انتشار جلد بیست و پنجم دانشنامه جهان اسلام
 

بیست و پنجمین جلد دانشنامه جهان اسلام حاوی بخشی از مقالات حرف «س» توسط بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی منتشر شد.

مقالات این مجلد از «سنن ابن‌ماجه» تا «سین کیانگ» هستند که با سرویراستاری غلامعلی حدادعادل، مشارکت اعضای علمی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و همراهی جمع کثیری از استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه تهیه و تدوین شده است. مقالات منتشر شده در مجلد بیست‌وپنجم ۲۵۵ مطلب است که ذیل ۲۳۷مدخل اصلی و ۱۸مدخل فرعی تدوین شده و ۷۵مدخل این مجلد هم، ارجاعی است. از مجموع مقالات منتشرشده، ۲۴۹مقاله تألیفی و ۶مقاله ترجمه و تلخیص از دیگر دایرة المعارف‌هاست.

میانگین تعداد کلمات مقالات درجلد بیست‌وپنجم دانشنامه جهان اسلام ۲۱۴۰کلمه و مجموع کلمات آن بالغ بر ۵۴۵هزار کلمه است. علاوه بر محققان ایرانی مقیم و غیرمقیم، پژوهشگرانی از کشور‌های آلمان، آمریکا، اندونزی، پاکستان، ترکیه، چین، فرانسه، کانادا، مالزی، هند تألیف مقالات این مجلد را برعهده داشته‏‌اند.

برخی از مقالات جلد بیست‌وپنجم که در ۱۶حوزه موضوعی تدوین شده‌‏اند عبارتند از اسلام معاصر: سوریه، سوسیالیسم، سی آ. (سی آی ای)؛ آسیای صغیر و بالکان: سیروز، سیدی علی رئیس، سیفی؛ تاریخ اجتماعی:سوگواری، سیاست‌نامه نویسی، سید؛ تاریخ علم: سیاق، سیب، سیدمنجم؛ تاریخ:سیسیانوف، سیده خاتون؛ ادبیات و زبانها: سوزنی سمرقندی، سیاوش، سیبویه؛ تاریخ اسلام: سیرهرسیره‌نویسی، السیرةالنبویة، سیف بن عمر تمیمی؛ جغرافیا: سواد، سینا، سیستان؛ شبه قاره هند و جنوب شرقی آسیا: سیداحمدخان، سیفیه جامعه، سیام؛ عرفان: سوانح، سهروردیه، سیمرغ؛ فقه و حقوق: سویدی خاندان، سیالکوتی، سنهوری؛ فلسفه: سوفسطاییان، سهروردی شهاب الدین، السیاسة، سیاست مدن؛ قرآن و حدیث: سوره، سیاری؛ کلام و فرق: سهو النبی؛ مطالعات غرب جهان اسلام: سیبه بلاد، سید؛ هنر و معماری: سوروگین آنتوان، سیام قلم محمد، سیاه مشق، سه تار.

جلد بیست‌وپنجم دانشنامه جهان اسلام با ۸۰۲صفحه و قطع رحلی منتشر شده است. از مجلد بیستم دانشنامه مذکور به بعد، همراه با انتشار نسخه مکتوب، کتابچه‌ای حاوی نمایه تفصیلی و معرفی مهمترین مقالات آن جلد به تفکیک حوزه‌های موضوعی، برای سهولت اطلاع‌یابی از محتوا منتشر می‌شود .منشورات بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی تاکنون، شامل ۲۵جلد دانشنامه جهان اسلام و ۴۵عنوان کتاب به زبان فارسی، ۱۱جلد ترجمه دانشنامه جهان اسلام به زبان عربی و ۲۲عنوان کتاب به زبان انگلیسی است.

نسخه مناسب چاپ