بشاراسد بالاترین نشان سوریه را به مقام شهید سردار سلیمانی اعطا کرد
 

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر این که انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی آمریکا و در رأس آن ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خروج آنها از منطقه است، گفت:‌ خوشبختانه پارلمان عراق تصمیم بسیار خوبی در اخراج نیروهای آمریکایی در این کشور اتخاذ کرد که امیدوارم این موج در سایر کشورهای اسلامی‌منطقه هم شکل بگیرد.

به گزارش ایسنا،‌ اسحاق جهانگیری در نشست مشترک هیات‌های عالیرتبه ایران و سوریه اظهار داشت: دخالت‌های بی جای کشورهای غربی به خصوص آمریکا باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه شده است و آمریکا با تشکیل گروه‌های تروریستی نظیر داعش جنایات بزرگی را در سطح منطقه و به خصوص در کشورهای عراق و سوریه انجام داده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که آمریکایی‌ها بر اساس خوی استکباری خود سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند، تصریح کرد:

‌پس از شهادت این سردار بزرگ اسلام موج عظیمی‌از عزا و همبستگی در بین کشورهای اسلامی‌و به خصوص مردم کشورهای منطقه ایجاد شد و مردم کشورهای منطقه با ابراز همبستگی با ملت ایران، حضور شکوهمندی در مراسم مختلف از خود برجای گذاشتند و در این میان گروه‌های تروریستی از این شهادت خرسند شدند .

جهانگیری، اجتماعات مردم ایران در تشییع و خاکسپاری شهید سردار سلیمانی را اتفاقی کم سابقه در تاریخ کشور برشمرد و افزود: قطعاً تنفر ملت ایران نسبت به اقدامات آمریکا در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: از کشورهای دوست و مردم مسلمان منطقه که پس از شهادت سردار سلیمانی ابراز همدردی و پیام تسلیت ارسال کردند و به خصوص دولت و ملت سوریه که در همه سطوح با ما همدردی کردند صمیمانه قدردانی می‌کنم.

جهانگیری با تاکید بر این که ایران مانند گذشته در کنار دولت و ملت سوریه خواهد بود و به حمایت‌های خود از این کشور ادامه خواهد داد، خاطرنشان کرد: ایران از تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت دولت این کشور برای برقراری ثبات و آرامش حمایت خواهد کرد و امیدوارم بحران «ادلب» هم به نحو مطلوب حل و فصل شده و حاکمیت دولت سوریه بر تمام اراضی این کشور مستقر شود .

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با قدردانی از اقدام بشاراسد رئیس جمهوری سوریه برای تقدیم بالاترین مدال و نشان این کشور به مقام شامخ شهید سردار سلیمانی گفت: ابراز لطف و محبت دولت وملت سوریه درباره خدمات شهید سردار سلیمانی برای ما دلگرم کننده است.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که تهران علاقمند است روابط و همکاری‌های اقتصادی خود را با دمشق گسترش دهد، بر ضرورت پیگیری و اجرای توافقات امضا شده در سفر اخیر خود به سوریه تأکید کرد.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: شرکت‌های خصوصی ایران بسیار مشتاقند در بازسازی سوریه مشارکت فعال داشته باشند و اکنون که هماهنگی‌ها و توافقات برای بازسازی سوریه به اتمام رسیده است، امیدوارم در سال ۲۰۲۰ شاهد اتفاقات مثبت و نتایج مطلوب در این زمینه باشیم .

جهانگیری با اشاره به‌ آغاز روند همکاری‌های بانکی ایران و سوریه اظهار داشت: باید روند همکاری‌های بانکی دو کشور را سرعت دهیم چرا که روابط بانکی پیش نیاز اصلی همکاری‌های اقتصادی فیمابین است.

وی اضافه کرد: برای گسترش مناسبات اقتصادی و ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور باید توافقنامه‌های همکاری راهبردی بلندمدت که به امضاء رسیده است هر چه سریعتر پیگیری و مراحل قانونی آن طی شود تا شاهد عملیاتی شدن و اجرای توافقنامه‌ها باشیم.

نخست وزیر سوریه هم در این نشست هدف از سفر خود به تهران را ابراز همدردی و تسلیت دولت و ملت سوریه به مقام معظم رهبری، مردم و مسئولان کشور برای شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی اعلام کرد و افزود: سوریه بر حق جمهوری اسلامی‌ایران در دفاع از خود و مقابله با تهاجم و تجاوز دشمنان تأکید دارد و ما همبستگی خود را با برادران خود در جمهوری اسلامی‌ایران اعلام می‌کنیم .

وی با بیان این که خبر شهادت سردار سلیمانی را با درد و ناراحتی دریافت کردیم، گفت: این فرمانده بزرگ نماد مبارزه و تقویت امنیت برای تمام مردم منطقه، ‌آزادیخواهان و گروه‌های مقاومت بود و هر چقدر در وصف این سردار سخن بگوییم، قطعاً حق مطلب ادا نخواهد شد.

عماد خمیس با بیان اینکه همه ملت‌های آزادیخواه جهان و به خصوص ملت سوریه احترام خاصی برای این شهید قائل هستند، تصریح کرد: شهید سردار سلیمانی خدمات فراوانی را به ملت سوریه در زمینه برقراری امنیت، توازن و ثبات انجام داد و از خداوند می‌خواهیم که به این شهید علو درجات عطا کند.

نخست وزیر سوریه همچنین از اعطای بالاترین نشان و مدال افتخار به مقام شهید سردار سلیمانی از سوی بشاراسد رئیس جمهوری سوریه خبر داد و گفت: اعطای این نشان حاکی از محبت فراوان رئیس جمهوری سوریه نسبت به سردار سلیمانی و برادران خود در جمهوری اسلامی‌ایران است.

شمخانی :خروج آمریکا از منطقه باید در اولویت قرار گیرد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: برای پایان دادن به ناامنی، خروج آمریکا از منطقه باید در اولویت قرار گیرد.

به گزارش مهر، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه، با تشکر از پیام تسلیت بشار اسد و دولت سوریه به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی‌ایران با موشکباران پایگاه آمریکایی «عین الاسد» و پاسخ کوبنده به جنایت آمریکا، بار دیگر ثابت کرد تحت هیچ شرایطی از حفظ امنیت و منافع ملی خود کوتاه نخواهد آمد.

وی افزود: ترامپ و مشاوران احمقش تصور می‌کردند با ترور فرمانده شجاع جبهه مقاومت حاج قاسم سلیمانی این جبهه را در منطقه دچار فروپاشی می‌کنند که نتیجه عکس داد و خون این شهید عزیز و همرزمانش موجب انسجام و تقویت بیشتر جبهه مقاومت و نفرت بیشتر مردم منطقه و جهان از آمریکا شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان این که تا نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه غرب آسیا حضور داشته باشند این منطقه به ثبات، آرامش و امنیت پایدار دست نخواهد یافت، تصریح کرد: بدون شک در سایه وحدت ملت‌ها و دولت‌های منطقه خروج شرارت آمیز آمریکا تحقق می‌یابد.

شمخانی تاکید کرد: برای پایان دادن به ناامنی، خروج آمریکا از منطقه باید در اولویت قرار گیرد.

وی نسبت به حملات کور و دزدانه رژیم صهیونیستی به مواضع مقاومت که با حمایت آمریکا صورت می‌گیرد، هشدار داد و گفت: بدون شک شهادت سردار سلیمانی جبهه مقاومت را در مقابله جدی با اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی مصمم تر خواهد کرد.

شمخانی با اعلام حمایت از اقدامات دولت سوریه در پایان دادن به حضور گروه‌های تروریستی در ادلب، تاکید کرد: غارت نفت سوریه و چپاول منابع این کشور تراژدی دیگری است که با خروج کامل آمریکا از منطقه می‌توان به آن پایان داد.

عماد خمیس نخست وزیر سوریه هم در این دیداربا تسلیت مجدد شهادت سردار سلیمانی و همچنین جانباختن گروهی از شهروندان ایران و برخی کشورهای دیگر در حادثه غمبار سقوط هواپیمای مسافربری، گفت:هدف عالی شهید سلیمانی دفاع از مردم مظلوم و تحت ستم در برابر ظلم و تعدی آمریکا، رژیم صهیونیستی و نظام سلطه بود.

نسخه مناسب چاپ