بدرقه تا بهشت …
 

کرمان –خبرنگار اطلاعات:‌ پیکر پاک شهید سپهبد قاسم سلیمانی پس از تشییع باشکوه در ‌گلزار شهدای شهر کرمان در جوار همرزمان شهیدش به خاک سپرده شد.

پیکرهای مطهر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید سرتیپ پاسدارحسین پورجعفری دیروز در جایگاه مخصوص میدان آزادی شهر کرمان مستقر شدند که پس از سخنرانی فرمانده کل سپاه ، مراسم تشییع آغاز شد.

حضور میلیونی مردم جلوه خاص و ویژه‌ای به این مراسم معنوی و باشکوه بخشید. ساعاتی بعد و در حالی که هر لحظه بر شمار مشایعت کنندگان افزوده می شد، ازدحام بسیار شدید جمعیت سبب بروز واقعه دردناکی شد و شماری از مردم زیر دست و پا گرفتار شدند که متاسفانه بر اثر آن، شماری از مشایعت کنندگان اعم از زن و مرد جان خود را از دست دادند و شماری هم روانه بیمارستان ها شدند.

وقوع این حادثه دردناک سبب تاخیر چند ساعته در برگزاری مراسم خاکسپاری شد و سرانجام ‌مراسم تدفین برگزار شد.

مراسم تشییع

کرمانی های غیور و شهید پرور دیروز با سردادن شعارهای “این همه لشکر آمده به عشق سردار آمده”، ” انتقام، انتقام” و “لبیک یا حسین”، “ای رهبر آزاده، آماده ایم، آماده” از میدان آزادی و در طول خیابان شریعتی و شهید بهشتی پیکر قهرمانشان را همراهی کردند. مشایعت کنندگان سردار سلیمانی هم‌صدا ناله سر دادند” ای اهل حرم میر علمدار نیامد علمدار نیامد، سقای حسین سید و سالار نیامد”. همچنین هیات های عزاداری به نوحه خوانی پرداختند.

ارادت مردم به حاج قاسم

زنی که روی ویلچر نشسته و در این مراسم شرکت کرده بود، گفت: به خاطر حاج قاسم آمدم؛ ایشان برای دفاع از کشور جانش را فدا کرد و زمانی که ما در خواب بودیم، ایشان جان خود را از دست داد اما حیف. رفتنش زود بود.

جوانی که به همراه همسر و فرزندانش در مراسم شرکت کرده بود هم گفت: آمده‌ایم مشت محکم توی دهن آمریکا و ترامپ بزنیم و بگوییم ترامپ کور خواندی، با ترور سردار سلیماتی هیچی به دست نمی آوری و هزاران قاسم سلیمانی دیگر به پا می خیزند.مادر خانواده هم گفت: این ملت به عشق حاج قاسم آمده است و نه چیز دیگر.

خانم جوانی که به سردارشهید حاج قاسم سلیمانی ابراز ارادت داشت ، هم ادامه داد:این شهید بزرگ و انسان وارسته برای دفاع از کشورمان در خارج از مرزهای ایران با داعشیان خونخوار جنگید و اگر جانفشانی سپهبد سلیمانی و همرزمانش در جبهه مقاومت نبود، معلوم نبود داعش با رسیدن به ایران چه بلایی بر سر ما می آورد . داعشیان وحشی علاوه بر کشتار فجیع مردم عراق و سوریه، زنان این کشورها را به اسارت برده و به بدترین وضع با آنها برخورد کرده اند که اگر رشادت های سردارسلیمانی نبود شاید ارتکاب این جنایت ها علیه مردم کشور ما هم دور از انتظار نبود.

در مراسم تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی شمار زیادی از اتباع افغانستانی با پرچم فاطمیون حضور داشتند.یک گروه زن افغان با در دست داشتن پرچم افغانستان در گلزار شهدا حضور یافتند و زیارت عاشورا خواندند.

مردی از ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان هم گفت: در مراسم تشییع سپهبدحاج قاسم سلیمانی حضور پیدا کرده‌ایم تا با آرمان های ولایت تجدید میثاق کنیم و بگوئیم انتقام سخت می خواهیم .یک شهروند نیکشهری هم تاکید کرد: ما آمده ایم ذره ای از حق سردارسلیمانی را ادا کنیم که هشت سال در دفاع مقدس و بعد از آن فرمانده مقاومت و کارگردان بزرگ نظامی بود که آمریکا و موساد در مقابل او مانده بودند و هیچ راهی نداشتند به جز این که این سردار را ترور کنند که خطای بزرگی را مرتکب شدند.

جهانگیری: حاج قاسم، برادر و تکیه‌گاهم بود

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری بامداد دیروزهنگام سفر به کرمان برای شرکت درمراسم تشییع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در رشته توئیتی نوشت : باز سفری به کرمان دارم. با داغ و درد برای تشییع پیکر پاک حاج قاسم می‌روم. با داغ و دردی سنگین تر از شهادت برادرانم محمد و یعقوب .آخر او برایم هم برادر بود و هم تکیه گاه – از آغاز جنگ تحمیلی تاکنون – همواره سنگ صبور بود و گره گشاییش برای همه مثال زدنی.

معروف است که او، حق برادری را در غیاب دوستان بیش از حضورشان بجا می‌آورد.

‏خداوند، فروتنی و شجاعت، آرامش و دریادلی، سلحشوری و جوانمردی را یکجا به او داده بود. در شهادتش رستاخیزی بپا شد و ملت ایران برایش سنگ تمام گذاشت، شهادت گوارایش باد. چه دشوار است این سفر کرمان بی حضور او با انبوه خاطره‌ها و هم سخنی‌های او. راستی به مادر که او را چون یعقوب و محمد دوست داشت، چه بگویم؟ آسمان کویر بدون این ستاره سرخ چه اندوهبار است.

دیدار با خانواده شهید

جهانگیری همچنین در دیدار با خانواده سردار بزرگ اسلام، باتسلیت و آرزوی صبر برای خانواده و نزدیکان این شهید افزود: شهادت حاج قاسم سلیمانی اتفاقی بسیار بزرگ بود و حضور پرشور و گسترده مردم در مراسم تشییع پیکر این سردار بزرگ هم بیانگر عظمت این اتفاق است.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر این‌که حاج قاسم لیاقت چنین شهادتی را داشت، افزود: ایشان به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت رسید و این شهادت حق و لیاقت او بود.

جهانگیری، حاج قاسم سلیمانی را برادری بسیار عزیز و پشتوانه و تکیه گاهی برای مردم و مسئولان کشور توصیف کرد و گفت: خداوند مهر و محبت حاج قاسم را در دل مردم ایران و کشورهای منطقه قرار داده بود و مردم هم قدردان خدمات او هستند، چرا که می‌دیدند حاج قاسم با اخلاص همه زندگی خود را وقف خدمت و دفاع از مردم، نظام و کشور کرده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این‌که حاج قاسم سلیمانی در دوران حیات خود در حل بسیاری از مشکلات کشور راهگشا بود، تاکید کرد: ‌شهادت او هم بسیاری از مشکلات و گره‌های کشور را گشود . گویی که خداوند همه عنایات خود را در وجود این سردار قرار داده بود.

در این دیدار خانواده شهید سپهبد قاسم سلیمانی از حضور معاون اول رئیس جمهوری در مراسم تشییع و تدفین قدردانی کردند و همسر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی هم با بیان این‌که شهادت آرزوی دیرینه حاج قاسم بود گفت: حاج قاسم سلیمانی علاوه بر بعد نظامی، انسانی بسیار مهربان و عاطفی بود.

علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و همرزم و یار قدیمی شهید سپهبد قاسم سلیمانی، هم در مراسم تشییع، برای آخرین بار با سردار دل ها وداع کرد.

حضور هیات قضایی در کرمان

هیأتی از مسئولان عالی قوه‌قضائیه به همراه جمعی از رؤسای کل دادگستری‌های استان‌های همجوار به نمایندگی از سوی رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع و تدفین سردار بزرگ اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی درکرمان شرکت کردند. حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، احمد تویسرکانی مشاور رئیس قوه قضائیه به همراه جمعی از رؤسای کل دادگستری‌های استان‌های همجوار دراین مراسم شرکت داشتند.

حضور مسئولان و شخصیت های خارجی

در مراسم تشییع پیکر پاک دو شهید امنیت جهان اسلام شماری ازمسئولان کشوری و لشکری از جمله معاون اول رئیس جمهوری، وزیر بهداشت ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه ، شماری از استانداران ، شهردار تهران ، دبیر هیات دولت ، برخی خانواده های معظم شهدا حضور داشتند که در میان آنها فرزندان شهیدان تندگویان ، باکری و همت دیده می شد که خانواده شهید سپهبد سلیمانی را همراهی کردند .

همچنین کرمان میزبان حدود ۳۰۰ میهمان از کشورهای لبنان ، سوریه ،عراق ، هند ، افغانستان و پاکستان بود.

بیش از ۴۰۰ خبرنگار داخلی و خارجی مراسم تشییع شهید سپهبدسلیمانی در کرمان را پوشش رسانه ای دادند تا در سطح جهانی تصویری خاص از این مراسم منعکس شود.

سخنرانی فرمانده کل سپاه

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تشییع پیکرهای مطهر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید سرتیپ پاسدارحسین پورجعفری در میدان آزادی شهر کرمان پس از قرائت پیام رهبرمعظم انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت سپهبد سلیمانی گفت: حرف آخر را اول می زنم، انتقام می گیریم، آرام باشید به آینده فکر کنید ما می خواهیم آینده جدیدی بسازیم.

سردار حسین سلامی با بیان این که انتقام سخت، محکم، پشیمان‌کننده و قاطع می‌گیریم، خطاب به تشییع کنندگان پیکرهای مطهر شهدا تاکید کرد: آرام و مطمئن باشید.

امروز خدای شهیدان شاهد طلوع دو خورشید روی زمین است. ما امروز آمده‌ایم در آسمان این شهر عزیز دو خورشید پرفروغ را بنشانیم.

فرمانده سپاه از ابومهدی المهندس به عنوان فرمانده رشید، رعنا و عاشورایی و ولایی عراقی، اسوه حیا و نجات و وفاداری یاد کرد و جوانمردی سرتیپ پاسدار شهید حسین پور جعفری از سرداران دیار کرمان، پاسدار قهرمان شهید مظفری نیا و شهید دلاورمان هادی طارمی و پاسدار دیگر شهید زمانی نیا را ستود.

وی تاکید کرد: همه ما امروز می دانیم که کسی را تا عرش خدا تشییع می‌کنیم که در ایمان، شجاعت و اعتقاد بی‌نظیر است. او می‌رفت و می‌رود که ستون‌های خیمه دشمن را بشکند. او میثم، عمار و یاسر بود. او هرگز در برابر دشمن سست نشد، نلرزید و قلبش آرام و مطمئن بود.

سلامی با تاکید بر این که او (شهیدسپهبدسلیمانی) در شجاعت همانند مالک اشتر بود و می رفت که عمود خیمه دشمن را برکند ، ادامه داد: شهید حاج قاسم سلیمانی زهد و تقوا را از ابوذر گرفته بود و او ابوذر بوده و هست؛ او وفاداری به ولی امر را از حضرت ابوالفضل العباس (ع) گرفته بود و سرانجام با دستانی جدا همانند مرادش ابوالفضل العباس (ع) در نزدیکی حرم این حضرت به شهادت رسید و وفاداری به عشق و ایمان را به اثبات رساند. اد: او هرگز در مقابل دشمن سست نشد و قلبش آرام بود و برای ۴۱ سال لباس جهاد را از تن بیرون نیاورد. او می دانست لباس جهاد لباس عزت است و گستره شخصیت او فراتر از مرزهای جهان است که امروز همه جهان بشریت با تحسین و ستایش به عنوان اسوه ستایش و مستضعفان یاد می کنند.

فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر این که این سنت جنایتکاران عالم است که نمی توانند با خورشید بجنگند، افزود: قاسم سلیمانی خورشید است و راهی ایجاد کرده است که به شکست استکبار منجر می‌شود.

وی ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی را توصیف ناپذیر دانست و گفت: سردار در عین فرماندهی با صلابت، بسیار متواضع بود و درجه روی دوش، تکبر را در او زنده نکرد. او جلوه ای از زیباترین فضائل عالم در وجود یک شخصیت ممتاز بود و هرگز در مقابل دشمن سست نشد و نلرزید و قلبش همواره آرام و مطمئن بود.

سلامی با بیان این که ما می دانیم شهادت حاج قاسم و یارانش نقطه پایان نیست بلکه نقطه آغاز است، تاکید کرد: گستره شخصیت سردار سپهبد شهید سلیمانی فراتر از مرزهای ایران و جهان اسلام از او شخصیتی ساخت که امروز همه جهان بشریت با تحسین و ستایش از او به عنوان اسوه مقاومت و حمایت از مظلومان و مستضعفان یاد می کنند.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر این که حاج قاسم سلیمانی فرد نبود بلکه یک محور بود، افزود: دشمن این را بداند شهید قاسم سلیمانی از قاسم سلیمانی زنده تر است و شهادتش برای دشمن خطرناک تر است. اما سپهبد بزرگ ما و فرمانده رشید، رعنا، نازنین و طناز ما چه کرده است که دشمن اینچنین او را ناعادلانه هدف‌ قرار داده است؟ اومعمار شکست‌های چهاردهه پی در پی آمریکا است.

سلامی با بیان این که این شهید استراتژی آمریکا را برای بر هم زدن امنیت عالم اسلام با شکست مواجه کرد،‌ تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی اجازه نداد که صهیونیست و آمریکای جنایتکار قدرت او را ضعیف و کوچک کنند. او از شکست یمن در مقابل آمریکا و صهیونیست جلوگیری کرده است و حاج قاسم سلیمانی انتقام خود را از قبل گرفته است اما ما انتقام او را خواهیم گرفت.

وی با بیان این که به دشمنانمان می گویم شما همیشه اشتباه کرده اید، ادامه داد: آنان بدانند همیشه برای ما فرصت بوده‌اید و از دل تحریم‌ها فرصت را برای ما ساخته‌اید شما همیشه برای ما فرصت ساخته اید.

سلامی با بیان این که سردار حاج قاسم سلیمانی نقطه آغازی بر پایان خروج آمریکا از منطقه است و این صحنه را به زودی همه خواهند دید، افزود: ما می خواهیم آینده جدیدی بسازیم.

فرمانده سپاه پاسداران در ادامه با تاکید بر این که ما فدایی این پیکرهای مطهر شهیدان هستیم، تاکید کرد: امروز بذر کینه از آمریکا در دل مسلمانان و غیرمسلمان به شکلی کاشته شده است که مسلمان هیچ نقطه امنی در هیچ کجا برای آمریکا نخواهد گذاشت.سرمایه آنها دور ریخته شد چرا که مردم ما با قلب های خود می جنگند و جهان اسلام به زودی از شر شیطان آزاد می شود.

وی با بیان این که مردم مسلمان با ایمان و قلب ها می جنگند و امروز قلب ها سرشار از نفرت از استکبار جهانی است، افزود: باز هم می گویم اراده ما قوی است به دشمن می گویم آنجایی که آنها بهش عشق می ورزند به آتش می کشانیم و ما می دانیم آنجا کجاست.

همچنین در این مراسم باشکوه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان پس از قرائت پیام رهبر معظم انقلاب درباره شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی و یارانش، از حضور مردم و مسئولان در آیین تشییع سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش تقدیر کرد و ادامه داد: سردار سلیمانی در رابطه با بحث تدفین وصیت جدی داشته اند که در گلزار شهدای کرمان دفن شوند و در همین باره در این نقطه چند مکان در نظر گرفته شده است و طبق وصیت ایشان و نظر خانواده شان در این زمینه اقدام می شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی افزود: سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی شخصیت برجسته ای است که جهان اسلام را هم در زمان حیات خود و هم در شهادتش تحت تاثیر خود قرار داد.

انتقام می گیریم

دریادار علی تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کرمان با تاکید بر این که حتما انتقام خون سردار سلیمانی از دشمنان گرفته خواهد شد، افزود: دشمنان خواهند دید که حاج قاسم‌ها انتقامی سخت می‌گیرند، اما زمان و جغرافیای انتقام را ما مشخص می‌کنیم نه دشمنان‌مان. پیام ما به دشمنان این است که از منطقه بروند؛ ماندن‌شان هم معضلی برای منطقه است و هم برای‌شان هزینه‌های بسیار سنگینی در بردارد؛ پیش از آن که از آنها به سختی انتقام گرفته شود، از منطقه بروند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همیشه آماده و پا در رکاب و گوش به فرمان ولایت است و آمادگی کامل داریم که فرمان ولی امرمان را اجرا کنیم. در دریاها و جزایر آمادگی کاملی داریم و با شرایطی که پیش آمده است، آمادگی خود را بیشتر خواهیم کرد.

تدفین با عبای اهدایی رهبر معظم انقلاب

سردار محمدباقر قالیباف از فرماندهان دفاع مقدس در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:”حضرت آقا عبای نماز شب خود را دادند تا حاج قاسم را با آن دفن کنند. آقا با این عبا ۱۴سال نماز شب خوانده‌اند. این دومین عبای نماز شب آقاست که شهیدی با آن دفن می‌شود؛ اولین بار سر شهادت حاج احمد کاظمی بود.”

شام غریبان

مراسم شام غریبان سردار سرافراز سپاه اسلام و فرماندۀ محبوب دل‌ها، شهید سپهبد قاسم سلیمانی و یاران شهیدش دیشب در سراسر کشور برگزار شد.

این مراسم به منظور تجلیل و تقدیر از عمری مجاهدت جانانه و خاموش این بزرگ سرباز ولایت و مالک اشتر ایران با حضور ملت قدرشناس و فهیم و شهیدپرور در مساجد، امامزادگان وقبور شهدا برگزار شدو سخنرانان درپاسداشت مجاهدت های بزرگ شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش سخن گفتند.

برگزاری مراسم وداع در حرم امام (ره)

مراسم وداع با شهیدان «وحید زمانی نیا» از محافظان و «مصطفی محمد میرزایی» از مدافعان حرم تحت امر شهید حاج قاسم سلیمانی بامداد دیروز با حضور بیت گرامی امام راحل و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد. در این مراسم معنوی ضمن قرائت قرآن، مداحی و سینه زنی پیکرهای مطهر این شهیدان به گرد حرم مضجع امام خمینی (ره) طواف داده شد.

نسخه مناسب چاپ