در مراسم افتتاح ۴ فاز پارس‌جنوبی اعلام شد
رئیس‌جمهوری: افتتاح فازهای پارس‌جنوبی نشانه شکست تحریم‌هاست
 

بهره‌برداری از چندین طرح بزرگ عمرانی همچون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، افزایش ۲ برابری تولید بنزین، افزایش تولید گاز به میزان ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز طی هفته‌های گذشته و همچنین افتتاح فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی بیانگر مقاومت مردم در برابر دشمنان و شکست تحریم‌ها علیه ایران است.

این مطلب را دکتر روحانی رئیس جمهوری در مراسم افتتاح فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ میدان گازی پارس جنوبی در شهرستان کنگان در نشستی با کارکنان و مهندسان این فازها اعلام کرد.

بنابراین گزارش، رئیس جمهوری همچنین ضمن صدور دستور آغاز تولید ماده مرکاتپان (ماده بودارکننده گاز)، طرح انتقال گاز اتان به مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در عسلویه را افتتاح کرد.

دکتر روحانی در این مراسم با تأکید بر اینکه بهره‌برداری از این چهار فاز ضربه محکمی به دشمنان این مرز و بوم به ویژه آمریکا بوده است، گفت: آمریکا دست به یک عمل غیر‌انسانی و غیر قانونی زده و تصور می‌کرد با تحریم ایران همه طرح‌های توسعه و عمران در کشور متوقف خواهد شد. آمریکایی‌ها می‌خواستند مردم را آنچنان در فشار قرار دهند که ملت ایران از سر عجز در مقابل آنها سر فرود آورند.وی ادامه داد: اما این ملت فداکار و ایثارگر همچنان که در تمام مقاطع تاریخی و به ویژه امسال در برابر دشمنان خود ایستادگی کرده است، این بار هم در برابر تحریم‌ها مقاومت کرد.

رئیس جمهوری با تشکر از کارکنان صنعت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) گفت: در چند هفته اخیر چندین طرح بزرگ عمرانی در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسید که همگی بیانگر مقاومت مردم در برابر تحریم‌ها و شکست طرح تحریم بود. طرح‌هایی نظیر افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و افزایش ۲ برابری تولید بنزین در کشور، افتتاح ۱۵ فاز جدید از میدان گازی پارس جنوبی در پنج سال اخیر و همچنین افزایش تولید گاز کشور به میزان ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز جزو موفقیت‌های اخیر است که در سایه مقاومت مردم در برابر تحریم‌ها محقق شد.

وی ادامه داد: این ملت اینک دارای قدرت تاریخی، جغرافیایی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و انرژی است و دیگر کسی نمی‌تواند به ما زور بگوید، آنها که ما را تحریم کردند، تحریم واردات بنزین را درصدر برنامه‌های خود قرار دادند، اما این افتتاح‌ها نشان داد که ما نیازی به واردات بنزین نداریم و آنها ناچار شدند دور جدید تحریم‌های نفت و گاز، بنزین را از اولویت برنامه‌های تحریمی خود بردارند. به گفته دکتر روحانی، سال ۹۷ برای ملت ایران به سبب فشارهای تحریمی سال بسیار سختی بود که این فشارها از سوی دشمنان مردم ناجوانمردانه به ما تحمیل شد. اما الحمدا… اینک ذخایر بسیار خوبی از کالاهای اساسی در کشور داریم که اگر برای انباشت و ذخیره‌سازی آنها برنامه‌ریزی و مدیریت نکرده بودیم اینک در فشار جدی قرار می‌گرفتیم.

وی افزود: تحریم‌ها قبل از آنکه جنگ اقتصادی باشند، جنگ روانی هستند و ما باید با این موضوع مبارزه کنیم، آنچه که در ابتدای مدیریت دولت تدبیر و امید باعث رونق سرمایه‌گذاری و تولید در کشور شد، امید به آینده در مردم بود و اینک تحریم‌ها می‌خواهد امید به آینده را در مردم از بین ببرد تا مردم نسبت به فردا و ۶ ماه آینده خود ناامید شوند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: این ناامیدی می‌تواند در تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری کشور اثری منفی گذارد که دقیقاً هدف آمریکا از اعمال تحریم‌هاست اما مطمئناً آمریکا به اهداف خود نمی‌رسد و ملت ایران در برابر حرف ناحق آنها سرفرود نمی‌آورد.

وی گفت: ملت ایران بزرگتر و رهبر ایران شجاع‌تر از آن هستند که اجازه اثرگذاری تحریم‌ها را بدهند.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: علاوه بر این همه مسئولان کشور در یک صف و در کنار هم ایستاده‌اند، مشکلات کشور هم مربوط به یک فرد، یک مدیر و یک دولت خاص نیست و باید همگان تلاش کنیم تا از این برهه سخت عبور کنیم.

وی گفت: در کنار تمام پیشرفت‌های اخیر، دولت تدبیر و امید توفیقات خوبی هم در کمک به حفظ محیط‌زیست داشته است. اینکه ۴۳ درصد از اتکای نیروگاه‌ها به سوخت‌های آلوده‌کننده در سال‌های اخیر به ۱۰ درصد کاهش یافته نشان می‌دهد که مصرف سوخت نیروگاه‌ها به گاز مایع تبدیل شده و آلودگی کمتر شده که کار بزرگی در حفظ محیط‌زیست محسوب می‌شود.

دکتر روحانی در ادامه دستور داد به منظور کاهش آلودگی محیط‌زیست شهرهای همجوار با فازهای توسعه‌ای میدان گازی پارس جنوبی نظیر عسلویه، جم، کنگان، دیر، نخل تقی و … به سرعت کمیته‌ای با حضور وزیر نفت، رئیس سازمان محیط‌زیست، وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شود تا راه‌های کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی این مناطق بررسی و اجرا شود.

وی گفت: هر مقدار بتوانیم در این زمینه اقدامی انجام دهیم، در واقع سطح فناوری صنعتی خود را بالا برده‌ایم.

به گفته رئیس‌جمهوری، هیچ تفاوتی میان مردم شهرهای اطراف این طرح‌های توسعه‌ای با مردم تهران، اصفهان و تبریز نیست. بنابراین همان گونه که نگران سلامت مردم و سایر شهرها هستیم باید سلامت مردم ساکن در اطراف این طرح‌ها را تامین کنیم. وی همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به عراق گفت: ما می‌خواهیم با تمامی ۱۵ کشور همسایه ایران رابطه‌ای خوب داشته باشیم. البته امیدواریم یکی دو کشور جنوبی خلیج‌فارس در مسیر درستی قرار گیرند. ایجاد رابطه با همه همسایگان ایران به ضرر آمریکا، اسرائیل و دشمنان اسلام است.دکتر روحانی در بخش پایانی این برنامه از همگان خواست تا اعتماد خود را نسبت به مهندسان و کارگران داخلی افزایش دهند چرا که دستیابی به موفقیت در طرح‌های توسعه‌ای علاوه بر سرمایه‌ و فناوری به اعتماد هم نیاز دارد.وی همچنین خواستار رعایت انضباط، دلسوزی، فداکاری و مدیریت جهادی در طرح‌های توسعه‌ای شد تا شرایطی فراهم شود تا کارگر ایرانی به لحاظ نظم و انضباط و کیفیت خدمات، برتر از کارگر خارجی باشد.

اضافه می‌شود دکتر سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) هم در این مراسم تأکید کرد: تمامی ۱۰۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این چهار فاز با فروش محصولات تولیدی در یکسال بازگشت داده می‌شود.

وی همچنین خواستار واگذاری اجرای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی و همچنین واگذاری ساخت پالایشگاه‌های جنبی فاز ۱۳ به این قرارگاه شد.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران

رئیس جمهوری همچنین دیروز در جمع پرشور مردم در ورزشگاه شهدای کنگان با تاکید بر اینکه تمام تلاش دولت، رونق تولید و اشتغال جوانان است، اظهارداشت حقوق کارمندان، بازنشستگان و کارگران درسال ۹۸ بیش از ۲۰ درصد افزایش می یابد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی گفت: سالی توام با مشکلات اقتصادی داشتیم، اما مردم در همه صحنه ها حضورشان را به رخ دشمن کشیدند و دولت با تمام توان و در سختی ها، کنار حقوق‌بگیران ثابت و قشر آسیب پذیر خواهد ماند.

وی گفت: از ملت بزرگ ایران سپاسگزاری می‌کنم به دلیل اینکه در سالی که توأم با مشکلات و سختی‌های اقتصادی بود، مردم در همه مراسم باشکوه انقلابی، دینی و مذهبی مقاومت و حضورشان را به رخ جهانیان کشیدند.

رئیس جمهوری تأکید کرد: مردم ایران در این شرایط سخت به دشمنان اعلام کردند ممکن است شما مشکلاتی را برای ما بوجود آورید، اما نخواهید توانست ملت بزرگ ایران را تسلیم کنید و این ملت شجاع و مقاوم در برابر انواع توطئه‌ها مقاوم بوده و خواهد بود.

وی افزود: همه می‌دانیم دشمنان ما در یکسال گذشته تمام توان خود را برای فشار بر مردم ایران بکار گرفته و امیدشان این بود که مردم ایران را از نظام و اعتقاداتشان جدا کنند؛ اما مردم سختی‌های زندگی را تحمل کرده و با صدای بلند به دشمنان این سرزمین پاسخ منفی دادند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه دولت در این شرایط سخت با همه توان در کنار ملت خواهد بود، خاطر‌نشان کرد: در بودجه سال آینده که در مجلس به تصویب رسیده برای همه کسانی که درآمد ثابت دارند اعم از شاغل و بازنشسته که حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را شامل می‌شود و همچنین نزدیک به

۱۴ میلیون کارگر، افزایش ۲۰ درصدی حقوق برای کارمندان و بیش از

۲۰ درصدی برای کارگران در نظر گرفته شده است.

وی افزود: نمایندگان مجلس در تصویب لایحه بودجه افزایش

۲۰ درصدی حقوق را با فرمول خاصی تصویب و به قانون تبدیل کردند که دولت قانون مصوب را اجرا می‌کند.همچنین در مورد میزان افزایش حقوق کارگران این هفته در شورای عالی کار تصمیم‌گیری خواهد شد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه امسال تورم بیش از ۲۰ درصد بوده است، گفت: توان ما برای افزایش حقوق بیش از این نبود، اما امیدواریم در سال آینده با کمک مردم بتوانیم شرایط مطمئن‌تری ایجاد کنیم تا از نظر کالا و تأمین ارز خیال مردم مطمئن باشد.

وی افزود: امسال در مقاطعی مردم با مشکلاتی مواجه بودند و به این واقف هستیم. باید همه توان دولت، مسئولان، مدیران و کارمندان کشور به گونه‌ای باشد که مردم شب عید تا حدی احساس راحتی بکنند.

رئیس دولت تدبیر و امید مستمری‌بگیران و افراد تحت پوشش کمیته امداد را دیگر گروهی که از نیازمندی بیشتری برخوردارند، بیان کرد و گفت: در سه سال اخیر، مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که حدود ۱۱ میلیون نفر را تحت پوشش دارند، بیش از چهار برابر افزایش یافته است که برای سال آینده هم در حد توان افزایش خواهد یافت.وی همچنین بخش تولید را از بخش‌های مهمی که مورد توجه دولت قرار دارد، نام برد و گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که تولید محصولات زراعی و صنعتی و خدمات افزایش یافته و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

دکتر روحانی اضافه کرد: اشتغال جوان‌ها از دیگر موارد مهم مورد توجه دولت است و با تلاش‌هایی که انجام شد وضع اشتغال در سال ۹۷ مناسب بود اما همچنان بیش از

۳ میلیون نفر بیکار هستند که باید برای اشتغال آنان تلاش کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: برغم اینکه تمام تلاش دشمنان این بود که ما در سال ۹۷ توسعه‌ای در کشور نداشته باشیم و می‌خواستند دولت همه پروژه‌هایش را بخاطر مشکلات کنار بگذارد، اما امسال بیش از

۳۴ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی پرداخت کردیم و امیدوارم در روزهای باقیمانده از سال این رقم باز هم افزایش یابد.رئیس جمهوری با بیان اینکه به حول و قوه الهی در سال جاری تمام پروژه‌های بزرگ را افتتاح کردیم، گفت: اینکه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی را ماه گذشته افتتاح نهایی کردیم و با افتتاح دو پالایشگاه در هرمزگان در مجموع

۵۰ میلیون لیتر بنزین به تولید کشور افزوده شد، نتیجه کار مهندسان، کارگران و دست‌اندرکاران دستگاه‌های مختلف کشور بود که موفق شدند این حرکت بزرگ را انجام دهند.

وی افزود: در روزهای گذشته پروژه‌های مهمی همچون راه‌آهن قزوین _رشت افتتاح و عملیات اجرایی راه‌آهن رشت به آستارا آغاز شد که این پروژه برای اتصال ایران به کشورهای شمالی، آسیای مرکزی و اروپای شرقی و مرکزی اهمیت دارد.

رئیس قوه مجریه همچنین یادآور شد: اواخر فروردین یک طرح بزرگ کشاورزی – آبی با حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه به بهره‌برداری خواهد رسید که برای بخش آب و کشاورزی استان و کشور اهمیت زیادی دارد.

وی تأکید کرد: برغم اینکه آمریکا، صهیونیست‌ها و برخی کشورهای مرتجع منطقه با همه توان به مردم ایران فشار وارد می‌کنند، اما ما راه خود را ادامه خواهیم داد و رابطه خود با همسایگان عزیزمان را روز به روز توسعه خواهیم داد.

دکتر روحانی به سفر اخیر خود به کشور عراق اشاره کرد و گفت: روابط دو ملت و دو دولت ایران و عراق در منطقه و جهان نمونه و مثال‌زدنی است و در سفر به این کشور در کنار ملاقات‌هایی که با مقام‌های عالیرتبه سیاسی، حزبی و سران عشایر در بغداد و کربلا انجام شد، به توافق‌های دوجانبه خوبی دست یافتیم. وی با اشاره به توافق دو کشور برای رایگان شدن هزینه ویزا افزود: در طول سال نزدیک ۷ میلیون جمعیت بین دو کشور ایران و عراق رفت و آمد می‌کنند و رایگان شدن هزینه ویزا به تسهیل این رفت و آمد کمک بزرگی خواهد کرد.

رئیس جمهوری با اشاره به ملاقات‌های خود با مراجع بزرگ کشور عراق از جمله آیت‌الله سیستانی که وی را افتخار شیعیان جهان معرفی کرد، گفت: سفر سه روزه به عراق و توافق‌هایی که با این کشور انجام شد به این معناست که رابطه ما فقط رابطه دو دولت نیست بلکه رابطه تمام اقشار و گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و مذهبی است.

وی با بیان اینکه ما می‌خواهیم این رابطه صمیمی را با همه همسایگان خود داشته باشیم، گفت: ما علاقمندیم با همه همسایگان خود رابطه خوبی داشته باشیم، اگر با برخی از همسایه‌ها هم مشکلی هست، این مشکل از طرف آنها آغاز شده است. ما با همسایگان خود از جمله قطر، عمان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان رابطه خوبی داریم و می‌خواهیم با همه همسایه‌ها وجود داشته باشد.

از نظر ما شیعه و سنی، شمال خلیج فارس یا جنوب خلیج‌فارس مهم نیست. هدف ما باید توسعه و پیشرفت همه منطقه

باشد.

دکتر روحانی با اشاره به تحقق وعده‌های دولت در سفر قبلی به استان بوشهر گفت: خدا را شکر می‌کنیم که آنچه در سفر قبلی به مردم بوشهر وعده دادم، تأمین اعتبار شد. ۶۲۰ میلیارد تومان برای طرح‌ها و پروژه‌ها و توسعه استان وعده داده بودیم که تا امروز ۶۲۴ میلیارد تومان پرداخت شده است و هنوز مبلغی برای تکمیل برخی پروژه‌ها به میزان ۲۹ میلیارد تومان نیاز است که پرداخت آن را تعهد می‌کنیم.وی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در استان وجود دارد، گفت: در همین رابطه ساخت پنج سد برای استان در نظر گرفته شده که همه تلاش خود را بکار خواهیم بست که چهار سد تا پایان دولت دوازدهم افتتاح شود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه پروژه‌های مهمی برای توسعه استان افتتاح خواهد شد، گفت: کنگان نیاز به توسعه اسکله دارد که برای این منظور ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که ان شاء‌الله نیمی از این رقم را بنادر تقبل می‌کنند و بقیه را سازمان برنامه و بودجه خواهد داد.

وی در ادامه سامانه‌های نوین آبیاری و کشت گلخانه را در توسعه کشاورزی استان با اهمیت توصیف کرد و گفت: ده‌ها طرح در زمینه کشت گلخانه‌ای در استان افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه استان بوشهر مرکز انرژی کشور است، گفت: بیشترین گاز کشور در این استان است و در برابر بهره‌برداری از منابع زیرزمینی غنی در استان، مردم منطقه باید بهره‌مند شوند و به همین خاطر به وزارت نفت و دیگر دستگاه‌ها توصیه می‌کنم در استخدام مهندسان، کارمندان و کارگران مورد نیاز خود نیروهای بومی استان را مد نظر قرار دهند.

وی با تأکید بر اینکه خواست مردم برای ما بسیار مهم است، گفت: ان‌شاء الله همه طرح‌هایی که به مردم استان قول داده شده و با مجموعه اعتباراتی که معادل ۱۵۶۹ میلیارد تومان برای ۵۱ طرح و پروژه در نظر گرفته شده به بهره‌برداری برسد و این طرح‌ها موجب سربلندی، آبادانی و سرافرازی بیشتر استان بوشهر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهوری همچنین عصر دیروز در جلسه شورای اداری استان بوشهر دستور افتتاح ۲۲ پروژه و آغاز عملیات اجرایی ۱۱ پروژه اقتصادی و زیر بنایی در حوزه‌های بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، انرژی و نیرو، گردشگری، کشاورزی، صنعت و معدن و ورزشی را صادر کرد.

نسخه مناسب چاپ