چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۲۰ دی‌ماه ۱۳۵۸ (برابر با ۲۱ صفر ۱۴۰۰، ۱۰ ژانویه ۱۹۸۰) نقل شده است
قراردادهای شرکت‌های نفتی وابسته لغو میشود

کمیسیون خاصی مامور رسیدگی به قراردادهای شرکت‌های نفتی وابسته شد تا در صورت مغایرت آنها با قانون ملی شدن صنعت نفت اقدام به لغو آن شود.

علی اکبر معین‌فر وزیر نفت در یک گفتگوی اختصاصی با اطلاعات در این زمینه گفت: ـ اخیراً لایحه‌ای از شورای انقلاب گذراندیم که بر اساس آن کلیه قراردادهای نفتی مغایر با قانون ملی شدن صنعت نفت توسط کمیسیون خاصی که از طرف وزیر نفت و یا شرکت نمایده وزارت امور خارجه تشکیل می‌شود کان لم یکن اعلام می‌گردد.

اخطار شدید شوروی در مورد محاصره اقتصادی ایران

مسکو ـ خبرگزاری فرانسه ـ خبرگزاری تاس گزارش داد که شوروی با هرگونه تصمیم مربوط به مجازات اقتصادی ایران مخالفت خواهد کرد و نیز مداخله خارجه را در امور این کشور تحمل نخواهد کرد. خبرگزاری رسمی شوروی در گزارشی که از نیویورک مخابره کرده مانورهای آمریکا را در سازمان ملل برای جلب موافقت شورای امنیت به تحریم اقتصادی ایران و همچنین اقدام‌های واشنگتن را به وادار کردن فشار اقتصادی و نظامی به تهران محکوم کرده است.

زمین‌هایی که از راه نامشروع بدست آمده مصادره میشود

اراضی کشاورزی که به غلط و از راه نامشروع بدست بعضی افراد افتاده است، مصادره خواهند شد.

همچنین اراضی بصورت مشاع و تعاونی نه اشتراکی به معنای خاص در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت. این مطالب را رضا اصفهانی معاون وزارت کشاورزی در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد.

«الفتح» از اقدامات شوروی در افغانستان حمایت کرد

دولت عربستان سعودی دیروز از همه کشورهای عربی و اسلامی خواست که به عنوان اعتراض بمداخله نظامی شوروی در افغانستان المپیک ۱۹۸۰ را که در تابستان در مسکو برگزار می‌شود تحریم کنند. مسکو ـ یونایتدپرس ـ خبرگزاری تاس گزارش داد که سازمان آزادی بخش فلسطین از اقدام‌های نیرو‌های مسلح شوروی در افغانستان پشتیبانی می‌کند. تاس نوشت یاسر عرفات در مصاحبه‌ای با نماینده تاس در بیروت گفته است که آنچه در افغانستان می‌گذرد یک مسئله مربوط به ملت افغان است که به کمک شوروی متکی هستند.

تشنج و خشونت در تبریز

تبریز ـ خبرنگار اطلاعات دیروز نیز شهر تبریز ناآرام بود و در جریان این ناآرامی‌ها و درگیری‌های خشونت‌آمیزی که روی‌داد چند نفر کشته و گروهی زخمی شدند. ساختمان چندین شعبه بانک به آتش کشیده شد و گروهی با آتش‌زدن اتومبیل‌ و لاستیک‌های فرسوده اتومبیل، در خیابان‌ها راه‌بندان ایجاد کردند.

همچنین بعلت ناآرامی‌های دیروز، ترمینال مرکزی تبریز بسته بود و رفت و آمد وسایل نقلیه مسافربری به این شهر و بالعکس، انجام نگرفت.

امنیت تبریز به ارتش، ژاندارمری شهربانی سپاه پاسداران و کمیته‌ها سپرده شد

تبریز ـ بدنبال حوادث خونین دیروز تبریز، صبح امروز گزارش رسید که اوضاع این شهر تا ساعت ۹ بامداد امروز آرام است و شهر تبریز به‌صورت نیمه تعطیل می‌باشد.

دیشب از سوی شورای تأمین استان، پیرامون انتظامات و امنیت شهر تبریز اطلاعیه‌ای انتشار یافت و طی آن اعلام گردید که از ساعت ۸ شب چهارشنبه ۱۹ دیماه به تصمیم این شورا انتظامات و امنیت شهر تبریز مشترکاً به‌عهده پرسنل ارتش، ژاندارمری، شهربانی، سپاه پاسداران و کمیته‌های انقلاب می‌باشد.

۶ میلیون تومان پول بانک صادرات به سرقت رفت

سرنشینان یک اتومبیل ۶ میلیون تومان پول بانک صادرات را سرقت کردند.

حادثه بعد‌ازظهر روز سه شنبه در خیابان امیر‌اتابک تهران رخ داد موقعی که اتومبیل شورلت متعلق به بانک صادرات ۶ میلیون تومان پول این بانک را حمل می‌کرد، راننده یک اتومبیل شخصی راه را بر اتومبیل حامل پول‌ها بست و سایر سرنشینان با اسلحه راننده اتومبیل شورلت را به بیابان بردند و پس از گرفتن پول‌ها آنها را آزاد کردند و متواری شدند.

code

نسخه مناسب چاپ