جلسات هفتگی هیات پذیرش
معاونت نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی هیات پذیرش، گفت: بر طرف کردن برخی مشکلات از طرف شرکت های متقاضی پذیرش در بازار سرمایه منجر به طولانی شدن فرایند رسیدگی شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از سایت نبض بورس، حسن امیری در باره برخی انتقادات در مورد عرضه نشدن شرکت های جدید در بازار سرمایه با توجه به روند صعودی حاکم بر شاخص کل گفت: بررسی شرکت های متقاضی پذیرش در شرکت بورس تهران و فرابورس انجام می شود و وظیفه سازمان برگزاری جلسات هیات پذیرش بوده که به طور منظم این جلسات برگزار می شود و وضع شرکت های متقاضی بررسی و مشکلات موجود به آنان اعلام شده و در نهایت منجر به نهایی شدن پذیرش یا عدم پذیرش یک شرکت در بازار سرمایه می شود.

وی ادامه داد: آنچه باعث تاخیر در عرضه های اولیه شده، آماده سازی این شرکت ها و برطرف کردن مطرح شده در جلسات هیات پذیرش است چرا که برطرف کردن این مشکلات در مواردی طولانی شده و به غیر از این سازمان بورس منعی برای عرضه اولیه وجود ندارد و در این زمینه اگر شرکت ها هر چه سریعتر شرایط کلی پذیرش را کسب کنند، امکان عرضه اولیه سریع تر وجود خواهد داشت.

امیری در مورد افزایش ساعات معاملات با توجه به رشد قابل توجه حجم و ارزش معاملات گفت: این درخواست باید از طرف بورس ها به سازمان ارائه شود تا بتوانیم آن را در هیات مدیره سازمان بررسی و در باره آن تصمیم گیری شود.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان در زمینه افزایش اعتبار برخی افراد حقیقی در شرایط نزولی بازار به منظور فراهم آوردن مشارکت بیشتر سرمایه گذاران ریسک پذیرتر در چنین وضعیتی گفت: در این زمینه بازنگری انجام شد و مبنای محاسبه سهام وثیقه از ۵۰ به ۶۰ درصد افزایش یافت که این موضوع به استفاده بیشتر افراد از اعتبار کمک می کند.

امیری افزایش اعتبار تا محدوده ۷۰ الی ۸۰ درصدی را منوط به بررسی همه جانبه ابعاد این موضوع دانست و افزود نمی توان فقط یک جنبه را برای چنین تصمیم گیری لحاظ کرد چرا که این موضوع منجر به افزایش ریسک کارگزاران می شود و باید این مساله هم در نظر گرفته شود.

نسخه مناسب چاپ