جزئیات مذاکرات هیات اعزامی ایران و تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا
 

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش با تشریح روند مذاکرات با مسئولان AFC، گفت: ۲ میزبانی دادیم و ۱۲ میزبانی گرفتیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی علی نژاد درباره سفرش به مالزی به همراه مدیران باشگاه های فوتبال و جلسه با مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: یک هفته طوفانی و کم نظیر برای فوتبال و ورزش ایران بود. روز جمعه گذشته بود که نامه ای از کنفدراسیون آسیا به ایران رسید مبنی بر اینکه بازی های پلی آف و بازی های خانگی نمایندگان ایران در مرحله گروهی باید در خارج از ایران برگزار شود.

وی ادامه داد: تظاهرات، تغییر پرواز شرکت های هوایی و غیره از دلایل عنوان شده در این نامه بود. همه به این موضوع ورود کردیم و محکم روی این موضع ایستادیم که خارج از ایران بازی نمی کنیم. همزمان لابی ها را به صورت جدی شروع کردیم. دوشنبه نامه دیگری آمد مبنی بر اینکه کل بازی های گروهی باید خارج از ایران باشد. در این نامه گفته بودند کمیته اجرایی، عالی ترین رکن AFC هم تصمیم کمیته مسابقات را تایید کرده است ولی دو پروپوزال برای ما در نظر گرفته بودند.

علی نژاد تاکید کرد: آنها دو پروپوزال داده بودند که ابتدا تیم های ایرانی در زمین حریف به میدان بروند و سپس در ماه مارچ شرایط امنیتی ایران را بررسی کنند و تصمیم بگیرند. این تجربه را در بحث بازی با تیم های عربستان در زمین بی طرف هم داشتیم. آن موقع بازی با تیم های عربستان را عقب انداختند و گفتند شرایط را بررسی می کنیم. یکبار AFCپنج سال پیش این کار را کرده بود. نمی توانستیم از حقمان بگذریم در قبال چیزی که تضمینی نداشت. طبیعی بود که این را هم نپذیرفتیم. وی ادامه داد: ما به آنها گفتیم که روابط خوبی با کنفدراسیون داریم. طرف مذاکره ما وینزور جان دبیر کل کنفدراسیون آسیا بود که گفت بله ما روابط خوبی داریم. او گفت ما می توانیم چهار باشگاه دیگر را جایگزین تیم‌های ایران و جرایم را اعمال کنیم که شامل دو سال محرومیت به جز امسال می شود. جریمه ۲۰ هزار دلاری هم حداقل جریمه است و خیلی بالاتر از این می شود. علی نژاد تاکید کرد: وینزور جان به ما گفت از شما می خواهم در ۲ بازی پلی آف خارج از خانه باشید و ان‌شاءالله بازی مرحله گروهی درست می شود. گفتیم نه ما قبلاً تجربه ای در بازی با تیم های عربستانی داشتیم. وینزور جان یک شرط دیگر گذاشت که قبول نکردیم.

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش اظهار کرد: پیشنهاد ما به مسئولان AFC این بود که شما اگر بپذیرید بازی های برگشت در ایران انجام می شود، می توانیم درباره پلی آف (برگزاری بازی استقلال و شهر خودرو خارج از خانه) فکر کنیم. وینزور جان گفت نمی تواند به تنهایی این تصمیم را بگیرد به همین خاطر او با افراد مرتبط تماس های متعددی گرفت وبعد از نیم ساعت گفت شرط شما را می پذیریم یعنی بازی ها در خانه شما (ایران) و بدون پیش شرط برگزار شود.

علی نژاد ادامه داد: این توافق بسیار مهم بود. با این توافق نشان دادیم حاضر نیستیم از حقمان بگذریم. حقمان بود در ایران میزبان باشیم. این مهمترین دستاورد ما است. هواداران و مردم دقت کنند. حرف ما این بود از حقمان نمی گذریم و برای میزبانی تضمین می خواهیم که این اتفاق افتاد. دو تا پلی آف دادیم و ۱۲ میزبانی برگرداندیم.

وی گفت: وقتی AFC می‌گوید میزبانی باشگاه ها در ایران باشد، به نوعی میزبانی تیم ملی را هم تضمین کردیم. در این مذاکرات در این ارتباط هم بحث هایی شد که نمی خواهم بازش کنم. قطعاً این محرومیت از میزبانی، به تیم ملی هم

می رسید. حالا کنفدراسیون آسیا پذیرفته و دیگر نمی توانند بازی با هنگ کنگ و دیگر مسابقات را عوض کنند.سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش اظهار کرد: مطلب مهم دیگر جریمه ها و محرومیت هایی بود که جلوی آنرا گرفتیم. حاضر بودیم اگر میزبانی را ندهند، پای آن جریمه و محرومیت بایستیم ولی وقتی اساس کار یعنی میزبانی گروهی را دادند وجلوی این جریمه را گرفتیم.

علی نژاد همچنین با به نمایش درآوردن اطلاعیه کنفدراسیون فوتبال آسیا، گفت: این نامه صراحت دارد که بازی در خانه برگزار می شود. کلمه «در خانه» شفاف است. بعد از آن، بیانیه ای توسط AFCصادر شد. ما در فرودگاه بودیم که این بیانیه آمد و به همان نامه دوم برگشته بود یعنی شرط بررسی امنیت برای بازی های برگشت. بعضی از دوستان گفتند ما به مالزی رفتیم چه کار کردیم. این بیانیه همان چیزی بود که نمی خواستیم. بلافاصله همان موقع تماس گرفتیم و به مسئولان AFCگفتیم در بیانیه نوشته اید شرایط امنیتی در حالی که پیش شرطی را قبول نداریم. در فاصله یک ساعته، هجمه زیادی آمد و مذاکره فشرده کردیم و گفتیم اگر دوباره این بحث باشد در مسابقات شرکت نمی کنیم که ظرف یک ساعت بیانیه عوض شد. وی افزود: دبیرکل AFCبرای اولین باراز موضع هیئت اجرایی عدول کرد. الان نامه ای به ایران زده می شود که خلاف تصمیم کمیته مسابقات و اجرایی AFCاست. این اتفاق برای سازمانی افتاده که همه چیزش مشخص است. مثلا وقتی رفتیم مذاکره کنیم جای ما در اتاق مذاکره هم مشخص بود. آنها رایزن فرهنگی سفارت ایران را به جلسه راه ندادند چون حضورش از قبل اعلام نشده بود. یعنی اینقدر دقیق هستند ولی این سازمان دقیق، دچار گرفتاری شد. این حاصل رایزنی حساس و بزرگ است. اینها نهایتاً منافع ایران را حفظ کردند. منافع ما این بود که میزبانی در ایران برگزار شود و نشان بدهیم کشور امنی هستیم. آنها پذیرفتند ایران امن است و صراحتاً آنرا عنوان کردند.

علی نژاد که در برنامه ورزش و مردم حاضر شده بود، در پایان گفت: اگر در مورد بازی با تیم های عربستانی هم همین کار را می کردیم، الان اینطور نمی شد. در ایران یک هفته کار شد تا جلوی یک اتفاق گرفته شود. الان پنج سال است به خاطر کاری که نکردیم، باید با تیم‌های عربستانی در زمین بی طرف مسابقه بدهیم.

نسخه مناسب چاپ