وعده ۲ خودروساز بزرگ برای تحویل خودروهای ثبت نام شده
نمایندگان ۲ خودروساز بزرگ کشور از تکمیل خودروهای ثبت نام شده در تعطیلات نوروز ۹۸ و رفع نواقص آنها برای تحویل به مشتریان خبر دادند.

به گزارش ایرنا، معصوم نجفیان رئیس هیات مدیره سایپا که دیروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران سخن می گفت، دراین باره خاطرنشان کرد: تا خرداد تولید همه خودروهای این گروه به صورت کامل انجام می‌شد، اما پس از مشکلات به وجود آمده و تحریم ها، واردات برخی قطعات «های تک» با مشکل مواجه شد.وی بیان داشت: با تلاش های انجام شده هفته گذشته همه خودروهای ثبت نامی سال ۹۷ تکمیل شد و در تلاشیم در ایام نوروز خودروهای ثبت نامی سال ۹۸ را تکمیل کنیم.

رئیس هیات مدیره سایپا تعداد خودروهای ناقص مانده و تکمیل نشده را به اندازه ۱۰ روز کاری سایپا و حدود ۲۵ هزار دستگاه عنوان کرد و گفت: بیشترین ناقصی خودروها مربوط به پراید و تیبا بویژه در قطعه ئی. سی. یو (ECU یا کامپیوتر خودرو) و برخی قطعات مربوط به جلو آمپر است.

همچنین در این نشست، حسین نجاری مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو (ساپکو) هم تاکید کرد: شرکت ایران خودرو به اندازه ۱۰ تا ۱۵ روز کاری خود خودرو ناقص دارد که در تلاش است هرچه سریعتر آنها را تکمیل کند.

وی تاکید کرد: در ماه های گذشته با وجود همه مشکلات به تولید خودروها به صورت ناقص ادامه دادیم و در غیر این صورت بطور قطع صنعت قطعه سازی فلج می شد.

نجاری یادآور شد: برخی قسمت های قطعات الکترونیک خودروها در آمریکا تولید می شود که به همین دلیل تهیه آنها آسان نیست.

وی با تاکید بر اینکه ساپکو در سال ۹۸ بر تولید و ارتقای داخلی سازی قطعات الکترونیک تمرکز خواهد کرد، گفت: افزایش تولید و ساخت محصولات با ویژگی های جدید راهی جز افزایش عمق داخلی سازی قطعات ندارد.مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو بیان داشت: مطابق تصمیم هیات مدیره ساپکو، کاهش دستکم ۱۰ درصدی ارزبری سالانه برنامه ریزی شده است و علاوه بر آن با برپایی نمایشگاهی در ساپکو درصدد هستیم میانگین خودکفایی قطعات را از ۶۸ درصد به بیش از ۸۵ درصد افزایش دهیم.

وی در ادامه از طرح ریزی پروژه تولید پژو ۳۰۱ و تولید ۱۵۰ هزار دستگاه از آن در مدت سه سال خبر داد که با قراردادهای منعقد شده ۷ هزار میلیارد تومانی در گذشته با سازندگان قطعات و انعقاد قرارداد مربوط به سایر قطعات در سه ماهه نخست سال آینده بتدریج آن را تجاری سازی کنیم.

نامبرده تاکید کرد: تمرکز اصلی برنامه های ساپکو در سال ۹۸ تولید پژو ۳۰۱ و پس از آن ارتقای داخلی سازی قطعاتی است که اکنون کمتر از ۶۰ درصد داخلی سازی شده اند.

وی پیش بینی کرد: تا سه سال آینده بتوان تا ۳۰ درصد به عمق داخلی سازی قطعات تولیدی افزود و به این منظور بیش از ۱۰۰ پروژه در سال ۹۸ تعریف شده است.نجاری گفت: برای قطعات حساسی همچون ای. بی. اس، کیسه هوا و قطعات الکترونیک برنامه ریزی شده تا مشوق های لازم برای توسعه داخلی سازی آنها برای قطعه سازان فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: برای صادرات آن دسته از قطعات مانند قطعات بدنه خودرو و برخی قطعات مکانیکی که بازار خوبی برای آنها وجود دارد هم برنامه داشته و ارتقای داخلی سازی به توسعه این بازارها خواهد انجامید.

مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو خاطرنشان کرد: افزایش نرخ ارز، برخوردار نبودن از یوزانس و اضافه درخواست بانک ها برای تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات، منجر به ۲۴ برابر شدن نقدینگی لازم قطعه سازان شد، به طوری که هزینه افزایش قیمت قطعه سازان در ماه های گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان شده است.

نسخه مناسب چاپ