کدخدایی: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها نگاه سیاسی نداشته است
سخنگوی شورای نگهبان گفت: کمتر از هفت‌هزار شکایت درباره ردصلاحیت‌ها دریافت کردیم که مشغول بررسی آنها هستیم و ممکن است افرادی که اعتراض کرده‌اند، صلاحیتشان تائید شود .

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عباسعلی کدخدایی با بیان این که مشغول بررسی شکایات هستیم، در جمع خبرنگاران گفت: قانونگذار برای ما تکلیف معین نکرده است که اگر تخلفات یا جرائمی وجود دارد، آنها را به قوه قضائیه ارسال کنیم.وی افزود: ملاک، بررسی صلاحیت‌ها برای ورود به مجلس است، بنابراین هیچ گاه اسناد و مدارک را مستقیما برای قوه قضائیه ارسال نخواهیم کرد. اگر مراجعِ دیگر صلاحیت داشته باشند و تشخیص آن‌ها این باشد، می‌توانند اعلام نظر کنند.

کدخدایی با اشاره به پایان مهلت قانونی برای ثبت شکایات نامزدهای رد صلاحیت شده گفت: اعضای شورای نگهبان، شکایات نمایندگان رد صلاحیت شده را پذیرفتند و جزئیات پرونده‌ها برای آنان روشن شد.مثل ادوار گذشته ممکن است صلاحیت افرادی که اعتراض کردند با توجه به اسناد و مدارک جدیدی که به دست ما می‌رسد ،تائید شود و نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان این که در قانون انتخابات، مباحث مربوط به سوءاستفاده‌های اقتصادی، اخلاقی و مقابله با حاکمیت روشن شده است، گفت: مواد ۲۸، ۲۹و ۳۰قانون انتخابات خارج از این موضوعات نیست.

وی افزود: انتظار این است نمایندگانی که در شورای نگهبان حضور پیدا می‌کنند و از جزئیات پرونده‌شان مطلع می‌شوند‌، اطلاعات را در اختیار مقامات قرار دهند.اگر رئیس مجلس در جریان قرار نگرفته اشکال از نمایندگانی است که مراجعه کردند، اما جزئیات را اعلام نکرده اند.

کدخدایی با تاکید بر این که شورای نگهبان از نظر قانونی ممنوعیت دارد جزئیات پرونده‌ها را به افکار عمومی اعلام کند، گفت: مراجع چهارگانه بعد از اعلام نظر هیات‌های اجرایی نسبت به ۱۵هزار ثبت‌نام کننده انتخابات مجلس اظهار نظر کردند.نظراتی که شورای نگهبان داده بسیار دقیق و مبتنی بر مستندات متقنی است که در پرونده وجود دارد؛ اما ممکن است اسناد جدیدی به دستمان برسد که می تواند درباره تغییر نظر اعضای شورای نگهبان هم موثر باشد.

وی افزود: نمایندگان مجلس در اصلاح قانون انتخابات کم لطفی کردند، اگر این کاررا می کردند به چنین وضعی نمی‌رسیدیم.

کدخدایی با اشاره به انتقادهای مطرح شده به روند تائید صلاحیت‌ها ادامه داد: شورای نگهبان و هیات‌های مرکزی با خط کش سیاسی نسبت به افراد اظهار نظر نکردند.ما نمی‌دانیم چه گروهی، افراد کمتر یا بیشتری را در انتخابات دارد. در بررسی صلاحیت‌ها نگاه سیاسی مطرح نبوده و نیست، آنچه ملاک بود مواد قانونی و مستندات پرونده‌ها بود و باید تابع قانون باشیم.

نسخه مناسب چاپ