آماده باش آمریکا و رژیم صهیونیستی در آستانه رونمایی از «معامله قرن»
سرویس خارجی: یک روز مانده به رونمایی از طرح ضد فلسطینی «معامله قرن» که قرار است فردا سه شنبه با حضور ترامپ و نتانیاهو در واشنگتن صورت گیرد، آمریکا و رژیم صهیونیستی به حال آماده باش کامل درآمدند.
یک وبگاه صهیونیستی از استقرار شمار بیشتری از نظامیان و تجهیزات جنگی آمریکا در منطقه در آستانه رونمایی از معامله قرن خبر داد و از اعزام نظامیان آمریکایی بیشتر به غرب آسیا به خصوص همزمان با تشدید تنش بین آمریکا و ایران خبر داد. به نوشته وبگاه «دبکا فایل»، ناو گروه «یو‌اس‌اس باتان» و ۲۴۰۰تفنگدار دریایی آمریکا در حال استقرار در غرب آسیا هستند تا با هرگونه درگیری احتمالی و تنش بعد از رونمایی از معامله قرن مقابله کنند. ناو گروه یو‌اس اس باتان همراه دو فروند کشتی جنگی وارد دریای سرخ شده است. همزمان ارتش رژیم صهیونیستی در آستانه رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» از سوی آمریکا، برای مقابله با اعتراضات احتمالی در فلسطین اشغالی به حالت آماده‌باش درآمده است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی با اشاره به رونمایی آمریکا از طرح مد نظر این کشور برای مذاکرات سازش بین تل‌آویو و فلسطینیان که به معامله قرن موسوم شده، از قرار گرفتن ارتش این رژیم در حالت آماده‌باش خبر دادند.
پایگاه خبری صهیونیستی «عاروتص شوع» گزارش داد: نیروهای دفاعی اسرائیل (ارتش رژیم صهیونیستی) با توجه به این احتمال که جزئیات معامله قرن ترامپ سبب بروز آشوب توسط عرب‌های فلسطینی می شود، در حالت آماده‌باش قرار دارند. بنا بر گزارش این رسانه، ارتش رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر به ویژه در مناطق مرکزی فلسطین اشغالی سلسله تدارکات و تدابیری را برای آمادگی در برابر هرگونه آشوبی اتخاذ کرده است. برخی دیگر از رسانه‌های رژیم صهیونیستی از قبیل «کان» خبر دادند که حضور «آویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک این رژیم در یک کنفرانس از قبل برنامه ریزی شده که قرار بود امروز دوشنبه برگزار شود، لغو شده است. در این حال نمایندگان آمریکا و رژیم صهیونیستی در سازمان ملل برای پاسخگویی به اعتراضاتی که در این نهاد علیه معامله قرن صورت می گیرد یک تیم واحد تشکیل داده‌اند. «دنی دانون» و «کلی کرافت» نمایندگان اسرائیل و آمریکا در سازمان ملل متحد با لغو سفر خود به تل آویو تصمیم گرفته‌اند در نیویورک باقی بمانند تا بصورت مشترک به اعتراضاتی که در مقر سازمان ملل به طرح معامله قرن می‌شود پاسخ گویند. طرح معامله قرن (سازش مورد نظر آمریکا) قرار است فردا سه شنبه رونمایی شود و در همین رابطه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و بنی گانتز رهبر حزب «آبی و سفید» رژیم صهیونیستی به آمریکا رفته‌اند تا با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در این رابطه گفتگو کنند. در این حال نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا فردا طرح موسوم به معامله قرن را رونمایی خواهد کرد. بنیامین نتانیاهو مدعی شد که این یک فرصت تاریخی است. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، رئیس‌جمهوری آمریکا را بزرگ‌ترین دوست اسرائیل خواند و اظهار داشت که طرح صلح خاورمیانه که دولت آمریکا به زودی آن را رونمایی خواهد کرد، «تاریخی» خواهد بود. نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت: فرصتی از این دست فقط یک‌بار در تاریخ پیش می‌آید که نمی‌توانیم آن را از دست بدهیم. وی افزود: امروز بزرگ‌ترین دوست اسرائیل در کاخ سفید است و بنابراین بزرگ‌ترین فرصتی است که تاکنون داشته‌ایم.
این درحالی است که روزنامه عبری زبان یدیوت آهارانوت تاکید کرد که دیدار همزمان نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رهبر ائتلاف “آبی‌-سفید” با رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن به منظور رونمایی از معامله قرن ممکن است به تشدید تنش و درگیری‌ها در کرانه باختری، نوار غزه و حتی اردن منجر شود. رون بن یشای، تحلیلگر نظامی اسرائیلی در مقاله‌ای در روزنامه یدیوت آهارانوت تصریح کرد که هر اقدام سیاسی یکجانبه از سوی رژیم صهیونیستی اوضاع را بدتر و متشنج‌تر خواهد کرد. بن یشای اشاره کرد که فلسطینیان با این طرح مخالفت خواهند کرد و جامعه بین‌الملل نیز به راحتی آن را نخواهد پذیرفت و کشورهای اسلامی و عربی هم حمایت‌های لازم را از آن به عمل نمی‌آورند. همزمان سخنگوی حماس اعلام کرد: سازوکار معامله قرن، نفی موجودیت فلسطین، تغییر هویت قدس اشغالی و قطع رابطه امت اسلامی با مسجدالاقصی است. «فوزی برهوم» تصریح کرد: آماده‌ایم این طرح و معادله را در هم بشکنیم و مرحله‌ای جدید از مقاومت انقلابی علیه دشمن متجاوز را آغاز کنیم.
این درحالی است که پیشتر نیز جنبش جهاد اسلامی در اقدامی برای مقابله با معامله قرن خواستار بسیج عمومی فلسطینیان در دفاع از مسجدالاقصی شده بود. از سویی عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» از طرح راهبردی تشکیلات خودگردان برای مقابله با معامله قرن خبر داد و راه‌های سه مرحله ای مقابله را تشریح کرد. «واصل ابویوسف» اقدامات آمریکا را «جنگ نامحدود» علیه فلسطین خواند و گفت، در صورت ادامه این جنگ، اقدامات در سه زمینه زیر آغاز خواهد شد:اول، تحرک در سطح بین‌المللی از طریق مراجعه به شورای امنیت، مجمع عمومی سازمان ملل، دادگاه لاهه و غیره با این هدف که جامعه بین‌الملل برای اتخاذ تصمیم‌هایی در راستای حمایت از حقوق مشروع ملت فلسطین حرکت کند.دوم، فعال‌سازی انواع مقاومت مردمی و اجرای تصمیم‌های شورای مرکزی فلسطین و شورای ملی فلسطین از جمله تصمیم‌های مربوط به توافقنامه‌های امنیتی، لغو شناسایی رژیم اشغالگر و عینیت بخشی به دولت فلسطین در واقعیت و سوم، تحمیل تحریم فراگیر علیه رژیم اشغالگر و تأکید بر منزوی سازی و محاکمه آن.
خبر دیگر اینکه جنگنده‌های صهیونیستی دو مرکز مقاومت فلسطین در جنوب نوار غزه را بمباران کردند.

نسخه مناسب چاپ