ابتکار: پیگیر مشکلات بانوان استان‌های مرزی هستیم
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان این که برای ما توان‌افزایی خواهران و برادران اهل سنت و حضورشان در تصمیم‌گیری‌ها و سطوح مدیریتی و توجه به مشکلات خاص این مناطق در اولویت قرار دارد بر این مهم تاکید کرد که می‌توانیم در زمینه‌های مختلف تداوم همکاری داشته باشیم.

به گزارش ایسنا،اعضای کارگروه ادیان و اقوام در نشست مشترک با معصومه ابتکار،معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به طرح و بررسی مسائل و تبادل نظر پرداختند. ابتکار در این نشست اظهار امیدواری کرد که مسیر روشنی برای بهبود وضع زنان و خانواده‌ها در مناطق مرزی و مناطق سنی‌نشین ترسیم و شرایط خوبی برای پیشرفت و تعالی و رفع محرومیت‌ها و تبعیض‌ها فراهم شود.

وی با اشاره به نکات اعضا درباره به کارگیری اهل تسنن در بخش‌های دولتی، با بیان این که دغدغه دولت و رویکرد دکتر روحانی به طور صریح هدفگذاری برای تخصیص ۳۰ درصد از مناصب دولتی برای زنان تا پایان دوره دوازدهم است، افزود: برای اقوام و به ویژه اهل سنت هم همین هدفگذاری صدق می‌کند. چنانچه علاوه بر استفاده از مشاوران اهل سنت باید در انتصابات مختلف هم از آنها دعوت شود.

ابتکار با اشاره به سفرهای استانی‌اش گفت: در سفرهایم روند انتصابات اهل سنت را شاهد بوده‌ام و این که در مناطق مرزی در سطوح مختلف استانداری‌ها، بخشداری‌ها و شهرداری‌ها عزیزان اهل سنت مشغول کار هستند. به علاوه این که عملکرد موفقی هم داشته‌اند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: بارزترین نمونه در این زمینه حمیرا ریگی به عنوان الگوی امیدبخشی است که از

اهل سنت در بین سفرا حاضر شده است. این که یک زن اهل سنت به عنوان سفیر منصوب شده‌، اتفاق خوب و معناداری در این دولت است.

ابتکار در ادامه گفت: در این حوزه ما هم تلاشمان را از چند منظر ادامه داده‌ایم. یکی منظر حقوقی است که به طور کلان روی قوانین کار می‌کنیم، چرا که اصلاح آنها می‌تواند برای همه راهگشا باشد. دیگری برگزاری نشست‌های تخصصی با علمای اهل سنت است که به طور اختصاصی در سیستان و بلوچستان و گلستان داشته‌ایم و این آمادگی را هم داریم که به فراخور ضرورت و نیاز این گونه نشست‌های تخصصی را برگزار کنیم.

معاون رئیس جمهوری گفت: از سوی دیگر در نشستی که با مولوی عبدالحمید داشتیم مسائل مطرح شده از سوی برخی بانوان کردستان درباره ارث بیان شد. بانوان معتقد بودند رویه‌هایی در جریان است که با فقه حنفی مغایرت دارد. مولوی عبدالحمید در پاسخ گفتند این رفتار غیر فرهنگی و غیر قومی بوده و چنین موردی هیچ ارتباطی با فقه ندارد.

ابتکار در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بحث سازمان‌های مردم نهاد، طرح ارتقای تاب آوری و طرح گفتگوی ملی خانواده، از آمادگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به منظورهمکاری در سه زمینه یاد شده خبر داد.

وی با بیان این که برای ما توان افزایی خواهران و برادران اهل سنت و حضورشان در تصمیم‌گیری‌ها و سطوح مدیریتی و توجه به مشکلات خاص این مناطق در اولویت قرار دارد بر این مهم تاکید کرد که می‌توانیم در زمینه‌های مختلف تداوم همکاری داشته باشیم.

ابتکار با طرح این که حضور آگاهانه و هوشمندانه اهل سنت به عنوان بخشی لاینفک از جامعه ایران و اسلام از دلایل پیروزی انقلاب و قوام جمهوری اسلامی است، خطاب به حاضران در نشست گفت: شما از اجزاء جدایی ناپذیر کشور، نظام و امت اسلام هستید و ما هم این موضوع را به رسمیت می‌شناسیم و هم به آن افتخار می‌کنیم و امیدوارم بتوانیم با همکاری هم کمبودهای موجود را برطرف کنیم.

وی افزود: دشمن جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کرده و تحریم‌های ظالمانه‌ای را بر اقتصاد ما تحمیل کرده است تا ضمن جلوگیری از فروش نفت و اختلال در بازار ارز با ایجاد غائله، امنیت را از کشور سلب و مردم را ناامید کند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به تحولات زنان ایران در حوزه‌های مختلف افزود: ما منکر مشکلات نیستیم، ولی دشمن با جنگ روانی قصد دارد مشکلات را بسیار بزرگتر از آنچه هست جلوه دهد و ما باید هوشمندانه در مقابل این توطئه‌ها ایستادگی کنیم.

نسخه مناسب چاپ