پیشنهاد هفته
 

اگر شب‌‌های بلند زمستان آنقدر برایتان کشدار شده که نمی‌دانید چطور آن را بگذرانید، پیشنهاد می‌کنیم وقتتان را با چند برنامه فرهنگی و تفریحی پر کنید تا هم از اوقات فراغتتان بهره برده باشید و هم چند ساعتی را در کنار اعضای خانواده خارج از منزل سپری کنید. ما برایتان پیشنهادهایی داریم که ممکن است راهگشا باشند.

. . . سینما

امیر

«امیر» فیلمی به کارگردانی و نویسندگی نیما اقلیما و تهیه‌کنندگی سید ضیاء‌هاشمی است که در سال ۱۳۹۶ ساخته شده و به تازگی روی پرده سینماهای کشور رفته است. فیلم، ماجرای مردی به نام علی را روایت می‌کند که در جست و جوی همسر سابق و پسرش به تهران می‌آید.

امیر با وجود مشکلات خانوادگی در تلاش است تا به روش خود گرفتاری آدم‌های دور و برش را حل کند؛ از دوستش علی گرفته که دست به دامن او شده تا نگذارد زن طلاق گرفته‌اش با فرزندشان به خارج کشور برود تا خواهر خودش که در آستانه ۳۵ سالگی است و مشکلات روانی حادی دارد و پدر و مادر از دست او عاصی شده‌اند‏‎.‎‏

به گفته نیما اقلیما، بازیگران برای حضور در این فیلم، حدود ۹ ماه تمرین داشتند تا بازی آن‌ها با کارهای قبلی متفاوت باشد. در این فیلم بازیگرانی مثل سحر دولتشاهی، میلاد کی مرام،‌هادی کاظمی، مصطفی قدیری، بهدخت ولیان، روشنک سه قلعه‌گی، وحید منافی و آرتین گلچین

نقش آفرینی می‌کنند. ‏

. . . تئاتر

زیر پلک ماه

اگر به تماشای نمایش‌‌هایی با موضوع دفاع مقدس علاقمندید، شما را به تماشای «زیر پلک ماه» دعوت می‌کنیم.

نمایشی که به کارگردانی مجید یاراحمدی و نازنین پاشا ساخته شده و این روزها در تالار محراب و سالن اصلی آن اجرا می‌شود. نمایشنامه این اثر را هم عدالت فرزانه نوشته است.

نمایش «زیر پلک ماه»، داستان قصالخانه‌ای در جنوب کشور را روایت می‌کند و در قالب یک درام عاشقانه و حماسی جایگاه زنان در هشت سال دفاع مقدس را نشان می‌دهد.

پریسا سلمانی، صفورا کاظم پور، فاطمه زمانی، مرجان زاغریان بازیگران این نمایش هستند. نمایش «زیر پلک ماه» از ۱۵ دی ماه روی صحنه رفته و تا ۱۶ بهمن ماه هر شب ساعت ۱۸ اجرا دارد.

مدت زمان اجرای این نمایش ۵۰ دقیقه است و قیمت بلیت آن ۳۰ هزار تومان تعیین شده است. برای تماشای این نمایش باید به خیابان ولیعصر، چهارراه امام خمینی، تالار محراب سری بزنید.

. . . کتاب

آدم خواران

پیشنهاد این هفته ما برای کتاب خوان‌ها، رمان «آدم خواران» اثر ژان تولی است که با ترجمه احسان کرم ویسی و توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است.

داستان آدم‌خواران بر اساس واقعه‌ای هولناک نوشته شده که در ۱۸۷۰ در سال‌های جنگ فرانسه با همسایه شرقی‌اش پروس در دهکده‌ای در جنوب غربی فرانسه رخ داده و نویسنده علاوه بر مطالعه تاریخی، در خود دهکده هم واقعه را از زبان نسل‌های بعد شنیده و تصویر ناب و تکان‌دهنده آن واقعه را به داستان کشیده است‎.‎‏

قصه این کتاب در یک مغازه می‌گذرد و افرادی که قصد خودکشی دارند با مراجعه به این مغازه می‌توانند ابزار خودکشی خود را انتخاب کنند‏‎.‎‏

اما اتفاقی می‌افتد که این روحیه مرگ طلبی و افسردگی را در دهکده تغییر می‌دهد. این کتاب ۱۱۴ صفحه دارد و به قیمت ۱۹۵۰۰تومان به فروش می‌رسد.

آدم خواران، دومین اثری است که از ژان تولی به فارسی ترجمه می‌شود. «مغازه خودکشی» پیش‌تر به قلم همین مترجم از سوی نشرچشمه منتشر شده است‏‎.‎

code

نسخه مناسب چاپ