پیشنهاد هفته
 

روزهای زندگی با همه پستی و بلندی و سخت و آسانی‌هایشان می‌گذرند و آنچه به جا می‌ماند، خاطرات کوچکی است که کنار عزیزانتان می‌سازید. اگر این روزها دنبال فرصتی برای دور هم جمع شدن و تفریح‌های دسته جمعی می‌گردید، می‌توانید سری به سینما و تئاتر بزنید یا برنامه‌ای برای کتابخوانی با هم بچینید. ما هم برای شما پیشنهادهایی داریم که خواندنشان خالی از لطف نیست.

. . . سینما

جهان با من برقص

جهان با من برقص فیلمی به کارگردانی سروش صحت و تهیه‌کنندگی محمدرضا تخت‌کشیان است که سال گذشته تولید شده و به تازگی روی پرده سینماهای کشور رفته است.

فیلم ماجرای مردی به نام جهانگیر را روایت می‌کند که متوجه می‌شود بزودی از دنیا خواهد رفت. او به منطقه‌ای آرام در شمال کشور می‌رود تا روزهای باقی مانده عمرش را سپری کند اما دوستانش برای تولد او دورهم جمع می‌شوند. این موقعیت موجب می‌شود آن‌ها درباره زندگی و خودشان فکر کنند.

در این فیلم که نمایشنامه آن را سروش صحت و ایمان صفایی نوشته اند، بازیگرانی مثل علی مصفا، جواد عزتی،‌هانیه توسلی، مهراب قاسم‌خانی، پژمان جمشیدی، سیاوش چراغی‌پور، کاظم سیاحی، رامین صدیقی، بهار کاتوزی، پاوان افسر، شیوا بلوچی، مهیار پوربابایی، بهروز توکلی

نقش آفرینی می‌کنند.

«جهان با من برقص» در سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده است.‏

. . . تئاتر

مرده فروشی

خانه نمایش مهرگان این روزها در سالن شماره ۲ خود میزبان نمایش مرده فروشی است که از ۱۵ دی ماه روی صحنه رفته و تا ۱۸ بهمن ماه هر شب ساعت ۲۱ اجرا دارد.

این نمایش کاری است به کارگردانی مهدی ارجمند که بر اساس نمایشنامه‌ای از داریو فو ساخته شده و میکاییل شهرستانی نمایش‌پردازی (دراماتورژی) آن را به عهده داشته است.

این نمایش، در کافه‌ای بین راهی می‌گذرد و ماجرای پدر و دختری را روایت می‌کند که با شریکشان در این کافه کار می‌کنند و با قمار می‌خواهند سر دیگران را کلاه بگذارند.

در این راه یک مشتری پیدا می‌شود که ماجراهای تازه‌ای را رقم می‌زند. مهدی ارجمند، علیرضا اخوان، منصور رضایی، الهام رضایی و سعید پارسا بازیگران نمایش مرده فروشی هستند.

مدت زمان اجرای این نمایش ۱ ساعت و قیمت بلیت آن ۲۵ هزار تومان است. برای تماشای نمایش مرده فروشی باید به خیابان انقلاب نرسیده به پل کالج، خیابان خارک،

بن بست اول مراجعه کنید.

. . . کتاب

زیر آسمان سرخ

رمان «زیر آسمان سرخ» نوشته مارک سولیوان به‌تازگی با ترجمه نیما بیگی توسط انتشارات افق بی‌پایان منتشر شده است. این ‌کتاب روایت مستند زندگی پینو للا یک نوجوان ایتالیایی در زمان جنگ جهانی دوم است که علی‌رغم تمایلش به پیوستن به نیروهای مقاومت، به‌خاطر دستور پدرومادرش، به سازمان فاشیستی کشورش می‌پیوندد و راننده و مترجم یک ژنرال آلمانی می‌شود. مارک سولیوان با دستمایه قرار دادن زندگی این‌شخصیت، داستان فجایع، رفتارهای انسانی، مقاومت و دردهای جنگ جهانی دوم را به تصویر کشیده است‎.‎‏

سولیوان درباره چگونگی نگارش این‌کتاب در مقدمه به زمانی اشاره کرده که بخاطر درگذشت برادر کوچک‌ترش و عدم موفقیت داستان پیشین‌اش، اوضاع و احوال خوبی نداشته و به خدا التماس می‌کند داستانی به او الهام کند تا از این وضعیت خارج شود.

همان بعدازظهر در رستوران سرراهی خبر داستانی ناگفته درباره جنگ جهانی دوم به گوشش می‌رسد و در می‌یابد پینو، بعد از سی‌سال زندگی در کالیفرنیا به ایتالیا بازگشته است. این‌کتاب با ۶۳۲ صفحه و قیمت ۶۹ هزار تومان منتشر شده است.‏

code

نسخه مناسب چاپ