آغاز راه سخت شکستن طلسم ۴۴ ساله فوتبال
 

تیم فوتبال امید ایران که ۴۴ سال پشت دروازه‌های ورودی المپیک مانده است، با چهره‌ای جدید و هزاران امید و آرزو، دیدارهایش در انتخابی المپیک توکیو را از امروز آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، چهار سال دیگر گذشت و حالا تیم امید ایران در آغاز راه سخت دیگری قرار دارد تا اجازه این طلسم برای همیشه در تاریخ بماند و آیندگان هم بخوانند که در فوتبال ایران تیمی بود که نتوانست طلسم نیم قرنی را بشکند و فقط ۳ دوره در بازیهای المپیک حضور داشت.

فوتبال ایران در بازیهای المپیک ۱۹۶۴، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ حضور داشت که در هر ۳ دوره، بازیکنان بزرگسال در قالب تیم ایران حضور داشتند اما از زمانی که شرایط سنی به زیر ۲۳ سال تغییر کرده تیم ایران نتوانسته به المپیک صعود کند.

تیم امید در ۴ سال گذشته فراز و نشیب‌های زیادی داشته و پس از تغییراتی که در کادر فنی این تیم ایجاد شد در نهایت مسئولیت به حمید استیلی بازیکن و کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران رسید که به عنوان سرمربی مردانش را برای حضور در این مرحله آماده کند.در این شرایط تیم امید در حالی راهی تایلند شد که ضعف همیشگی تیم های امید برای این تیم هم وجود داشت و شاگردان حمید استیلی نتوانستند بازی های تدارکاتی قابل اعتنایی برای حضور در مرحله انتخابی داشته باشند.

فقط در چند جلسه پایانی تمرینات این تیم در تهران، وزیر ورزش، رئیس کمیته ملی المپیک، مسئولان فدراسیون و بسیاری از چهره های مطرح و پیشکسوتان حضور داشتند و سعی کردند به بازیکنان و کادر فنی روحیه بدهند.

تیم کشورمان در این دوره از مسابقات بامهدی قائدی، محمد محبی، رضا جبیره، علی شجاعی، امیر روستایی، رضا شکاری، اللهیار صیادمنش، امیرحسین حسین زاده، جعفر سلمانی، سینا زامهران، محمد خدابنده‌لو، مهدی مهدی‌خانی، رضا دهقانی، مهران درخشان‌مهر، امید نور افکن، عارف آقاسی، شاهین طاهرخانی، مجتبی نجاریان، حسین ساکی، متین کریم‌زاده، معراج اسماعیلی، حبیب فرعباسی و مهدی نوراللهی به میدان خواهد رفت.

گفتنی است که بازی‌های گروه Cمرحله نهایی رقابت‌های قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا و انتخابی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ با حضور تیم‌های المپیک ایران، ازبکستان، کره‌جنوبی و چین در شهر سونگخلا و استادیوم تینسولانون تایلند از امروز آغاز می شود و تیم کشورمان در اولین دیدار ازبکستان را در ساعت ۱۵ر۱۷ پیش رو خواهد داشت.ملی پوشان کشورمان یکشنبه اینده به مصاف کره جنوبی می روند و چهارشنبه هم باید به مصاف چین بروند.

استیلی: ایران هدفی جز صعود به المپیک ندارد

نشست خبری سرمربیان ۴ تیم حاضر در گروه سوم رقابت های قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا دیروز در سونگلای تایلند برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، در ابتدای این نشست حمید استیلی سرمربی تیم ملی المپیک ایران گفت: خوشحالیم که امکان حضور در چنین تورنمنتی را داریم و با آمادگی کامل و همچنین آماده سازی مناسب ،آمده ایم. ما بهترین و آماده ترین نفرات این رده سنی را انتخاب کرده ایم و از تمرکز و آمادگی کامل برای انجام اولین مسابقه برخورداریم.

استیلی در پاسخ به سوالی پیرامون انتظار طولانی ایران برای صعود به المپیک گفت: فوتبال ایران همواره یکی از قدرت های برتر آسیا بوده و در رده بزرگسالان جایگاه نخست رده بندی قاره را در اختیار داشته اما یکی از مشکلات اصلی در این رده سنی، تقویم AFCاست. بازی های انتخابی در فیفا دی برگزار نمی شود و تیم های المپیک ما همیشه برای استفاده از بازیکنان باشگاهها در تمرینات و اردوها دچار مشکل بوده اند. در دوره فعلی البته تلاش کرده ایم از دو سال گذشته آماده سازی را آغاز کنیم و برنامه های خوبی در این مسیر داشتیم. ما به گذشته فکر نمی کنیم و اینجا هستیم تا اتفاق دیگری را رقم بزنیم.

سرمربی تیم ملی امید ایران در پاسخ به سوال دیگری پیرامون اولین بازی تورنمنت مقابل ازبکستان گفت: تمامی حریفان خودمان را به خوبی آنالیز کرده ایم. ما در یک گروه سخت قرار داریم که به نظر من هر ۴ تیم برای صعود شانس خواهند داشت. بازی اول در هر تورنمنتی سخت ترین بازی است خصوصا وقتی برابر تیم خوبی مثل ازبکستان قرار می‌گیرید. پیش از این دو بار مقابل آنها بازی کرده ایم و می دانیم تیم خوبی هستند با این وجود فراموش نکنید که ما ایران هستیم و هدفی به جز صعود نخواهیم داشت.

سرمربی ازبکستان: تمرکزمان روی بازی اول برابر ایران است

لوبینکو درولوویچ سرمربی تیم المپیک ازبکستان هم گفت: خوشحالیم که در اینجا حضور داریم و به تمامی حریفانمان احترام می گذاریم. می دانیم در چه گروه سختی قرار داریم با این وجود ما با انتخاب بهترین نفرات به تایلند آمده ایم و برای حضور در این مسابقات به خوبی آماده شدیم. همه حریفان ما قدرتمند هستند و از آنها شناخت خوبی داریم اما برای اولین بازی برابر ایران آماده می‌شویم. می دانیم که آنها هم تیم قدرتمندی هستند همانطور که سایر تیم های حاضر در این گروه هم با موفقیت در مرحله انتخابی، شایستگی خود را نشان داده اند. کار خودمان را قدم به قدم آغاز می کنیم و تمرکزمان روی بازی اول برابر ایران است.

سرمربی کره جنوبی: برنامه های متفاوتی برای حریفانمان خواهیم داشت

کیم هاک بوم سرمربی کره جنوبی هم در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون استراتژی کره ای ها خصوصا در بازی اول مقابل چین، گفت: ما برنامه های متفاوتی برای حریفانمان خواهیم داشت اما در شایستگی و قدرت همه آنها شک نداریم. رقابت در این گروه دشوار خواهد بود و تلاش می کنیم بهترین عملکرد را ارائه بدهیم. امیدواریم بتوانیم بازی‌های خوبی انجام بدهیم و در نهایت موفق به صعود از این گروه شویم. تیم چین هم حریف بسیار خوب و قدرتمندی است که شناخت لازم را از این تیم داریم.

سرمربی چین: تلاش می کنیم با بهترین نمایش از مرحله گروهی صعود کنیم

هائو وی سرمربی چین با اشاره به نام ۴ تیم حاضر در این گروه گفت:همه ما می‌دانیم در چه گروه سختی قرار داریم و هر ۴ تیم، مدعی صعود هستند با این وجود باید گام به گام برای ارائه بهترین عملکرد تلاش کنیم و امتیازات لازم را به دست بیاوریم. بدون شک قدرت های فوتبال آسیا در این گروه جمع شده اند و رقابت نزدیکی در پیش خواهد بود. از حریفانمان به خوبی شناخت داریم و تلاش می کنیم با بهترین نمایش از مرحله گروهی صعود کنیم.

نسخه مناسب چاپ