اخبار کوتاه
ظریف: هیچگاه دشمنی خود با آمریکا را به داخل عراق نمی‌کشانیم

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در گفتگو با شبکه بی‌بی‌سی عربی تاکید کرد که ایران هیچگاه دشمنی خود با آمریکا را به داخل عراق نمی‌کشاند.

به گزارش ایسنا، وی گفت: این آمریکا ست که با عراق خصومت دارد. این آمریکا‌ست که در حال تحت فشار گذاشتن عراقی‌ها برای انتخاب است. ما هرگز از آنها نمی‌خواهیم که انتخاب کنند. ما می‌خواهیم روابط خوبی با عراق داشته باشیم. عراق همسایه ما‌ست. آمریکا نمی‌تواند روابط میان ایران و عراق را برهم بزند.

او ادامه داد: ما از لحاظ جغرافیایی و تاریخی به هم پیوسته هستیم. حتی هشت سال جنگ که توسط صدام به ایرانی‌ها و حتی خود عراقی‌ها تحمیل شد، نتوانست روابط تاریخی، جغرافیایی و خانوادگی میان ملت ایران و عراق را خراب کند.

آمادگی اتحادیه آفریقا برای گسترش همکاری با ایران

کمیسیونر علم و فناوری اتحادیه آفریقا در دیداربا غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه آمادگی این اتحادیه را برای همکاری با ایران اعلام کرد.

«سارا اگبور» باابراز خرسندی از پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های مختلف علم و فناوری، به ویژه حضور گسترده زنان در عرصه‌های علمی، بر تمایل اتحادیه آفریقا برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد

انصاری هم در این دیدار با اشاره به ارتقای جایگاه ایران به عنوان کشوری پیشرو در عرصه علم و فناوری، اظهار داشت: تمامی پیشرفت‌های علمی کشور طی ۴۰ سال تحریم ظالمانه محقق شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین از مواضع اتحادیه آفریقا در باره برجام تقدیر کرد.

هیات دولت زمینه‌های توسعه همکاری با عراق را بررسی کرد

هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه و در آستانه سفر مهم پیش‌روی رئیس‌جمهوری به کشور عراق، زمینه‌های توسعه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

در این جلسه که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اعضای دولت به بحث و بررسی در باره برنامه‌های هریک از دستگاه‌های اجرایی در زمینه توسعه همکاری‌ها با کشور عراق و ارزیابی اجرای موافقتنامه‌های قبلی و توافق‌های طرفین پرداختند.

در ادامه، سازمان‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران، گزارشی از برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری، نشاط افزایی، توسعه گردشگری و بهره مندی بهینه از تسهیلات پیش بینی شده برای مسافران نوروزی، به هیات وزیران ارائه کردند.

هیات دولت همچنین از تلاش دستگاه‌های مسئول و برنامه‌های نوروزی تدارک دیده شده، تشکر و قدردانی کرد.

همچنین دراین جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ