جبران ریزش سهام
 

ارزش معاملات بورس با وجود ریزش سنگین شاخص کل بیش از سه هزار میلیارد تومان بوده که این خود نشانه بسیار محکمی از عمق بازار و توجه و حمایت ارکان بازار سرمایه از آن دارد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، جعفر جولا مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع برق و آب صبا درباره شهادت سردار قاسم سلیمانی و تاثیر آن در بازار سرمایه اظهار کرد: ابعاد و گستره این اتفاق به اندازه ای مهم بوده که تمامی بازارهای مالی جهان تحت تاثیر آن قرار گرفته و در شوک ناشی از تبعات آن، واکنش منفی نشان دادند.

به طور مثال قیمت جهانی اونس طلا در معاملات جهانی با پنج دلار افزایش به ۱۵۵۲ دلار رسید و قیمت نفت هم با افزایش بیش از ۴ درصدی مواجه شد.

بازار سرمایه ایران هم از این قاعده مستثنی نبوده و روز اول هفته گذشته با کاهش بیش از ۱۶ هزار واحدی (۵ر۴ درصدی) به کار خود پایان داد.

جولا اضافه کرد: هرچند واکنش منفی بازار به اتفاقاتی از این دست کاملاً قابل پیش‌بینی به نظر می‌ رسد، اما انتظار می‌رود به سرعت و با فروکش کردن التهابات در منطقه و کاهش ریسک سیاسی، ‌بار دیگر روال عادی و منطقی بازار ادامه یابد. کما اینکه در طول سال‌های گذشته هم بازار سرمایه به اتفاقاتی مانند خروج آمریکا از برجام یا حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی واکنش منفی نشان داد و با تشکیل صفوف فروش در اغلب شرکت ها مواجه شد، اما به سرعت این هیجانات و ریزش سهام جبران شد.

وی تاکید کرد: با عنایت بر شرایط حاکم بر اقتصاد کلان کشور و در جهت سیاست ‌های ضدتورمی دولت چنین بنظر می رسد جریان نقدینگی که اخیراً به سمت بازار سوق پیدا کرده و منجر به افزایش معنی دار حجم معاملات و ارزش بازار شده است، در آینده هم ادامه‌دار باشد.

نسخه مناسب چاپ