میثاق باشکوه مردم اهواز و مشهد با سرداران شهید
 

سرویس خبر: جمعیت خروشان میلیونی مردم خراسان هرچند با اشک و اندوه اما در فضایی سرشار از غیرت و حماسه پیکر پاک حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش را در مشهد تشییع کردند.

این جمعیت خروشان و خودجوش از همه قشرهای مردمی، آیین تشییع پیکر سردار جبهه مقاومت اسلامی را به بزرگترین اجتماعی تبدیل کرد که طی سال های گذشته در مشهد برپا شده است.

حضور پرشکوه مردم سوگوار در حدفاصل مسیر چند کیلومتری میدان ۱۵خرداد تا حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد آنچنان انبوه و فشرده بود که جمعیت یکپارچه را به مشتی واحد و خالی از هر خللی تبدیل کرده بود.

جمعیت میلیونی برای بدرقه سردار سلیمانی در اطراف خودرو حامل سرداران رشید، موج می زد.مردم تلاش می کردند با رساندن خود به خودرو در خیابان امام رضا(ع)، از پیکر پاک شهدا تبرک کنند.

مردم مشهد با شعارهای « خون سلیمانی حیات بخشید ما را از فتنه‌ها نجات بخشید» ، « فاتحه‌ای برای خود بخوانید منتظر پاسخ ما بمانید»، « مرگ بر آمریکا»، « این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده»،… ، پیکر پاک این شهدا را تا حرم مطهر رضوی بدرقه کردند.

‌«پابوسی آخر» سردار ‌با حضور میلیون‌ها زائر سردار شهید قاسم سلیمانی و یارانش عصر دیروزاز باب‌الجواد به پابوسی امام رضا (ع) مشرف شدند و پیکر مطهر آنها روی جایگاه تعیین شده در حیاط رضوی قرار گرفت.

پس از تلاوت قرآن، صلوات خاصه امام رضا (ع) در فضای حرم طنین انداز و سپس مرثیه‌ و نوحه‌خوانی برای گرامیداشت شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی انجام شد که در این زمان صدای گریه از صفوف مختلف مردم حاضر در صحن‌های حرم مطهر رضوی به گوش می‌رسید.

پس از اذان مغرب صفوف نمازگزاران ترتیب خود را پیدا کرد و در همین هنگام هم گروهی از مردم عراق با درد دست داشتن پرچم این کشور وارد حرم شدند و در ادامه نماز جماعت به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی اقامه شد.

با اتمام نماز جماعت، مردم به پیشواز پیکر شهدا در حرم رفتند.

بنا به این گزارش مردم مشهد در وداع و بدرقه با سردار وطن و همرزمانش در خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی حضور حماسی و میلیونی را رقم زدند و همین حضور سبب شد مراسمی که باید ۲ ساعته به پایان می‌رسید بیش از ۶ ساعت به طول انجامد.

گفته های مردم

یکی از جوانان مشهدی در این اجتماع به ایرنا گفت: چنین شکوه و عظمتی بسیار فراتر از تصوری است که بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی پیش‌بینی می‌کردند.

محمد عظیم‌زاده افزود: مردم با این حضور گسترده، پیش از هر اقدام نظامی صحنه‌ای حماسی از موج انتقامی کوبنده را به نمایش گذاشتند که خانه پوشالی دشمنان و ایادی آنها بر سرشان آوار خواهد کرد.

وی ادامه داد: دشمنان به هیچ عنوان تصور نمی کردند که با این جمعیت میلیونی از سراسر کشور در تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی و یارانش مواجه شوند.قطعا شهادت ایشان زنگ خطری برای آمریکا در منطقه است.

یکی دیگر از حاضران در جمعیت میلیونی تشییع پیکر پاک سردار سلیمانی که از بیرجند به مشهد آمده بود، گفت: دشمنان با به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی پایه‌های لرزان رژیم غاصب صهیونیستی را بیش از پیش سست کردند زیرا حاج قاسم برنامه محو اسرائیل را از صحنه جغرافیا به امری جهانی مبدل کرده است.

محمدسعید مودی افزود: دشمنان با شهادت فردی از جنس رشادت در روزهای آینده آنچنان متزلزل خواهند شد که هر روز افسوس بخورند که چرا این حرکت جنایتکارانه را مرتکب شدند.

وی ابراز امیدواری کرد که همراهان و همرزمان این شهید بزرگوار انتقام این جنایت فجیع که قلب همه ملت ایران را دردناک کرد بگیرند.

یکی از شهروندان بجنوردی شرکت کننده در این آیین تشییع پیکر سردار سلیمانی و همرزمان شهیدش هم گفت: ما از سردار سلیمانی انسانیت و شجاعت را

یاد گرفته ایم زیرا این شهید بزرگوار بدون ترس و دلهره در تمامی صحنه هایی که نظام به او نیاز داشت حضور فعال یافت و از جان خود گذشت .

وی افزود: شهادت سردار سلیمانی فوران آتش مقاومت را در همه خاورمیانه گسترش داده است و این آتش دامن رژیم صهیونیستی و آمریکا را خواهد گرفت.

او حضور خود را در این آیین فقط بخشی از وظیفه خود دانست و گفت: ما همه وظیفه داریم تا آخرین قطره خون خود، راهی که سردار سلیمانی رفته است را ادامه دهیم .

حضور وزیر ارشاد در مراسم تشییع

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگی از هیات دولت در مراسم تشییع پیکر پاک سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی مهندس و چهار همرزم شهیدشان در مشهد حضور یافت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار خراسان رضوی، نماینده ولی فقیه در استان، تولیت آستان قدس رضوی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور، فرماندهان نظامی، مدیران ارشد استان و خانواده معزز شهدا نخستین استقبال‌کنندگان پیکر پاک شهدای جبهه مقاومت در مشهد بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نماینده هیات وزیران همچنین مسیر سه کیلومتری میدان ۱۵خرداد تا حرم مطهر امام رضا(ع) را در مشهد همراه با کاروان خودرویی حامل پیکر شهدا و انبوه جمعیت میلیونی سوگواران، با پای پیاده طی کرد.

این مراسم با تشییع شهیدان تا حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج علی بن موسی‌الرضا(ع) ادامه یافت و پس از آیین وداع در حرم مطهر رضوی پیکر پاک شهدا از فرودگاه مشهد به تهران منتقل شد.

مراسم تشییع این شهید بزرگوار امروز در تهران برگزار می شود و پس از آن، پیکر شهدا به قم انتقال می یابد.

نسخه مناسب چاپ