سامانه ملی فرزندخواندگی در سازمان بهزیستی راه‌اندازی می‌شود
سرویس شهرستان ها: رییس سازمان بهزیستی کشور در سفر به طبس(خراسان جنوبی) از افتتاح سامانه ملی فرزندخواندگی در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: پایلوت این طرح در استان تهران اجرا و نقاط ضعف نرم‌افزاری آن احصا شده است که امیدواریم با این اقدام مهم،فرایند فرزندخواندگی تسهیل شود.

وحید قبادی دانا در شورای اداری بهزیستی شهرستان طبس با اشاره به فعالیت ۶۵۰ مرکز شبه خانواده تحت نظارت سازمان بهزیستی در کشور افزود: به ازای هر نفر که در این مراکز نگهداری می‌شود، ماهانه مبلغی به عنوان یارانه پرداخت می شود که از اردیبهشت ماه امسال به صورت متمرکز بر روی کارت مراکز شارژ می‌شود.

وی هدف از راه‌اندازی این مراکز را شناسایی استعدادهای مختلف فرزندان معلول بیان کرد و گفت: ۷۰۰ فرزند سالانه در مراکز شبه خانواده به ۱۸ سالگی می‌رسند که تلاش می‌کنیم با برنامه‌هایی در قالب تامین جهیزیه و تسهیل ازدواج و اشتغال، از مراکز ترخیص شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: یکی از اهداف بهزیستی این است که فرزندان تحت حمایت بهزیستی همچون دیگر کودکان ، زندگی اجتماعی داشته باشند و هدف، جداسازی این افراد از فرزندان سالم نیست، بلکه باید در کنار هم رشد کنند و در بستر خانواده و درون جامعه باشند و از اینرو ایزوله کردن آنها پسندیده نیست.وی گفت: ۹۳ درصد فعالیت‌های سازمان بهزیستی بر عهده موسسه‌های غیردولتی و خیریه‌ها است که بهزیستی یارانه به آن‌ها می پردازند و ماهانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه در کل کشور در زمینه‌های مختلف پرداخت می‌شود.

قبادی دانا افزود: اکنون ۳۴ شیرخوارگاه و خانه نوباوگان در حال فعالیت هستند که از بدو تولد تا ۳سالگی از فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی به صورت حاکمیتی نگهداری می کنند.

وی اظهار کرد: سیاست اصلی در ارتباط با فرزندان شیرخوارگاه این است که به فرزند خواندگی سپرده شوند و آمار خانواده‌های متقاضی فرزندان موجود در این مراکز بیشتر شده است.

وی افزود: یکی از اهداف بهزیستی این است که تمامی فرزندان بدون سرپرستان موثر، درون خانواده‌ها رشد کنند.

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: یک میلیون و ۸۸ هزار خانوار در سطح کشور از بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند و تا تیرماه سال گذشته ۵۴۰ هزار خانوار پشت نوبت با اختصاص مبلغی از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در صف دریافت مستمری قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه تمامی افراد زیرپوشش بهزیستی براساس افرادخانوارمستمری می‌گیرند، افزود: ۱۷۸ هزار خانوار دارای معلولیت که به صورت تک نفره محاسبه می‌شدند، اکنون مستمری آن‌ها بر حسب بُعد خانوار شده است.کل مبلغ مستمری که مددجویان بهزیستی در سراسر کشور در سال ۹۷ دریافت کردند یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که امسال به ۲ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

قبادی دانا گفت: امیدواریم اگر شرایط مساعد فراهم شود، جذب پشت نوبتی ها را داشته باشیم، اما در حال حاضر از سمت سازمان برنامه و بودجه محدودیت داریم و نمی‌توانیم افرادی را که بعد از تیرماه ۹۷ متقاضی دریافت مستمری بودند ، زیرپوشش قرار دهیم.

وی افزود: یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان، بیماران مزمن روانی ، جسمی و حرکتی و بیماران ضایعه نخاعی در خراسان جنوبی افزایش می یابد و اکنون پوشش حمایتی ۶۵ تا ۷۰ درصد است که تلاش می‌کنیم تا ۱۰۰ در صد افزایش یابد.

رییس سازمان بهزیستی کشور، در سفر به طبس ، از موسسه های خیریه نرگس و توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) دیدن کرد.

وی در جلسه ای با نمایندگان مؤسسات و مراکز تحت نظارت بهزیستی استان خراسان جنوبی نیز حاضر شد که در آن نمایندگان مراکز به بیان مشکلات مراکز استان پرداختند.

نسخه مناسب چاپ