افزایش نقدشوندگی
 

یک کارشناس بازار سرمایه، تاثیر عوامل غیراقتصادی و ریسک های سیاسی بر بازار سرمایه را موقتی دانست و گفت: سهام بزرگ مخصوصا سهم های EPS دار، مجددا ارزندگی خود را به رخ خواهند کشید.

کوروش شمس در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) با بیان اینکه فشار فروش در بازار در روز شنبه گذشته قابل پیش بینی بود، اظهار داشت: انتظار داشتیم که بعضی بخواهند سهام خود را به طور هیجانی نقد کنند؛ اما در هر حال ریسک های سیاسی ظرف یکی دو روز، اثر منفی خود را از دوش مردم و فعالان بازار سرمایه برخواهند داشت.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه ایران در عرصه نظامی به شکل هیجانی به تهدیدات پاسخ نمی دهد، افزود: از آنجا که بازار سرمایه یکی از بخش های مهم اقتصادی کشور است، باید خود را با استراتژی و تفکرات تصمیم گیران کلان تعدیل کند. اما تا پیام اصلی دریافت و فشار فروش کم شود، طبیعتا چند روز زمان می برد.

شمس، نقدشوندگی را جزو فاکتورهای مهم بازار سرمایه دانست و گفت: با حمله تروریستی اخیر امریکا و بروز ریسک های سیاسی، بازار سرمایه به شدت نقدشونده شده است به ویژه افرادی که وارد سهم های بنیادی شده اند، حداقل از نظر نقدشوندگی، آنچنان متضرر نشده اند.

کارشناس بازار سرمایه، ارزندگی سهام را تابعی از بحث سودآوری و ریسک دانست و گفت: الان تصور می رود مردم درگیر شرایط ریسکی شده اند؛ لذا بحث سودآوری شرکت ها به نوعی به حاشیه رانده شده است.

شمس در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به مسایل سیاسی و شرایط ریسکی که مردم و فروشندگان سهام، انتظار رخداد آن را دارند اگر شاخص در چند روز آینده تعدیل شود، قاعدتا ارزش گذاری سهام بر مبنای ریسک های قدیمی بازار خواهد بود .

نسخه مناسب چاپ