راه اندازی اتاق ویژه کنترل ناوگان و راننده
در پی افزایش کم سابقه تصادفات ناوگان حمل و نقل جاده ای ظرف شش ماهه اخیر، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از ابلاغ ضوابط جدید حمل و نقل مسافر برون‌شهری خبر داد که بر اساس آن شرکت‌های حمل و نقلی موظف به راه‌اندازی اتاق ویژه کنترل و مانیتورینگ ناوگان و رفتار لحظه‌ای رانندگان شدند.

بامداد چهارشنبه هفته گذشته بود که یک دستگاه اتوبوس در جاده فیروزکوه واژگون شد که منجر به فوت ۲۰ تن از هموطنان و همچنین مصدوم شدن بیش از ۲۳ نفر از مسافران این اتوبوس شد. بعد از آن سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نقص فنی ترمز را عامل واژگونی اعلام و خبر داد که به قصور احتمالی شرکت حمل و نقل مربوطه در کمیسیون ماده ۱۲ رسیدگی خواهد شد.

مهران قربانی معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پیش بینی کرده است با اجرای دستورالعمل جدید، چشم‌انداز متفاوتی نسبت به گذشته در ارتقای ایمنی و افزایش رضایتمندی هموطنان از سطح خدمات ارایه شده، فراهم می‌شود.

وی در مورد جزییات ضوابط جدید گفته است: تعیین معیار برای انتخاب شرکت‌های سرشبکه، تعیین وظایف مشخص برای شرکت‌های سرشبکه، لزوم سرمایه‌گذاری و ارایه ناوگان ملکی برای شکل‌گیری و افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی شرکت‌های شبکه سیر حمل و نقل مسافر از جمله اقدامات و اصلاحات ابلاغی در جهت نظام‌مند کردن و بهبود اجرای این تحول است.

نسخه مناسب چاپ