خط ارتباطی مردم با اطلاعات
قدردانی از زحمات کارگران و مدیریت شهرداری

کسانی که در حماسه تشییع سردار شهید سلیمانی و یارانش شرکت کرده بودند، دیدند که سطح خیابان بزرگ آزادی از گل و گیاه و کاغذ فرش شده است؛ اما به هنگام بازگشت از میدان آزادی و پایان مراسم، دیدم که شهرداری با سرعت تمام خیابان را پاکسازی کرده و حتی نرده‌های وسط را که بر اثر ازدحام توصیف‌ ناشدنی دریای مردم شکسته شده بود، جوش داده است؛ یعنی کمتر از

۲ ساعت و این در حالی بود که جمعیت انبوه در میدان آزادی هنوز حضور داشت، ولی بخش‌های ابتدایی و میانی خیابان به تدریج عادی شده بود. به این وسیله از همراهی و سرعت عمل کارگران محترم شهرداری و مدیریت منطقه تشکر می‌کنم.

شهروندی از تهران

بترسند از حکومتی که چنین توانی دارد!

عصر روز دوشنبه، پس از پایان تشییع شکوهمند پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزمان‌‌‌اش، یکی از حاضران گفت: «نه ناهار خورده‌ام، نه صبحانه و نه دیشب شام»، با این حال خودش را به جمع رسانده بود. یاد سخن یکی از مسئولان آمریکایی افتادم که گفته بود: «حکومت ایران مردم را به زور به مراسم آورده است!» گفتم: «خوب است این را هم به جمله‌اش اضافه کند که: تازه به آن‌ها گرسنگی هم می‌دهد!» دوستم گفت: پس باید بیشتر بترسند که حکومت چنین توانی دارد!

چشم باز و گوش باز و این عَمی

حیرتم از چشم‌بندی خدا. (عمی: کور).

قطره‌ای از دریای تشییع‌کنندگان پیکرهای پاک شهیدان

این همان سری است که لایق سرداری است

سردار سپهبد قاسم سلیمانی به مزد خدمات بی‌شمارش، می‌توانست در هر حرم مقدسی در ایران یا عراق به خاک سپرده شود؛ اما چون خودش را «هیچ» می‌دید، چنین درخواستی نداشت و وصیت کرد که بر سنگ مزارش بنویسند: «سرباز». این همان سری است که لایق «سرداری» است و چون خود را «هیچ» انگاشت، خدا «همه» چیزش بخشید: سربلندی دنیا و سعادت عقبی. سعدی می‌گوید:

بلندی از آن یافت کو پَست شد

درِ نیستی کوفت تا هست شد

خواننده روزنامه اطلاعات

انتظار مرگ از خود مرگ سخت‌تر است

با تأخیر در انتقام از آمریکا، باید زجرکششان کرد، همین‌که ندانند کی و کجا بلا بر سرشان نازل می‌شود، عذابی روی عذاب‌هایشان است، انتظار مرگ از خود مرگ سخت‌تر است!

تلفن به خط ارتباطی

از یادداشت‌های دکتر شیخ محمدی بیشتر چاپ کنید

مقاله دکتر مجید شیخ محمدی با عنوان «حکمت قدیم و علم جدید» روزنامه اطلاعات ۱۱ دی‌ماه بسیار خواندنی و عالی بود که امیدوارم از ایشان یادداشت‌های بیشتری در این روزنامه چاپ شود. امیدوارم روزی شاهد یکصد سالگی چاپ روزنامه اطلاعات و خواندن مقاله‌های پرمحتوای سردبیر و دیگر نویسندگان این روزنامه وزین باشیم.

خواننده روزنامه اطلاعات

قدردانی از زحمات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران!

از شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران به دلیل زحمات طاقت‌فرسایی که همه روزه برای اعلام کیفیت بد هوای تهران متحمل می‌شوند و این که صادقانه هشدار می‌‌دهند که چون هوا آلوده است، کودکان و سالمندان و بیماران و برخی از دیگر افراد جامعه از خانه‌هایشان بیرون نیایند، کمال تشکر را دارم! پاییز هم با هوای آلوده تهران گذشت و زمستان هم از چند روز پیش آغاز شده است، ولی من به دلیل آلودگی هوا و تنگی نفس همچنان خود را در خانه حبس کرده‌ام و جرئت آمدن به خیابان‌ها را ندارم!

خانم شهروند از تهران

آمریکا جایی برای مذاکرات باقی نگذاشته است

درباره یادداشت «پولشویی و لوایح بلاتکلیف» آقای سید‌مسعود رضوی باید گفت اگر آمریکا و همپیمانان اروپایی‌اش به برجام پایبند بودند و آن را اجرا می‌کردند، درباره ضرورت اعضای «اف ای تی اف» حرفی نبود، اما با جنایات و تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران، چگونه می‌توان چنین سندی را امضاء کرد؟ دولت آمریکا که با تحریم‌هایش حتی کودکان معصوم مبتلا به بیماری صعب‌العلاج پروانه‌ای (EB) را از داروهای مورد نیازشان محروم کرده، چه جایی برای مذاکرات و آشتی با ایران باقی گذاشته است؟

خانم هموطن

ضرورت حل مشکل کمبود گاز مایع در برخی شهرها

مدتی است که توزیع گاز مایع در برخی از مناطق کشور کم شده است و علاوه بر کاهش توزیع این سوخت برای مصارف خانگی که بسیاری از روستاییان استان‌هایی مانند خوزستان با آن‌ روبرو هستند، برخی از ساکنان شهر بزرگ اصفهان هم که بالاترین سطح تولید گاز مایع را دارد نیز با مشکل کمبود آن مواجه هستند. البته کپسول‌های گاز مایع در بازار آزاد با ۲ برابر قیمت به نیازمندان عرضه می‌شود. برای مقابله با دلالان و افزایش توزیع گاز مایع در سطح کشور از مسئولان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خواهان نظارت بیشتر بر نمایندگی‌های توزیع آن هستیم.

لطفی ـ شهروندی از اصفهان

نصب تندیس سرداران شهید در محل جنایت آمریکا

برای روشن‌تر شدن ماهیت غیرانسانی و غیراخلاقی دولتمردان آمریکا و تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسی دونالد ترامپ در مورد اداره کشورش و روابط سیاسی او با دیگر کشورها، باید به جهانیان و ملت آمریکا تبریک گفت! ترامپ با شکست‌های پی‌درپی و سرمایه‌گذاری‌های زیانبارش در ۳ سال ریاست جمهوری، اهداف جنگ افروزی و چپاولگری خود را برملا کرد. به دولت عراق پیشنهاد می‌شود تندیس و یادواره سرداران شهید و همرزمان آنان را در محل آن نصب کنند، تا برای همیشه این جنایت سهمگین و رفتارهای خصمانه ترامپ علیه مسلمانان مبارز و آزاده و به خصوص سرداران جبهه مقاومت از یادها نرود.

هموطنی از استان گلستان

هزینه پروژه‌های تشریفاتی به مصرف ارتقای

فرهنگ عمومی برسد

در شرایط نابسامان اقتصادی و کسری بودجه دولت، نبود مدیریت‌های اصولی و نابسامانی در هزینه‌های فرهنگی و علمی که بدون بازده و کارایی‌‌های لازم باشد، در واقع به معنای از میان بردن بیت‌المال است. متأسفانه بسیاری از پروژه‌های سینمایی جنبه تبلیغاتی و تشریفاتی دارند که برای اجرای آنها باید هزینه‌های گزافی صرف شود. از مسئولان وزارت ارشاد انتظار می‌رود بودجه فرهنگی کشور را صرفاً برای ارتقای فرهنگ و حوزه‌های مرتبط با آن هزینه کند، بهتر است. بخشی از هزینه‌های پروژه‌های به ظاهر فرهنگی و علمی کشور را که فقط جنبه‌های تشریفاتی و ترویج فرهنگ غیرایرانی دارد، حذف کنند و آن را به مصرف فقر زدایی و بالابردن سطح فرهنگ عمومی برسانند.

تلفن به خط ارتباطی

لزوم احقاق حق کارکنان شرکتی و قراردادی راه‌آهن

حدود ۱۸ سال است که کارمند شرکت راه‌آهن هستم. تاکنون بسیاری از مهمانداران قطارها برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از مسئولان این شرکت تقاضای مساعدت و همکاری کرده‌اند. اما به دلیل کثرت شرکت‌های ذینفع و بخش خصوصی در این زمینه، حق کارگران راه‌آهن تاکنون پایمال شده است. به عنوان مثال کارگری که زیر نظر شرکت پیمانکار صدراگستر رایکا به عنوان زیر مجموعه شرکت خصوصی جوپار و تحت نظارت شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است، با وجود این همه واسطه و کارفرما چگونه می‌تواند برای دریافت حقوق قانونی خود اقدام کند. امیدوارم مسئولان شرکت راه‌آهن برای احقاق حق قانونی کارکنان شرکتی و قراردادی خود اقدام کنند.

از مهمانداران راه‌آهن

نسخه مناسب چاپ