میثاق نامه ادغام ۵ بانک وابسته به نیروهای نظامی در بانک سپه امضا شد
در نشست تبیین سیاست‌ها و فرآیند‌های اجرایی مرتبط با طرح ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای نظامی در بانک سپه، مدیران عامل این شش بانک در حضور رئیس کل بانک مرکزی میثاق نامه‌ای را برای اجرای دقیق و صحیح این طرح امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس این طرح، بانک‌های قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد، انصار و موسسه مالی اعتباری کوثر طی چهار ماه آینده با انجام فرآیند‌های اجرایی ادغام خواهند شد.رئیس‌کل بانک مرکزی در این نشست اظهار داشت:بانک سپه با ادغام پنج بانک و موسسه اعتباری، بانکی قوی و ارائه دهنده خدمات بهتر در عرصه نظام بانکی خواهد بود.
همتی با تبیین شرایط کشور و اشاره به اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه، موضوع ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را امری حساس و ویژه خواند و گفت: علیرغم فشار دشمنان در همه زمینه‌ها به ویژه در جنگ اقتصادی، تصمیم خوب و تاریخی‌ در جهت ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح گرفته شده است.
وی افزود: انجام این طرح با حجم عملیات و نیروی انسانی این شش بانک و با در اختیار داشتن ۱۸ درصد از منابع نظام بانکی قطعاً کاری بزرگ و ماندگار در تاریخ نظام بانکی خواهد بود.رئیس‌کل بانک مرکزی از نهایی شدن ادغام بعد از چهار ماه خبر داد و گفت: پس از چهار ماه مقدماتی و ادغام نهایی، شاهد تشکیل بانک سپه جدید باقدرت و توانایی بیشتری خواهیم بود.
وی با اشاره به ظرفیت‌های بانک سپه و سایر بانک‌های ادغامی از همه دست‌اندرکاران این طرح خواست با استفاده از ظرفیت بانک‌های ادغامی در جهت پیشبرد هر چه بهتر این طرح اقدام کنند.نامبرده دلیل انتخاب بانک سپه به عنوان راهبر طرح ادغام را قدمت و توانایی مالی و فنی این بانک برشمرد و تصریح کرد: بانک سپه ازنظر مالی بنیه قوی و قابل توجهی دارد که اطمینان خاطر خوبی برای بانک مرکزی در زمینه ادغام ایجاد کرده است.
وی با اشاره به تحریم‌ها و فشارهای ناشی از تأمین مالی اقتصاد توسط نظام بانکی اظهار داشت: شبکه بانکی علیرغم مواجهه با مشکلات متعدد، در عرصه تأمین مالی و انجام پروژه‌های کلان اقتصادی اقدامات چشمگیر و مؤثری انجام داده که کارنامه نظام بانکی را قابل دفاع کرده است.
همتی از هیات‌مدیره و مدیران عامل بانک‌های ادغامی خواست به‌سرعت مجامع خود را برگزار کنند و افزود: حفظ حقوق مشتریان و شهروندان بانک‌های ادغامی باید در اولویت بانک سپه و بانک‌های ادغام شونده قرار داشته باشد.وی اضافه کرد: هیات‌مدیره و مدیران عامل باید به موضوع ادغام با دید پروژه نگاه کنند و در احصای دارایی‌ها و بدهی‌های این بانک‌ها نهایت دقت را صرف کنند.
رئیس شورای پول و اعتبار درباره انتخاب بانک سپه برای ادغام پنج بانک و موسسه مالی در این بانک گفت: این موضوع به دلیل قدمت توانایی و امکانات این بانک است و اگر بانک سپه یکی از هلدینگ‌های خود را واگذار کند تراز آن ۱۵ هزار میلیارد تومان مثبت خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ​این شش بانک در قامت بانک ‌سپه جدید ظرفیت مالی بالا و قدرت کافی را برای خدمت به اقتصاد خواهند داشت، گفت:​در اوایل دهه ۸۰ در جلسه‌ای که با حضور آیت الله هاشمی برای واگذاری‌ها برگزار شده بود مقرر شد بانک سپه به عنوان بانک دولتی برای ارائه خدمات به نیرو‌های مسلح باقی بماند.
رئیس کل بانک مرکزی با اظهار اینکه ​پنج بانک قوامین، ​حکمت ایرانیان، ​مهر اقتصاد، ​انصار و موسسه مالی و اعتباری کوثر در مجموع ۲۴ میلیون مشتری و ۲۱۵ هزار میلیارد تومان منابع را در اختیار دارند، گفت: ​اواخر تابستان سال آینده با این ادغام، یک بانک بسیار قوی خواهیم داشت.وی به کارکنان بانک‌های ادغامی اطمینان داد که در بانک سپه نوین فضای خدمت برای همه وجود دارد و کارکنان نباید از این بابت دغدغه‌ای داشته باشند و در پایان خاطرنشان کرد: بانک مرکزی همچون گذشته حامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری است و در این طرح هم با تمام توان وارد شده است.
معمارنژاد معاون امور بانکی وزارت اقتصاد و دارایی هم گفت: این بانک‌ها پس از ادغام ۴۲۰۰ شعبه و ۳۶ هزار پرسنل خواهند داشت.
همچنین چقازردی مدیرعامل بانک سپه گفت: همه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم مدیریتی و کارشناسی در بانک سپه برای این ادغام فراهم شده است.

نسخه مناسب چاپ