بطحایی: راه تنفس آموزش و پرورش تغییرات است
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه راه تنفس آموزش و پرورش تغییرات است، گفت: اگر آموزش و پرورش بخواهد تأثیرگذار در آینده کشور باشد و به چشم بیاید باید در خود تغییر ایجاد کند.
به گزارش فارس، اولین همایش ملی تبیین ویژه مدارس( بوم) در باشگاه فرهنگیان تهران برگزار شد.
سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در این مراسم اظهار داشت: در خصوص پروژه ویژه مدرسه، مطالعات در گذشته انجام و یافته‌ها مشخص شده است و جرأت انجام را سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی داشت؛ متأسفانه در برخی مواقع آنقدر طرح‌ها انجام نمی‌‌شود که مسئولان تغییر می‌کنند و طرح هم انجام نمی‌شود.
وی افزود: صاحبنظران حوزه‌های مدیریت سازمانی، مهمترین آفت یک سازمان که منجر به نابودی سازمان می‌شود را هماهنگ نکردن با نیازهای جدید می دانند.
بطحایی با بیان اینکه صاحبنظران مدیریت بخش عمده‌ای از کتاب‌ها و سخنرانی‌های خود را در حوزه تغییر بیان کرده اند، گفت: تغییر، شرط بقا برای یک سازمان است و نظام آموزشی اگر درک واقع‌بینانه و صحیح از تغییر نداشته باشد و خود را با نیازهای آینده مطابقت ندهد، محکوم به هلاکت است.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر می‌گویم که آموزش و پرورش ورشکسته می‌شود این موارد است و اگر دانش‌آموز به زور به مدرسه می‌آید به این دلیل است که تغییرات متناسب با نیازها انجام
نشده است.
وی با بیان اینکه مدرسه محوری، راه نجات آموزش و پرورش است، افزود: ما نمی‌توانیم از بالا به پایین به مدرسه دستور دهیم. مثلا در یک استان در یک سال ۱۰۰۰بخشنامه به مدرسه رفته است یعنی روزی ۵بخشنامه بوده است؛ به این معنی که مدرسه را موجودی کر و گنگ تصور کردیم که باید برای حرکتش ،دستش را بگیریم و با این روش تحول
ایجاد نمی‌شود‌.
وی با بیان اینکه در گام اول باید روی مدیر مدرسه در انتصاب، نظارت و تشویقش سرمایه‌گذاری کنیم، ادامه داد: وقتی بازدید دو مدرسه در منطقه یکسان می‌رویم می‌بینیم مدرسه با مدیر کاربلد دارای آموزش باکیفیت است یعنی کلید عبور از همه موانع، معلم است.
عظیم محبی، سرپرست دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری هم در ادامه گفت: برنامه ویژه مدرسه به عنوان یکی از ابعاد برنامه درسی ملی، اولین گام از کاهش تمرکز برنامه درسی در ایران است .
وی افزود: تبیین ابعاد مختلف برنامه ویژه مدارس در جهت فهم مشترک است و تلاش‌های خوبی در استان‌ها و مدارس صورت گرفته است، اما برداشت‌های مختلفی از این موضوع صورت گرفته است.
محبی اضافه کرد: فلسفه وجودی برنامه ویژه مدارس، آزادسازی بخشی از زمان آموزش و در اختیار قرار دادن برای مدیران مدارس است.
وی با بیان اینکه برنامه ویژه مدرسه یکی از ابعاد مهم مدرسه محوری است، گفت: این پروژه، آغاز تولید محتوای یادگیری توسط مدیران و معلمان مدارس است که باید بتوانند در چارچوب ویژه برنامه مدارس، تدوین کنند.
محمود امانی طهرانی، مدیر پروژه برنامه ویژه مدارس هم در این مراسم ویژگی این برنامه را توجه به نیازها و خواسته‌های دانش‌آموزان دانست و گفت: در این طرح در حالی که برنامه بر اساس نیاز دانش آموزان طراحی می‌شود، مدیری که برای دانش‌آموزان مدرسه برنامه‌ریزی می‌کند، توان مدیریتی خود را ارتقا می‌دهد. نکته سوم نیز این است که با اجرای برنامه ویژه مدارس، سطح عمل حرفه‌ای معلمان ارتقا
پیدا می‌کند.
وی گفت: خاستگاه این پروژه سند تحول و برنامه درسی ملی است. برنامه ویژه مدرسه، برنامه تحولی است که باید شیوه‌نامه برای آن طراحی می‌شد و عنوان این شیوه‌نامه، خطاب به مدیر مدرسه است و محور آن، اعتماد به مدرسه است و این اعتماد، مدرسه را رشد می‌دهد. آنچه این برنامه را تهدید می‌کند، نیز انحراف از همین مباحث است یعنی کنترل‌ها را به سمتی ببریم که این پروژه را از ماهیت اصلی آن خارج کند .

نسخه مناسب چاپ