ارتش سوریه، در آستانه تصرف بزرگ‌ترین پایگاه «جبهه النصره»
 

سرویس خارجی: ارتش سوریه با ادامه پیشروی‌های میدانی جدید در جنوب ادلب و آزادسازی دو روستا، به نیم‌کیلومتری شهرک راهبردی «معرة النعمان» که بزرگ‌ترین پایگاه تروریست‌های جبهة النصره در این منطقه است، رسید.

یگان‌های ارتش سوریه شهرک «تلمنس» در جنوب منطقه کاهش تنش در ادلب را از اشغال تروریست‌ها آزاد کرده و عناصر تروریستی را تا محور «وادی الضیف» و روستای «معر شمشمه» تحت تعقیب قرار دادند. از سوی دیگر، یک منبع نظامی آگاه، به تلویزیون «روسیا الیوم» گفت که ارتش سوریه کنترل معر شمشمه در حومه جنوبی ادلب را در دست گرفته و در سایه این پیشروی، این نیروها در فاصله کمتر از ۵۰۰ متری شهر معرة النعمان قرار دارند. روز گذشته هم خبرگزاری سانا اعلام کرد که ارتش سوریه موفق به پاکسازی روستاها و شهرک‌ها در منطقه کاهش تنش ادلب و پیشروی به‌سمت معرة النعمان شده‌ است. خبرگزاری سانا تصریح کرد، نیروهای دولتی کنترل شهرک‌ها و روستاهای «کرسیان»، «معر شمارین»، «ابوجریف» و «تقانه» را بعد از حمله به آخرین لانه‌های تروریستی در آن پس گرفتند و ارتش پیشروی جدیدی به‌سمت شهرک معرة النعمان داشته است. شهر معرة النعمان بزرگ‌ترین پایگاه گروه تروریستی جبهة النصره در حومه جنوبی ادلب به‌شمار می‌رود. همچنین ارتش سوریه در ادامه پیشروی خود به سمت منطقه استراتژیک معرة نعمان، وادی الضیف در حومه جنوبی ادلب را به کنترل خود درآورد. یک منبع میدانی اعلام کرد، ارتش درگیری‌های شدیدی با نیروهای مسلح جبهه‌النصره داشت و در مسیر پیشروی برای آزادسازی این منطقه، وادی الضیف را در حومه جنوبی ادلب به کنترل خود درآورد. همزمان مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه به همراه نیروهای دولتی سوریه و مقامات محلی سه کریدور انسان دوستانه در منطقه کاهش تنش ادلب ایجاد کرده‌اند تا غیرنظامیان ساکن منطقه بتوانند از منطقه درگیری خارج شوند. سرهنگ “یوری بارینکوف” رئیس مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه اعلام کرد که نیروهای نظامی روسی به همراه همتایان سوری آنها و مقامات محلی سه کریدور انسان دوستانه در منطقه کاهش تنش ادلب ایجاد کرده‌اند تا غیرنظامیان ساکن منطقه با توجه به تشدید درگیر‌ی‌ها با گروه‌های مسلح غیرقانونی، محافظت شده و از منطقه درگیری خارج شوند.

این مقام نظامی روس به خبرنگاران گفت: با توجه به افزایش فعالیت گروه تروریستی “هیات التحریرالشام” که عناصر آن همچنان کنترل بخش‌هایی از منطقه کاهش تنش ادلب را در اختیار دارند، تهدیدی جدی برای امنیت مردم غیرنظامی ساکن منطقه بوجود آمده است به همین دلیل به منظور جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان، سه کریدور انسان دوستانه در مناطق مسکونی “الخادر” در استان حلب، “ابودهور” در استان ادلب و منطقه مسکونی “هابیت” در استان حما ایجاد کرده‌ایم تا مردم غیرنظامی بتوانند از منطقه خارج شوند.در این حال وزارت خارجه سوریه در دو پیام جداگانه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت بر تداوم عملیات نظامی ارتش سوریه در ادلب و غرب حلب تأکید کرد. وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که عملیات‌ نظامی ارتش سوریه در استان‌های حلب و ادلب به درخواست شهروندان سوری و در پاسخ به جنایات تروریست‌ها علیه غیرنظامیان صورت می‌گیرد. وزارت خارجه سوریه تأکید کرد: عملیات نظامی که ارتش سوریه و همپیمانانش علیه تروریست‌ها آغاز کرده‌اند تا نابودی عناصر داعش و جبهه النصره که سلامت و امنیت غیرنظامیان سوری را تهدید می‌کنند، متوقف نخواهد شد. در چنین شرایطی فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه(سنتکام) در جریان بازدید اعلام نشده از پنج پایگاه نظامی این کشور در سوریه، به سربازان آمریکایی گفت:‌ این منطقه‌ای است که ما به آن تعهد داریم و فکر می‌کنم ما برای مدتی در اینجا می‌مانیم.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، در این بازدید مدعی شد که ایالات متحده به ماموریت خود در سوریه پایبند است و عملیات علیه داعش پس از آنکه با افزایش تنش‌ها با ایران و ضرورت تمرکز بر امنیت نیروهای آمریکایی کاهش یافت، بار دیگر از سر گرفته شده است. این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا از کشته شدن یک نظامی خود حین عملیات پاکسازی یک منطقه نفت‌خیز در شرق سوریه خبر داد.در این حال رئیس جمهوری ونزوئلا در دیدار با یکی از اعضای حزب حاکم سوریه گفت که سوریه بر تروریسم پیروز شده است و به همین دلیل سزاوار صلح است. نیکولاس مادورو، با محسن بلال عضو شورای مرکزی حزب عربی سوسیالیست بعث حاکم سوریه در کاراکاس دیدار کرد و ضمن تقدیر از سوریه و بشار اسد، بر همبستگی ونزوئلا با سوریه و ملت و رهبر آن در مقابل جنایت‌های تروریستی تأکید کرد. وی گفت: ملت و ارتش سوریه که بر تروریسم پیروز شده‌اند، سزاوار صلح هستند.

نسخه مناسب چاپ