همتی: تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم خواهد بود
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: هدف بانک مرکزی جلوگیری از نوسانات بازار ارز و حذف نقش مخرب سفته بازان در این بازار است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نکاتی را در باره بانک مرکزی و برنامه تقویت اقتصاد مطرح کرد و نوشت:

۱- تلاش‌های بی وقفه بانک مرکزی به همراه سایر بخش‌های کشور، نظام ارزی کشور را در شرایط بسیارسخت اقتصادی به سامان رسانده است.

همانگونه که پیش‌تر اشاره کردم، بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی به اقتصاد است و نقش بانک مرکزی هم جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته بازان در این بازار است.

۲- بانک مرکزی از این پس، تمرکز خود را بر کنترل تورم خواهد داشت؛ استفاده از ابزار‌های عملیات بازار باز و تغییر سیاستگذاری پولی بر کنترل تورم سرلوحه برنامه‌های بانک مرکزی خواهد بود.

بدیهی است، در این مسیر، کلید موفقیت، افزایش تولید غیر نفتی داخلی است که بایستی با سیاست‌های مالی مناسب دولت همراهی شود.

۳- همانگونه که رهبر معظم انقلاب تأکید کردند، راه برون رفت از شرایط موجود و تقویت اقتصاد، کمک به رشد غیر نفتی اقتصاد و کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت است. در این مسیر، بانک مرکزی علاوه بر پیش بینی پذیر کردن مسیر متغیر‌های کلان اقتصادی، سیاست‌هایش در جهت ایجاد فضایی مناسب برای کسب و کار‌های مولد اشتغال، به کمک بهبود ترازنامه بانک‌ها و ایجاد جریان اعتباری سالم برای بانک‌ها خواهد بود.

۴- قبلاً هم به بانک‌ها متذکر شدم، آن‌ها بایستی خود را آماده تطابق با شرایط جدید سیاستگذاری پولی کنند، بانک مرکزی عزم جدی برای کمک به افزایش قدرت نقد شوندگی ترازنامه بانک‌های کشور دربازار ثانویه دارد و با شروع اجرای عملیات بازار باز، این مهم را عملیاتی کرده است. در عین حال نظارت شدید بر عملکرد بانک ها و تلاش برای سالم سازی ترازنامه آنها، با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.

۵- مردم عزیز و فعالان اقتصادی به خوبی می‌دانند ادامه افزایش رشد اقتصاد مهمترین اقدام کشور برای شکست توطئه‌ها و تحریم‌های ظالمانه است.

به گزارش مهر به نقل از خانه ملت،رئیس کل بانک مرکزی همچنین در حاشیه نشست کمیسیون اقتصادی با دستور کار آخرین وضعیت بانکی کشور تاکید کرد: در حال حاضر بازار ارز ثبات خوبی دارد و بانک مرکزی بر این بازار مسلط است.

نسخه مناسب چاپ