بازار مسکن تهران در یک نگاه
 

دامنه قیمتی برای خرید آپارتمان کوچک متراژ در سه محدوده پرتقاضای شهر تهران ۴۰۰تا ۸۰۰میلیون تومان است.به گزارش ایسنا، آمار نشان می‌دهد از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران،سه منطقه‌ ۵، ۴و ۲به ترتیب بالاترین تعداد معاملات را به خود اختصاص می‌دهند.به طوری که آذرماه امسال ۳۵درصد از کل قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران در این سه منطقه امضا شد.

میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در منطقه ۵بالغ بر ۱۵میلیون و ۹۰۰هزار تومان، منطقه ۴بالغ بر ۱۴میلیون و ۸۷۰هزار تومان و منطقه ۲بالغ بر ۲۰میلیون تومان بر اساس معاملات قطعی در آذرماه ۱۳۹۸بوده است.

پس از مناطق ۵، ۴و ۲بیشترین تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن به ترتیب در مناطق ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ۱۱و یکبه امضا رسیده است. مناطق یاد شده ۳۹درصد و سایر مناطق ۲۶درصد خرید و فروش خانه در تهران را به خود اختصاص دادند.

قیمت آپارتمان در محله‌های مختلف سه منطقه‌ محبوب شهر تهران، متفاوت است. در برخی از محله‌های منطقه چهار از جمله خاک سفید، شمیران نو و قاسم‌آباد قیمت خانه ارزان‌تر از دیگر محله‌هاست ومی‌توان با نقدینگی حدود ۴۰۰میلیون تومان در این محله‌ها خانه خریداری کرد.

محله‌های تهرانپارس، جوادیه، حکیمیه، نارمک و مجیدیه هم از محله‌های متوسط این منطقه محسوب می‌شود که قیمت واحدهای نوساز در این محلات بین ۱۲تا ۱۵میلیون تومان در هر متر مربع است. همچنین پاسداران، ازگل، سوهانک و لویزان هم محدوده گران قیمت منطقه چهار محسوب می‌شود که پایه‌ قیمت‌ها به طور تقریبی از متری ۱۷میلیون تومان به بالا است.

منطقه‌ پنج هم شامل محله‌هایی همچون پونک، جنت‌آباد، شهرزیبا، شهران، فردوس، آپادانا، اکباتان، باغ فیض و پرواز است که از نظر قیمت ملک تقریبا به هم نزدیک هستند. با این‌که میانگین قیمت مسکن در این منطقه ۱۵میلیون و ۹۰۰هزار تومان اعلام شده است. قیمت پیشنهادی واحدهای نوساز حدود ۲۰میلیون تومان در هر متر مربع تعیین می‌شود. البته خرداد و تیرماه امسال که نرخ‌ها به اوج خود رسیده بود قیمت آپارتمان در این مناطق از ۲۰میلیون تومان فراتر رفته بود اما در ماه‌های اخیر نرخ‌ها کاهش یافته است.

در منطقه‌ دو هم محله‌های سعادت‌آباد، شهرک غرب، گیشا، صادقیه، طرشت، آلستوم، تهران ویلا، توحید و تیموری قرار دارد. با این حال میانگین قیمت مسکن در این منطقه‌ وسیع چندان به هم نزدیک نیست. به طور مثال قیمت آپارتمان قدیمی در محله شهرک غرب دست کم متری ۲۵میلیون تومان است اما قیمت واحدهای نوساز در محله‌های تیموری و توحید حدود ۱۴میلیون تومان تعیین می‌شود. برای خرید یک آپارتمان کوچک متراژ در محله‌های متوسط این منطقه شامل طرشت، صادقیه، آلستوم، توحید و تیموری به نقدینگی حدود ۶۰۰تا ۸۰۰میلیون تومان نیاز دارید.

همزمان با افت معاملات مسکن بعد از تنش‌های اخیر منطقه‌ای، رشد قیمت‌های پیشنهادی هم متوقف شده و فعالان بازار از محو شدن شوک افزایش قیمت بنزین در بازار مسکن خبر می‌دهند. بعد از آن‌که خرید و فروش مسکن در شهر تهران طی آذرماه ۱۳۵درصد افزایش پیدا کرد، قیمت‌های پیشنهادی تا ۱۵درصد و قیمت‌های قطعی ۵ر۸ درصد بالا رفت که به نگرانی‌ها از ورود بازار مسکن به دوره پرش قیمتی منجر شد. اما واسطه‌های ملکی بیان می‌کنند که بازار مجددا آرام شده و طرف تقاضا در نشست‌ها دست بالا را پیدا کرده است.

بررسی آگهی‌های عرضه شده به بازار مسکن هم گویای آن است که فایل‌های زیر قیمت و به‌قیمت روز به روز بیشتر می‌شود؛ این در حالی است که در دو هفته‌ قبل عمده مالکان این نوع واحدها، فروش را به حالت تعلیق درآورده بودند. با ورود املاک زیر قیمت انتظار می‌رود سایر مالکان هم نرخ‌های پیشنهادی را پایین بیاورند و فضا برای رونق بازار در شب عید فراهم شود.

در این زمینه یکی از مشاوران املاک منطقه ۸تهران اظهار می دارد: خاصیت دیرپذیری بازار مسکن با افزایش وسایل ارتباط جمعی و ورود تکنولوژی از بین رفته است. پیش از این نوسانات بازارهای موازی اثر خود را شش ماه بعد در بخش ملک نشان می‌داد اما بعد از تغییر قیمت بنزین به یکباره شاهد افزایش نرخ‌های پیشنهادی بودیم. تنش‌های اخیر منطقه‌ای هم باعث کسادی معاملات شد که البته این شرایط دوام چندانی ندارد و احتمالا در روزهای آینده شاهد افزایش معاملات خواهیم بود. اوضاع بازار تعریفی ندارد اما از رکود مطلق خارج شده‌ایم. از طرف دیگر آن‌قدر فایل در بازار وجود دارد که رقابتی بین مالکان است و هرکس ارزان‌تر بفروشد امکان فروش ملک او بیشتر می‌شود.

به گزارش ایسنا، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸بر اساس اعلام بانک مرکزی به ۱۳میلیون و ۵۳۰هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۵ر۸درصد و ماه مشابه سال قبل ۶ر۴۱درصد افزایش یافته است. همچنین تعداد معاملات مسکن شهر تهران در آذرماه ۹۵۳۷فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳۵درصد و ۴۰درصد رشد نشان می‌دهد.

نسخه مناسب چاپ