فراخوان گروه‌های مقاومت فلسطین برای انتفاضه علیه «معامله قرن»
 

سرویس خارجی: رهبران گروه‌های مقاومت فلسطینی با حضور در مقر رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه، به فراخوان اسماعیل هنیه برای برگزاری نشستی اضطراری در مصر برای مقابله با طرح ضد فلسطینی «معامله قرن» لبیک گفتند و اعلام کردند، باید یک انتفاضه واقعی و جدی برای مقابله با طرح «معامله قرن» آمریکا به راه بیفتد.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس خواهان برگزاری نشست فوری میان گروه‌های مختلف فلسطینی از جمله جنبش فتح در قاهره با هدف مقابله با «معامله قرن» شد. رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس توطئه آمریکا علیه مساله فلسطین موسوم به «معامله قرن» را نبردی عنوان کرد که هرگونه کوتاهی در برابر آن حرام است. «اسماعیل هنیه» خاطرنشان کرد: فلسطین وطن و سرزمین ما فلسطینی‌ها و مروارید گرانبهای امت اسلامی است که به هیچ وجه قابل مذاکره یا معامله نیست.هنیه افزود: ما آماده برگزاری دیداری فوری با برادرانمان در جنبش فتح و دیگر گروه‌های فلسطینی در قاهره هستیم تا راه خود را مشخص کنیم و زمام امور را به دست گیریم و همه با هم در جبهه دفاع از قدس و مقدسات خود متحد شویم. وی اظهار داشت: باید قاطعانه اعلام کنیم که معامله قرن اجرا نخواهد شد و هجمه استعماری جدید شکست خواهد خورد و فلسطین پیروز شده و اشغالگران را از بین خواهد برد. این پیشنهاد هنیه مورد استقبال گروههای مقاومت قرار گرفت و آنها خواستار توقف فوری هماهنگی امنیتی میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی و تشکیل چارچوب رهبری برای سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» شدند.

در همین راستا «مصطفی البرغوثی» دبیرکل جبهه ابتکار ملی فلسطین از دعوت هنیه برای نشست فوری در مصر استقبال کرد و خواهان تعیین هر چه سریعتر چارچوب رهبری موقت برای ساف شد. وی گفت، تشکیل این چارچوب بر اساس تصمیم «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان صورت می‌گیرد و اوست که باید از همه نیروهای ملی برای وحدت دعوت کند. «سهیر خضر» عضو کمیته مرکزی «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» هم خواستار لغو فوری توافق «اسلو» و لغو شناسایی رژیم صهیونیستی شد. وی ضمن اشاره به ضرورت تعیین چارچوب رهبری ساف افزود، اولین راه مقابله با معامله قرن، بازگشت وحدت ملی و شراکت تمامی گروه‌ها در ترسیم یک راهبرد در این زمینه است. «خالد البطش» عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی فلسطین هم از دعوت هنیه برای برگزاری نشست ملی با هدف اتخاذ راهبرد برای مقابله با معامله قرن استقبال کرد و بار دیگر بر موضع جهاد اسلامی در مردود دانستن این طرح آمریکایی تأکید کرد. «احسان عطایا» نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان هم بر ضرورت برگزاری یک نشست ملی تأکید کرد و گفت، شکست معامله قرن نیازمند وحدت ملی و احیای انتفاضه جدی و حقیقی است. وی گفت که باید یک برنامه عملی برای مقابله با هماهنگی امنیتی میان تشکیلات خودگردان و اسرائیل اتخاذ شود. «خالد عبدالمجید» دبیرکل جبهه مبارزه مردمی نیز تأکید کرد، تشکیلات خودگردان در برابر یک آزمایش واقعی در برابر معامله قرن قرار دارد و باید سیاست‌هایی جدی اتخاذ کند. وی گفت، تا زمانی که تشکیلات خودگردان هماهنگی امنیتی را متوقف نکرده، در برابر ملت فلسطین متهم به کمک به آمریکا برای اجرای اقدامات این کشور است.

همزمان دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین هم تهدید کرد که اگر آمریکا از طرح صلح خود موسوم به «معامله قرن» رونمایی کند، فلسطینیان از معاهده اسلو خارج خواهند شد. «صائب عریقات» اظهار داشت: اقدامات ما در واکنش به رونمایی از معامله قرن، عبارت از اجرای مصوبه‌های شورای مرکزی سازمان آزادی‌بخش خواهد بود که مهمترین آن‌ها اعلام پایان مرحله انتقالی است.عریقات تصریح کرد که اعلام معامله قرن وضعیت جدیدی را به وجود خواهد آورد و اشغالگری موقت را به اشغالگری دائمی تبدیل خواهد کرد.از سویی رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که دونالد ترامپ طی روزهای گذشته بارها قصد گفتگوی تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را داشته اما عباس به تماس‌های او پاسخ نداده است زیرا فلسطینیان از تصمیم ترامپ برای رونمایی از معامله قرن در روز سه‌شنبه (امروز) به‌شدت شاکی هستند و ممکن است چنین اقدامی به تیره‌تر شدن هرچه بیشتر روابط تشکیلات خودگردان با دولت آمریکا بینجامد. در چنین شرایطی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تأکید کرد که رهبران کنونی این رژیم تحت هیچ شرایطی اجازه تشکیل کشور فلسطین را نخواهند داد و یک وجب از خاک فلسطین را به فلسطینیان نمی‌دهند!”

نفتالی بنت” گفت: در صورتی معامله قرن را می‌پذیریم که متضمن الحاق کرانه باختری به اسرائیل باشد. تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بنت جلسه‌ای فوری را با فرماندهان ارتش در کرانه باختری برگزار کرده و به آن‌ها دستور داده خود را برای درگیری‌های احتمالی پس از رونمایی از معامله قرن آماده کنند. این درحالی است که یک شبکه خبری رژیم صهیونیستی درگزارشی از موافقت مقامات برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با طرح صلح ادعایی آمریکا موسوم به معامله قرن خبر داد. شبکه خبری «کان» رژیم صهیونیستی گزارش داد که مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دیپلمات‌های غربی گفته‌اند نمی‌خواهند طرح صلح دونالد ترامپ موسوم به معامله قرن را بی‌اعتبار کنند چون این طرح شامل حداقل یک کشور فلسطینی است. به گفته این رسانه، آنها گفته اند شروط اضافی به این طرح تحمیل نخواهند کرد. این شبکه خبری صهیونیستی در ادامه گزارش خود نوشت: یک مقام ارشد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گفته است زمان شنیدن ایده‌های جدید فرا رسیده است. «معامله قرن» به طرح دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا گفته می‌شود که برای ایجاد سازش دولت فلسطین و رژیم اشغالگر قدس تدوین شده و بر اساس آن، قدس پایتخت اسرائیل خواهد بود و میلیون‌ها آواره فلسطینی هم حق بازگشت به سزرمین خود را از دست خواهند داد.

نسخه مناسب چاپ