درخواست فرانسه، آلمان و انگلیس از ایران برای پایبندی به توافق هسته‌ای
تروییکای اروپا در بیانیه‌ای خواستار پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای شد و بر پایبندی خود بر این توافق تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، در حالی‌که کشورهای اروپایی به هیچ یک از تعهدات برجامی شان

‌عمل نکرده‌اند، تروییکای اروپا (فرانسه، آلمان و انگلیس) به طور مشترک در بیانیه‌ای از تهران خواستند به طور کامل به برجام پایبند باشدو از آنچه آن را تخطی بیشتر بیان کرده‌اند، خودداری کند.این کشورها همچنین از ایران خواسته‌اند که «از اقدام قهری یا اشاعه(تسلیحات هسته‌ای) خودداری کند وافزودند: آماده‌ایم تا در این زمینه با ایران همکاری کنیم تا ثبات در منطقه حفظ شود.تروییکای اروپا در بیانیه خود مدعی شده‌اند که رخدادهای اخیر، «نقش بی‌ثبات‌کننده ایران» در منطقه را نشان داده‌اند.

آنها همچنین اشاره کردند که تعهدشان نسبت به امنیت متحدان و شرکایشان در منطقه پابرجا ست.پایگاه اینترنتی کاخ کرملین هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفتگویی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه “درباره شرایط سخت پیرامون ایران، به ضرورت خویشتنداری تمامی طرف‌ها اشاره کرد و خواستار تداوم تلاش‌ها برای حفظ برجام شد.

اوبرایان: خواستار تغییر نظام در ایران نیستیم

درهمین حال ،مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای مدعی شد که ترامپ به طور شفاف اعلام کرده است که خواستار تغییر نظام حاکم بر ایران نیست و فقط می‌خواهد که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

به گزارش فارس، «رابرت اوبراین»‌ به ‌شبکه «فاکس نیوز»، گفت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با فارسی توییت کردن حمایت خود از اعتراضات در ایران را نشان داده است و همچنان به حمایت‌های خود ادامه خواهد داد.

خبرنگار فاکس‌نیوز به جلسه کنگره با مقامات کاخ سفید درباره حمله تروریستی به خودروی حامل سردار «قاسم سلیمانی» اشاره کرد که در این جلسه مقامات کاخ سفید نتوانستند حتی یک مدرک درباره حمله قریب‌الوقوع از سوی ایران به سوی چهار سفارتخانه آمریکایی ارائه دهند.

اوبراین در پاسخ به این سئوال گفت: «من گزارش سازمان‌های اطلاعاتی را دیده‌ام و این گزارش (درباره خطر حمله به مناطق دیپلماتیک آمریکا) بسیار قوی بود و تهدید جدی علیه دیپلمات‌های آمریکایی و همچنین نظامیان آمریکایی که در پایگاه‌های منطقه حضور دارند، وجود داشت.»

مجری فاکس‌نیوز در ادامه این مصاحبه به سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت که آمریکا تاکنون بیش از ۱۰۰۰شرکت و فرد ایرانی را تحت تحریم‌ها قرار داده و اعلام کرده که هدف از این تحریم‌ها این است که ایران مانند دیگر کشورها رفتار و برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند، اما «شاهد آن هستیم که ایران مرحله به مرحله برنامه هسته‌ای خود را تسریع می‌بخشد. آیا سیاست فشار حداکثری آمریکا طی ماه‌های گذشته در رسیدن به هدف خود موفق بوده است؟»

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ مدعی شد: «سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران کارایی خود را نشان داده و رشد اقتصادی ایران منفی ۱۰درصد شده است و این کشور که پیشتر روزانه سه تا ۴میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد صادرات نفتی‌اش به شدت کاهش یافته است. ایران هیچ گزینه‌ای جز این که به میز مذاکره بازگردد ندارد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافق وحشتناکی بود که تعدادی از محدودیت‌های آن پس از گذشت زمان متوقف می‌شد و بر اساس این توافق تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در پایان سال ۲۰۲۰به پایان می‌رسد و ایران می‌تواند جنگنده‌ها و تانک‌های پیشرفته و دیگر تسلیحات را خریداری کند.»

وی در پاسخ به این سئوال که چرا ایران مجبور خواهد بود که به میز مذاکره بازگردد، مدعی شد: «اینها هیچ راه دیگری برای به دست آوردن پولی که نیاز دارند، پیدا نخواهند کرد.»

مجری فاکس نیوز در ادامه گفت که در مصاحبه‌ای که با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران انجام شده، وی تأکید کرد تا زمانی که آمریکا تحریم‌ها را بر ندارد، مذاکره‌ای با واشنگتن انجام نخواهد شد.

اوبراین در پاسخ به این موضوع گفت: «رئیس جمهوری آمریکا کاملا شفاف بوده که آمریکا خواستار تغییر رژیم در ایران نیست. ما خواستار آن هستیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و حمایت از گروه‌های تروریستی را متوقف کند و فکر می‌کنم که طی روزهای آینده حمایت‌های بیشتری از سوی متحدان خود به خصوص کشورهای اروپایی در این زمینه شاهد خواهیم بود.»

رئیس جمهوری آمریکا هم مدعی شد: مذاکره با ایران اهمیتی برایم ندارد، بستگی به خودشان دارد مذاکره کنند یا نه.

وی این بار با اشاره به اظهارات «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا نوشت: «مشاور امنیت ملی(کاخ سفید) اشاره کرد که تحریمها و اعتراضات در ایران، گلوی این کشور را گرفته است و آنها را مجبور به مذاکره خواهد کرد.

در واقع، من اهمیتی نمی‌دهم اگر آنها مذاکره کنند. کاملا بستگی به آنها دارد اما نه به سلاح اتمی دست پیدا می‌کنند نه معترضان را می‌توانند بکشند.»

نسخه مناسب چاپ