تفاهمنامه ایجاد تعاونی‌های جوانان امضا شد
تفاهمنامه ایجاد تعاونی های جوانان طی مراسمی توسط وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان امضا شد.

به گزارش مهر، در قالب این تفاهمنامه، با تأمین اعتبار از محل منابع وزارت ورزش و همچنین تأمین ۱۰۰ میلیارد تومان از محل بانک توسعه تعاون، اقدام به ایجاد تعاونی‌های جوانان می‌ شود.همچنین قرار است از محل منابع صندوق کارآفرینی امید و بانک رسالت،اعتبار لازم در قالب تفاهمنامه‌های این دو مجموعه با وزارت ورزش و جوانان تخصیص یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با تأکید بر اینکه پوست اندازی اقتصاد تعاونی در کشور آغاز شده است، از اختصاص۱۰۰میلیارد تومان از محل منابع بانک توسعه تعاون برای ایجاد و توسعه تعاونی های جوانان خبر داد.

محمد شریعتمداری با اشاره به اینکه انتخاب جوانان اندیشمند در عرصه مدیریت تحولی در کشور رقم می‌زند و داروی شفابخشی برای مشکلات است و این حضور نه فقط در شعار بلکه در عمل هم باید رخ دهد، گفت: شرایطی را باید فراهم کنیم که همچون روزهای نخست پیروزی انقلاب شاهد حضور فعالانه جوانان در عرصه‌ های گوناگون باشیم. اگر امروز جوانان همچون سال‌های نخست پیروزی انقلاب در صحنه‌های مختلف و عرصه‌های مدیریتی حضور داشتند و از این ظرفیت بزرگ استفاده می‌کردیم، قطعاً شاهد شرایط بهتری نسبت به وضع فعلی بودیم.

شریعتمداری تأکید کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم یکی از وعده‌های دولت توجه ویژه به جوانان بود و اقدامات خوبی هم در این زمینه صورت گرفته و امیدواریم مهمترین اقدامات دولت هم در مدت باقیمانده تا پایان عمر دولت دوازدهم با اتکا به اعتماد به جوانان انجام شود.

وی همچنین درباره امضای تفاهمنامه ایجاد تعاونی‌های جوانان گفت: علاوه بر اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان از محل منابع بانک توسعه تعاون، ۱۰ میلیارد تومان هم از محل منابع وزارت ورزش و جوانان برای ایجاد و توسعه تعاونی‌های جوانان اختصاص می‌یابد که امیدواریم این منابع برای سال ۹۹ تقویت شوند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم این تفاهمنامه صرفاً به همین جلسه ختم نشود و جنبه عملیاتی داشته باشد، ادامه داد: برای حمایت از تعاونی‌ها، صدور ضمانت نامه تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بدون وثیقه از طریق صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون در نظر گرفته شده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۴۹۰ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: در بخشی از این تفاهمنامه هم جوانان کارگر مورد هدف هستند و در زمینه افزایش مهارت و سازماندهی آنها در قالب تعاونی‌ها اقداماتی در دست انجام است.

شریعتمداری استفاده از روش‌های جدید تأمین مالی، تأسیس صندوق‌های ریسک پذیر و توجه به کسب و کارهای نوپا را از جمله اقدامات صورت گرفته در معاونت تعاون عنوان کرد و گفت: برای توسعه تعاونی‌ها در هر یک از بخش‌های مذکور، اقدامات نخستین انجام شده و در حال تکمیل است.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: ایجاد تعاونی‌های جوانان، فکر و اندیشه جدیدی است که در وزارت تعاون در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم این تفاهمنامه سرآغاز توجه به جوانان در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله بخش تعاون باشد.

همچنین محمد سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در این مراسم اظهار داشت: هدف اصلی ما تربیت کادر مدیریتی آینده کشور از بین اعضای سازمان‌های مردم نهاد است.‌ ما باید به گونه‌ای رفتار، برنامه ریزی و تعامل کنیم تا اعضایی که در ۲۶۰۰ سازمان مردم نهاد (NGO) فعال هستند بتوانند به عنوان کادر مدیریتی کشور آماده شوند.

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه استعدادهای خوب، با اراده و توانمندی را در مجموعه سازمان‌های مردم نهاد در استان‌های مختلف می‌بینیم، گفت: این استعدادها قطعاً در آینده نزدیک آماده می‌شوند تا سکان اجرایی و مسند مدیریتی کشور را در دست بگیرند.

سلطانی فر افزود: نکته دیگر در مورد یک دستاورد خوب سازمان‌های مردم نهاد این است که از سال‌های ۷۶-۷۷ همزمان با شروع به کار دولت هفتم در کشور مباحث مربوط به مشارکت اجتماعی و سیاسی مردم از طریق رشد و گسترش سازمان‌های مردم نهاد، فعالیت احزاب و رسانه‌های آزاد مطرح شد. در همان دوران همواره این بحث را به عنوان یک هدف مهم مطرح می‌کردیم که مردم با حضور در نهادهای مدنی مانند احزاب و سازمان‌های مردم نهاد پل ارتباطی بین جمعیت کشور و مدیران خواهند بود و NGOها ابزاری هستند برای اینکه مردم، ایده‌ها، پیشنهادات، انتقادات و حرف‌های خود را از طریق یک کانال مدنی دنبال کنند.

محمد سلطانی فر همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره افزایش تسهیلات ازدواج برای سال آینده گفت: تسهیلات ازدواج جوانان در سال ٩٧ و ٩٨ برای هر یک از زوجین ٣٠ میلیون تومان بود که به کمک سیستم بانکی در کمتر از دو ماه به متقاضیان پرداخت می‌شد اما در لایحه بودجه سال آینده با تصویب کمیسیون تلفیق، میزان تسهیلات ازدواج برای هر یک از زوجین به ۵٠ میلیون تومان افزایش یافت و با نرخ سود ۴ درصد و بازپرداخت پنج ساله تصویب شده است.

نسخه مناسب چاپ