بازتاب آیین پرشکوه ‌تشییع پیکر سردار سلیمانی در رسانه‌های خارجی
همزمان با برگزاری مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی در تهران خبرنگاران و رسانه‌های خارجی اخبار مربوط به حضور میلیونی مردم در این مراسم را انعکاس دادند.

به گزارش ایسنا، خبرنگار نیویورک تایمز با انتشار پیام‌هایی متعدد در حساب کاربری خود در توییتر به پوشش لحظه به لحظه این مراسم پرداخته است:دریایی بیکران از مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی حضور یافته‌اند. من همیشه راهپیمایی‌های چند هزار نفره در ایران را شاهد بوده‌ و آنها را پوشش خبری داده‌ام؛ زمانی که جمعیت زیادی حضور دارند، اما هیچ‌گاه این گونه نبوده است. اکنون میلیونی آمده‌اند. آنها همه به میل خود آمده‌اند.این خبرنگار همچنین ویدئوهایی از حضور مردم منتشر کرده و نوشته است: مراسم تشییع ژنرال سلیمانی در حالی در تهران برگزار شده است که دریایی بیکران از مردم از ساعت شش صبح به محل آمده‌اند. در طول ۲۵ سال فعالیت در ایران تاکنون چنین چیزی ندیده‌ام.

یک خبرنگار المانیتور با اشاره به مراسم تشییع شهید سلیمانی در توییتر خود نوشت: من تاکنون چنین چیزی در ایران ندیده‌ام. حتی مراسم‌های مذهبی این گونه (مردم) را جمع نمی‌کند که آیین تشییع پیکر قاسم سلیمانی کرده است.

وی علاوه‌براین، تصاویری از حضور میلیونی مردم و پلاکاردهای حاضر در این مراسم را در صفحه خود منتشر کرده است.

خبرنگار شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی هم با انتشار تصویری هوایی از حضور پر شور مردم تهران در مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهانش نوشت: دستور ترامپ برای ترور ژنرال سلیمانی دارد نتیجه عکس می‌دهد. اجازه دهید که یادآوری کنم او چقدر خطرناک است.

شبکه الجزیره عربی نوشت: صبح امروز(دوشنبه) هزاران نفر از مردم ایران با حضور رهبر، رئیس جمهوری و رئیس پارلمان این کشور در مراسم تشییع سردار سلیمانی شرکت کردند و سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید سپاه قدس در این مراسم آمریکا را به خروج از منطقه تهدید کرد.

در این گزارش آمده است که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و معاونش صالح العاروری هم به تهران آمدند و در مراسم تشییع سردار سلیمانی شرکت کردند.

این شبکه قطری در ادامه نوشت که در این مراسم مقام معظم رهبری بر پیکر سردار سلیمانی نماز خواند و جمعیت فراوان که دانشگاه تهران را احاطه کرده بودند و در صفوفی به مساحت چند کیلومتر پرچم‌هایی قرمز در دست داشتند و شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر می‌دادند.

این شبکه در ادامه به سخنان زینب سلیمانی، دختر شهید سپهبد قاسم سلیمانی هم پرداخت.

آسوشیتدپرس: دختر سلیمانی آمریکا را تهدید کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که مقام معظم رهبری ایران دیروز با صدای بلند در میان صدای صدها هزار نفر از عزاداران بر پیکر قاسم سلیمانی ژنرال ارشد ایرانی که در حمله هوایی آمریکا به فرودگاه بغداد جان خود را از دست داد، نماز خواند. این اقدام آمریکا موجب افزایش شدید تنش‌ها میان تهران و واشنگتن شده است.

آسوشیتدپرس با انتشار بخش‌هایی از سخنرانی دختر شهید سلیمانی در این مراسم نوشت که او به‌ طور مستقیم تهدید به حمله به پایگاه نظامی‌آمریکا در خاورمیانه کرد.

مقامات جمهوری اسلامی، ازجمله جانشین ژنرال سلیمانی تهدید کرده‌اند که انتقام این حمله را خواهند گرفت.

‌خبرنگار شبکه المیادین که برای پوشش مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران حضور یافته بود، در رابطه با حضور پرشکوه مردم ایران در این مراسم نوشت : مراسم تشییع شهید سلیمانی تاریخی است.

به جز در مراسم تشییع امام خمینی(ره) تا به امروز شاهد حضور این چنینی مردم برای مراسم تشییع در تهران نبودیم.

این شبکه لبنانی اضافه کرد: پرچم‌های قرمزی که در این مراسم برافراشته شد، نشان می‌دهد که انتقام خون شهدا حتمی‌است.در ادامه این گزارش آمده است که مراسم امروز تهران تاریخی است و مردم خیابان‌ها را پرکرده بودند.

در این گزارش همچنین آمده است: سخنرانی اسماعیل هنیه در این مراسم نشان می‌دهد که محور مقاومت قوی خواهد ماند و قویتر هم خواهد شد. سخنرانی هنیه و دختر شهید سلیمانی در این مراسم معانی زیادی دارد.

حضور میلیونی تشییع‌کنندگان سردار سلیمانی

خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران در مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران که در حمله هوایی روز جمعه آمریکا به شهادت رسید، نماز خواند.

در ادامه این گزارش آمده است: این نماز با حضور گسترده مردم و به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای که مقامات دیگر ایران، از جمله رئیس‌جمهور حسن روحانی او را همراهی کرده بودند برگزار شد.رویترز همچنین به تصاویر منتشر شده از تلویزیون ایران اشاره و تاکید کرده است که این تصاویر از حضور میلیونی مردم در این مراسم حکایت دارد.

شبکه بی‌بی‌سی با پوشش مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی گزارش داد: خیل عظیم مردم ایران برای برگزاری مراسم تشییع فرمانده ارشد نظامی‌خود، خیابان‌های تهران را انباشته از جمعیت کردند. این شبکه خبری افزود: عزاداران روز دوشنبه برای تشییع پیکر قاسم سلیمانی فرمانده ارشد نظامی‌ایران به‌طور گسترده به خیابان‌های تهران آمدند و پشت سر آیت‌الله خامنه‌ای رهبری ایران بر پیکر او نماز خواندند.این شبکه در ادامه با اشاره به این که رهبری ایران حین خواندن نماز گریه کردند، اضافه کرد که مردم ایران حضوری میلیونی در این مراسم داشته‌اند.

در ادامه گزارش بی‌بی‌سی آمده است که ایران قول انتقام جدی برای شهادت سپهبد سلیمانی داده و روز یکشنبه‌ گام نهایی خود در جهت کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را هم اعلام کرد.

روزنامه ایلاف در گزارشی از مراسم شکوهمند تشییع سپهبد شهید قاسم سلیمانی نوشت: آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در دانشگاه تهران برپیکر ژنرال قاسم سلیمانی که روز جمعه توسط آمریکا در عراق ترور شد، نماز خواند و در کنارش حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس، حسین سلامی‌فرمانده سپاه ایران و ابراهیم رئیسی ، رئیس قوه قضائیه حضور داشتند.

این رونامه نوشت: خیابان‌های تهران صبح دوشنبه در تمجید و تکریم از ژنرال سلیمانی مملو از جمعیت بود. این مردم با در دست گرفتن عکس‌های ژنرال سلیمانی قبل از ساعت هشت صبح دانشگاه تهران را احاطه کردند.

در این گزارش آمده است: این جمعیت که دانشگاه تهران را احاطه کردند و در امتداد چند کیلومتری آن حضور داشتند، با در دست گرفتن پرچم‌های قرمز و همچنین پرچم‌های ایران، لبنان و عراق دو خیابان انقلاب و آزادی را پرکردند و هر از چندگاهی شعار”مرگ بر آمریکا” و “مرگ بر اسرائیل” سر می‌دادند.در گزارش این روزنامه آمده است: در میان جمعیت برخی‌ها پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن‌ها به زبان انگلیسی نوشته بود”انتقام سخت”.

شبکه الجزیره انگلیسی گزارش داد که سیل جمعیت مردم ایران برای تشییع پیکر قاسم سلیمانی در شرایطی که درخواست‌ها برای انتقام خون او افزایش یافته است به خیابان‌های تهران آمدند.

الجزیره همچنین گزارش داد: جمعیت با در دست داشتن عکس این ژنرال مورد احترام در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران تجمع کردند و پشت سر رهبر معظم ایران بر پیکر او نماز خواندند.این شبکه در ادامه به حضور زنان و مردان با لباس‌های مشکی در هوای بسیار سرد پایتخت اشاره و همچنین بخش‌هایی از صحبت‌های دختر سپهبد قاسم شهید سلیمانی در این مراسم را منتشر کرده است.

وی گفت: خانواده‌های سربازان آمریکایی در خاورمیانه باید روزهای خود را در انتظار شنیدن خبر مرگ فرزندانشان سپری کنند.

بخش عربی شبکه آر تی با انتشار تصاویر زیادی از مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران نوشت: میلیون‌ها ایرانی امروز برای تشییع پیکر سردار سلیمانی و همرزمانش به خیابان‌ها

‌آمدند و علیه آمریکا شعار سردادند.

این شبکه نوشت: پس از تشییع امام خمینی (ره)، تهران تا به امروز شاهد چنین مراسم تشییع گسترده ای نبوده است.

این شبکه روسی همچنین نوشت که مردم ایران با در دست داشتن پرچم‌های قرمز و شعار “مرگ بر اسرائیل” و مرگ بر آمریکا” دانشگاه تهران را احاطه کرده بودند و صفوف آنها تا چند کیلومتری دانشگاه می‌رسید.

در این گزارش همچنین به حضور مقامات عالیرتبه کشورمان در این مراسم اشاره شده است.

دختر سردار سلیمانی روزگار آمریکا و اسرائیل را تیره و تار خواند

پایگاه خبری عربی ۲۱ در گزارشی به مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران پرداخت.

این پایگاه با اشاره به گریه مقام معظم رهبری بر پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی نوشت که جمعیت زیادی در مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران مشارکت کردند و رهبر ایران بر پیکر سردار قاسم سلیمانی نماز خواند.

این پایگاه خبری در ادامه به سخنان اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در این مراسم پرداخت.

در این گزارش آمده است که اسماعیل هنیه اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی را “جنایتی وحشی” توصیف کرد.

این پایگاه خبری در بخش دیگری از گزارش خود به سخنان زینب سلیمانی، دختر سپهبد شهید سلیمانی پرداخت و نوشت: دختر سردار سلیمانی در سخنان خود گفت که آمریکا و همپیمانش اسرائیل در نتیجه به شهادت رساندن پدرم روزگارشان تیره و تار خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ