نشست شورای عالی بورس با حضور وزیر اقتصاد
 

نشست شورای عالی بورس به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل و تحولات هفته گذشته بازار سرمایه ، عملکرد فعالان حقوقی و حقیقی، وضع شرکت ها و میزان حجم عرضه و تقاضای سهام بررسی شد.رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در بازه این نشست گفت: هفته گذشته نهاد های مالی، معامله گران حقوقی و شرکت ها، از بازار سرمایه حمایت کردند و نتیجه آن متعادل شدن بازار بود.

سازمان بورس هم روز چهارشنبه گذشته در جهت صیانت از حقوق سهامدارن دامنه نوسان را از پنج درصد به دو درصد کاهش داد که این موضوع به آرامش بیشتر بازار کمک کرد.

محمدی ادامه داد: روز سه شنبه گذشته هم سازمان بورس با هدف تقویت سمت تقاضای بازار میزان وثیقه خرید اعتباری سهام را از ۵۰ درصد به ۶۰ درصد تغییر داده بود.

رییس سازمان بورس به زمان بازگشت دامنه نوسان ۵ درصد اشاره کرد و افزود: باتوجه به بازگشت تعادل به بازار سرمایه و اقدامات حمایتی فعالان حقوقی به نظر می رسد بازار سرمایه در این هفته متعادل و نقد شونده آغاز شود.محمدی افزود: با توجه به تعادل بازار اعضای شورای عالی بورس تاکید کردند هیات مدیره سازمان می تواند نسبت به بازگشت دامنه نوسان ۵ درصد تصمیم گیری کند و در کوتاه ترین زمان هیات مدیره سازمان بورس با محور بازگشت دامنه نوسان تشکیل می شود.

رییس سازمان بورس ابراز امیدواری کرد بازار سرمایه به روند رو به رشد خود ادامه دهد و سپس گفت: از هموطنان عزیز درخواست می‌کنیم اگر از دانش کافی و تخصص مالی برخوردار نیستند، از طریق صندوق ها و مشاوران متخصص دارای مجوز به بازار سرمایه وارد شوند.وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران باید با افق بلند مدت سرمایه گذاری کنند، سبدی از سهام تشکیل دهند و به شایعات توجه نکرده و سود آوری شرکت ها را در اولویت قرار دهند.

دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در نشست هم اندیشی با مدیران بازار سرمایه ضمن اشاره به تلاش مدیران بورسی کشور در کنترل هیجانات بورس، گفت: باید از زحمات مدیران بورسی تشکر کنیم که با وحدتی

بی نظیر نشان دادند که این بازار از بلوغ بسیار بالایی برخوردار است و اهالی این بازار می توانند با همدلی بی نظیر در شرایط بغرنج عملکرد اثر بخش داشته باشند.

رییس سازمان بورس ادامه داد: پس از اعلام خبر شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی جلسات متعددی با حضور متخصصان و کارشناسان بازار سرمایه با هدف حفظ سرمایه سهامداران برگزار شد و پس از کسب نظر از صاحب نظران، استراتژی های لازم عملیاتی شد.

وی با اشاره به اجماع نظر کارشناسان مبنی بر ضرورت پرهیز از تعطیلی بازار افزود: اکثریت صاحب نظران به اتفاق تاکید کردند توقف معاملات بورسی ضرورت ندارد بنابراین روال عادی بازار طی شد و خوشبختانه با همراهی ارکان بازار سرمایه هفته گذشته، بورس نزدیک به ۱۶ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشت.

دبیر شورایعالی بورس با تاکید بر تلاش این سازمان برای حفظ ویژگی نقدشوندگی بازار سرمایه در مقایسه با بازارهای موازی، گفت: در بازار سرمایه تلاش شد تا با بازارگردانی صحیح و حمایت حقوقی ها

و صندوق های سرمایه گذاری نقدشوندگی ادامه یابد تا کسانی که نیاز به نقدینگی دارند به این امکان دسترسی داشته باشند.

وی با اشاره به وجود پتانسیل رشد بازار سرمایه و برنامه های بلندمدت در این بازار یادآور شد: سرمایه گذاران قوی، مدیران بانکی فهیم و صندوقدارانی بزرگ داریم که استراتژی بلند مدت دارند.

این نهاد های سرمایه گذاری نه از ابتدای سال بلکه از سال ۹۷ از بازار سرمایه بهره مند شده بودند مدیران بورسی چنین تفکری داشتند که در چند سال اخیر از عرضه های اولیه، افزایش قیمت سهام و رشد شاخص بهره مند شده اند و بنابراین طی روزهای حساس گذشته به مسئولیت اجتماعی خود عمل کردند و همراه بازار سرمایه بودند.

این تفکری ملی است و باید از ژرف اندیشی دوستان تشکر کنیم و به رغم تعدیل، با اقدامات صحیح و حمایت آنان، نقدشوندگی بازار سرمایه حفظ شد.

دکتر محمدی کاهش شاخص را موقت و زودگذر ارزیابی کرد و گفت: بخاطر دارید که درست در اوایل حضور بنده در سازمان بورس رئیس جمهور تروریست آمریکا که اهل منطق نیست رای آورد و بازار در شرایطی مشابه این روزها قرار گرفت.

در آن زمان تاکید شد این موضوع کوتاه مدت است و تاثیری بر روند کلی بورس ندارد و سودآوری شرکت ها ادامه خواهد داشت.

همین اتفاق هم افتاد و دیدیم که بازار سرمایه چند روز بعد به مسیر رشد بازگشت.در حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام رحمة الله علیه هم روند بازار دگرگون شد و نگرانی هایی در بازار سرمایه شکل گرفت اما بازار با سرعت به شرایط عادی بازگشت.

رئیس سازمان بورس با اشاره به ظرفیت بزرگ بازار سرمایه ایران گفت: این بازار اکنون شرکت های چند میلیون دلاری را در درون خود جای داده؛ پتانسیل بازار ما عمق گسترده دارد و از این جهت تحولاتی مانند برجام یا برقراری مجدد تحریم ها

و حمله تروریستی نمی تواند بر قوت و قدرت بازار سرمایه ایران تاثیری داشته باشد.

دکتر محمدی با تاکید بر لزوم حمایت و یاری فعالین حقوقی و حقیقی بازار سرمایه در شرایط خاص افزود: لازم است که نهادهای مالی و مدیران با تجربه بازار، در شرایط این چنینی تجربیات خود را به افرادی که تحت تاثیر التهابات هستند، منتقل کنند، تا آنها هم متوجه موقتی بودن شرایط شوند و اقدامات هیجانی انجام ندهند و سرمایه خود را در خطر نیندازند.

سخنگوی سازمان بورس ضمن اشاره به بهره برداری از ابزار های متعدد مدیریت ریسک بازار سرمایه در مواقع حساس، گفت: پیشتر سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف مدیریت ریسک پیشنهادی به وزارت امور اقتصادی و داریی ارایه داد که نتیجه آن شکل گیری صندوق تثبیت بازار سرمایه بود.

صندوق توسعه بازار سرمایه هم با همراهی وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل شد این صندوق ها در مقاطع مختلف تقویت شدند و در چند روز گذشته نقش مهمی در کنترل و مدیریت ریسک ایفا کردند.

نسخه مناسب چاپ