معترضان فرانسوی خیابان شانزا‌لیزه پاریس را به آتش کشیدند
 

سرویس خارجی: معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها برای هجدهمین شنبه متوالی به خیابان‌ها رفته و برخی از آنان در خیابان شانزا‌لیزه پاریس به چند ساختمان حمله کردند.

در حالی که در هفته‌های گذشته از شمار جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه کاسته شده و تظاهرات آنها با خشونت کمتری همراه بود، گروهی از تظاهرکنندگان خشمگین شیشه‌های چند رستوران، مغازه، بانک و ساختمان‌های دیگر را در خیابان شانزا‌لیزه شکسته و آنها را به آتش کشیدند. خیابان توریستی شانزا‌لیزه دستخوش ناآرامی شد و برخی مغازه‌های لوکس موجود در این خیابان از جمله فروشگاه‌های بولگاری، فوت لاکر و فروشگاه تیم فوتبال پاری‌سن‌ژرمن مورد حمله و غارت قرار گرفتند.رستوران معروف فوکتس نیز که ثبت میراث فرهنگی فرانسه است، به همراه چند دستگاه خودپرداز بانک در خیابان شانزالیزه مورد حمله و غارت معترضان خشمگین قرار گرفتند. بعضی از این افراد که به جای جلیقه زرد، لباس و ماسک سیاه داشتند، با شکستن حصارهای فلزی تعبیه شده برای محافظت از مغازه‌ها در برابر خرابکاری، وسایل مغازه‌ها و رستوران‌ها را بیرون ریخته و شکستند. آنها به سوی نیروهای پلیس چوب و سنگ پرتاب کرده و در مواردی تلاش کردند تا مأموران را از درون خودرو بیرون بکشند. شماری از معترضان جلیقه‌زرد نیز که از شهرهای دیگر فرانسه خود را به پاریس رسانده بودند، در نزدیکی ایستگاه‌های مهم قطار پایتخت دست به تظاهرات زدند. پاتریک دروئه، از چهره‌های سرشناس جنبش جلیقه‌زردها از چند روز پیش از تمامی مردم فرانسه و حتی کشورهای دیگر اروپا خواسته بود تا به حرکت اعتراضی پاریس بپیوندند.

در این حال پلیس فرانسه اعلام کرد که در جریان تظاهرات روز شنبه جلیقه زردها ۱۹۲ نفر را در پاریس پایتخت این کشور بازداشت کرده است. پلیس برای متفرق کردن معترضان از ماشینهای آبپاش استفاده کرد. دراین درگیری ها ۶۰ نفر از جمله ۱۸ پلیس و نیروی آتش نشانی زخمی شدند. «کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه اظهار داشت که تخمین زده می شود، ۱۰ هزار معترض در تظاهرات پاریس و ۴۵۰۰ نیز در تظاهرات سایر شهرها حضور داشتند. این در حالی است که ۳۰ هزار نفر دیگر نیز که حامی محیط‌زیست بودند، در پاریس تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کردند. در چنین شرایطی «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از تظاهرات جلیقه‌زردها، ابراز خشم کرد و گفت که از خشونت غیرقابل قبول جلیقه‌زردها در تظاهرات خشمگین است.رئیس‌جمهور فرانسه گفت: معترضانی که در تظاهرات روز شنبه شرکت کردند، جنایتکار هستند. همچنین ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه گفت: من از نیروهای پلیس تشکر می‌کنم و خشونت‌های معترضان مطلقاً پذیرفتنی نیست و کسانی که تخریبگران را تشویق می‌کنند و حتی آنهایی که این حرکت را بر آنها می‌بخشند، در عمل آنها شریکند. نخست‌وزیر فرانسه گفت که اعمال خشونت‌بار در شانزه‌لیزه، نه کار راهپیمایان بلکه کار غارتگران، آتش‌افروزان و مجرمان است. در چنین شرایطی رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری با اشاره به هجدهمین شنبه اعتراضی در فرانسه، از این ناآرامی‌ها ابراز خرسندی کرد و آن را نشانه درست بودن موضعش در قبال توافقنامه آب و هوایی پاریس توصیف کرد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که هر از چندگاهی در اظهاراتش، مشکلات اقتصادی و محبوبیت پایین همتای فرانسوی خود در فرانسه را به او گوشزد می‌کند، در تازه‌ترین اظهارنظر توییتری خود، تلویحا از ادامه اعتراضات در فرانسه ابراز خرسندی کرد. رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «خوب، توافق آب و هوایی پاریس چطور دارد برای فرانسه پیش می‌رود؟ بعد از ۱۸هفته شورش توسط معترضان جلیقه زرد، من فکر می‌کنم که (توافق پاریس) آن چنان خوب عمل نکرده است! در همین بین، ایالات‌متحده در صدر همه لیست‌های محیط‌زیستی قرار دارد». ترامپ با این توییت تصمیم خود برای خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس را توجیه کرد و دلیل اعتراضات در فرانسه را پایبندی پاریس به توافقنامه اقلیمی عنوان کرده است. اظهارات توییتری ترامپ درباره اعتراضات فرانسه توام با دفاع از اقدام دولت این کشور در خروج یکجانبه از توافق بین‌المللی آب و هوایی پاریس صورت گرفت.

نسخه مناسب چاپ