موج محکومیت جهانیِ طرح آمریکایی ـ صهیونیستی «معامله قرن»
 

سرویس خارجی: رونمایی رئیس جمهوری آمریکا از طرح ضد فلسطینی معامله قرن در کاخ سفید با حضور نتانیاهو و سفرای کشورهای بحرین و امارات و عمان، با موج محکومیت بین المللی روبرو شد.

موضع فلسطینی‌ها

در این راستا رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به رونمایی از طرح سازش تحمیلی آمریکا گفت که بیت‌المقدس فروشی نبوده و برای سرنگونی توطئه‌های اسرائیل به جبهه مقاومت روی می‌آوریم. «محمود عباس» در اولین سخنرانی پس از رونمایی از طرح سازش تحمیلی آمریکا موسوم به معامله قرن، مخالفت کامل خود با این طرح را اعلام و تاکید کرد: قدس فروشی نیست و این طرح توطئه‌ای است که به ثمر نخواهد نشست و هرگز دولت فلسطینی بدون قدس را نخواهیم پذیرفت. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین در پیامی به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تلویحاً به خروج از توافق «اسلو» اشاره کرد و گفت فلسطین دیگر هیچ ارتباطی به توافق اسلو ندارد. در این حال رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین قرار است در نشست شورای امنیت سازمان ملل با محوریت طرح موسوم به «معامله قرن» شرکت ‌کند. نخست وزیر دولت تشکیلات خودگردان فلسطین هم در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی گفت که طرح معامله قرن بیش از آنکه تلاش رئیس‌جمهور آمریکا باشد، دیکته نتانیاهو بوده است. کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) هم با تأکید بر لزوم لغو همه معاهدات این سازمان با رژیم صهیونیستی، تصریح کرد که طرح موسوم به معامله قرن، شکست خواهد خورد. جنبش حماس نیز تصریح کرد که چنگ زدن ملت فلسطین به گزینه مقاومت و متحد شدن آنها منجر به شکست توطئه معامله قرن خواهد شد. جنبش حماس ضمن در خواست از تشکیلات خودگردان برای توقف همکاری با رژیم صهیونیستی، اقدام برخی کشورهای عربی برای همراهی با آمریکا در معامله قرن را محکوم کرد. «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس هم در پیامی به سران کشورهای عربی و اسلامی درباره هرگونه مشارکت در اجرا یا قبول معامله قرن هشدار داد و آن را اشتباهی بزرگ خواند که ملت فلسطین آن را نخواهد بخشید. در چنین شرایطی «محمود عباس» و «اسماعیل هنیه» پس از سال‌ها در یک گفت و‌گوی تلفنی در خصوص راه‌های مقابله با «معامله قرن» گفت‌و‌گو کردند و دو طرف در این تماس تلفنی در خصوص وحدت طرفین برای مقابله با طرح «معامله قرن» رایزنی کردند. همزمان جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم خواستار تظاهرات مقابل سفارت آمریکا در سراسر جهان شد. در چنین شرایطی نوار غزه در اعتراض به طرح «معامله قرن» و به دعوت نیروهای ملی و اسلامی فلسطینی شاهد اعتصاب سراسری است.

واکنش کشورهای اسلامی

حضرت آیت الله العظمی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان، معامله قرن دونالد ترامپ را محکوم و بر حمایت از مردم فلسطین تأکید کردند. عبدالمهدی الکربلائی، نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه در کربلا گفت: آیت الله العظمی سیستانی طرح ظالمانه آمریکا برای اشغال اراضی فلسطینی‌ها را محکوم و بر حمایت از مردم مظلوم فلسطین برای گرفتن حقوقشان و تشکیل کشور مستقل تأکید دارند و از اعراب و مسلمانان و تمامی آزادگان جهان می‌خواهند به مردم فلسطین کمک کنند. آیت الله العظمی سید کاظم حائری هم در بیانیه‌ای، معامله قرن را طرح دیکته شده‌ای از سوی صهیونیست‌ها برای تسلیم مردم فلسطین دانستند و از شرکت سفرای برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مراسم رونمایی از این طرح به عنوان فاجعه یاد کردند. این مرجع بزرگ شیعیان عراق با صدور بیانیه‌ای به رونمایی طرح موسوم به معامله قرن واکنش نشان دادند و گروه‌های مقاومت را دژی مستحکم در برابر تمامی نقشه‌های استکباری خواندند و نیروهای مقاومت را با تجربه تر و قوی تر از گذشته برای نبرد با دشمنان دانستند. رهبر جریان صدر عراق هم با انتشار آیاتی از سوره مبارکه «اسراء» در صفحه توئیترش، درباره عواقب رونمایی از طرح «معامله قرن» علیه ملت فلسطین، هشدار داد. سخنگوی وزارت خارجه عراق هم بر حمایت این کشور از مردم فلسطین و دفاع آنان از حقوق مشروعشان تأکید کرد. حزب «الدعوه الاسلامیه» عراق نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد که طرح شوم «معامله قرن» توطئه‌ مُرده‌ای است که هیچ گونه آثار حیات ندارد. «سید عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق هم ضمن محکوم کردن طرح تحمیلی سازش موسوم به «معامله قرن» و شوم خواندن آن گفت که قدس قابل مصادره نیست و این «معامله شوم» کالایی بی‌ارزش است که امکان ندارد ملت فلسطین و آزادگان جهان تحت هر شرایطی به آن رضایت دهند. جنبش النجباء عراق نیز اعلام کرد استرداد حقوق جز با قبضه تفنگ، دهانه توپ و سلاح مقاومت ممکن نیست و در جهانی که تنها زبان زور را می ‎فهمد این سلاح می‌تواند تاریخ‌ساز شود.

سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق هم گفت برخی رژیم‌های عربی با رئیس‌جمهور آمریکا برای تصویب «معامله قرن» همدست بودند. در این حال وزیر امور خارجه اردن در واکنش به طرح تحمیلی آمریکا در سرزمین‌های اشغالی گفت که تنها راهکار دو دولتی، راهکار عادلانه و فراگیر است. رئیس جمهور ترکیه هم با تأکید بر فروشی نبودن قدس تأکید کرد که معامله جعلی قرن که توسط رئیس جمهور آمریکا علنی شد، «پروژه اشغالگری» است. رجب طیب اردوغان تأکید کرد که قدس، فروشی نیست. رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد از طرح ضد صلح و عدالت موسوم به «معامله قرن»، از حمایت برخی کشورهای عربی از این طرح ابراز تعجب و اعلام کرد، قدس خط قرمز است و دستی که به مسجد الاقصی تجاوز کند، شکسته خواهد شد. نماینده دائم سوریه در سازمان ملل هم اقدام دولت آمریکا در رونمایی از طرح معامله قرن را اقدامی یکجانبه و خصمانه علیه خود سازمان ملل و بی اعتنایی به تصمیمات آن در رابطه با موضوع فلسطین خواند. مقامات و جریان‌های مختلف لبنان نیز اعلام کردند، «معامله قرن» سالروز اشغال فلسطین را دوباره زنده کرد و لبنانی‌ها شاهد دروغین در مراسم اعدام جدید فلسطینی‌ها نخواهند بود. حزب الله لبنان هم در بیانیه ای طرح تحمیلی آمریکا علیه فلسطینیان را شدیداً محکوم کرد و آن را طرح ننگین دولت ترامپ علیه فلسطینیان دانست. حزب‌الله گفت که اگر خیانت برخی حکام عرب نبود، این طرح تحمیل نمی‌شد. وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد که هر راه‌حلی برای مناقشه فلسطین باید بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ بوده و پایتختی قدس شرقی برای فلسطینی‌ها را به رسمیت بشناسد. رئیس پارلمان کویت هم تأکید کرد که طرح موسوم به «معامله قرن» تا زمانی که خواسته‌های عادلانه و مشروع ملت فلسطین را محقق نکند، هرگز موفقیتی نخواهد داشت. شورای علمای یمن نیز خواستار صدور فتوای تحریم همراهی و پذیرش طرح «معامله قرن» در سراسر جهان شد. همزمان دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن هم «توطئه و همدستی رژیم‌های مزدور جنایتکار و در صدر آن رژیمهای سعودی و امارات» را علت اصلی تدوین طرح صلح تحمیلی آمریکا علیه مردم فلسطین موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد. شورای همبستگی ملی پاکستان متشکل از ۳۵ گروه مذهبی نیز با انتشار بیانیه‌ای طرح ترامپ موسوم به معامله قرن را طرحی جنگ‌طلبانه توصیف و به شدت با آن مخالفت کرد. رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان هم با اشاره به طرح موسوم به «معامله قرن» گفت که ناکام ساختن این اقدام بر همه مسلمانان واجب است و باید از هر تلاشی برای عدم موفقیت آن استفاده کرد. دولت الجزایر نیز در واکنش به طرح آمریکایی صهیونیستی معامله قرن، بر پایبندی خود به تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی قدس شریف تاکید کرد. رئیس جمهور تونس هم طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن را “تاریکی قرن” توصیف کرد. ۹ تشکل سیاسی بحرین هم با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را با طرح صلح دونالد ترامپ رییس‌ جمهوری آمریکا موسوم به طرح معامله قرن اعلام کردند.

موضع ایران

رییس جمهوری کشورمان نیز طرح ترامپ برای به اصطلاح صلح خاورمیانه را منفورترین طرح قرن دانست. حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» در پیامی توئیتری به زبان انگلیسی نوشت: “این اقدامات احمقانه کافی است. منفورترین طرح قرن.” وزیر امور خارجه کشورمان هم طرح آمریکایی- صهیونیستی موسوم به معامله قرن را «بزرگراهی به سوی جهنم» خواند.

آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه هم با صدور بیانیه‌ای نسبت به معامله به اصطلاح قرن واکنش نشان داد. متن بیانیه آیت‌الله رئیسی به شرح زیر است: طرحی که رئیس‌جمهور تروریست رژیم آمریکا برای محو حقوق ملت فلسطین با عنوان معامله قرن از آن رونمایی کرد، برگ دیگری از سلسله ترفندهای فریب کارانه آمریکایی‌ها برای تحکیم ظلم، تجاوز و اشغالگری است که قطعاً نخواهد توانست فریاد عدالت خواهی ملت فلسطین و دیگر آزادیخواهان جهان را که امروز در قامت مقاومت ظهور کرده است، خاموش کند و تاریخ ثابت کرده که ستیز با عدالت، شمشیر عدالت را تیزتر می کند، لذا آمریکایی‌ها باید بیش از گذشته از خشم ملت فلسطین و دیگر ملت‌های منطقه در هراس و وحشت باشند. همزمان علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی هم در نامه‌ای به روسای پارلمان‌های کشورهای اسلامی، با اعلام انزجار از اقدام رییس‌جمهور آمریکا در اعلام رونمایی از طرح قلابی معامله قرن، مقابله کشورهای اسلامی با این طرح و حل بحران فلسطین با حمایت از همه پرسی و استفاده از دیپلماسی پارلمانی را خواستار شد.

دکتر «علی اکبر ولایتی» مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری با بیان اینکه طرح معامله قرن طرح «فریب قرن» است گفت: این معامله هرگز به سرانجام نخواهد رسید. وی افزود: طرح معامله قرن هرگز به سرانجام نخواهد رسید و همانطوری که انتقال پایتخت از تل آویو به بیت المقدس و به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان نتایج عینی و ملموسی را برای ترامپ و نتانیاهو به ارمغان نیاورد، رونمایی از طرح معامله قرن هم انسجام گروه‌های مبارز فلسطینی، گسترش موج حق‌طلبی و ظلم ستیزی، توسعه کمی و کیفی روند مقاومت تا آزادسازی قدس شریف، انسجام امت اسلامی، حمایت آزادیخواهان، عدالت جویان و جامعه جهانی از ملت مظلوم فلسطین را به دنبال خواهد داشت.

محمدجواد ظریف خاطرنشان کرد که ما مسلمانان باید از خواب غفلت بیدار شویم زیرا آمریکا هرگز چیزی شبیه به یک واسطه صادق نبوده و هرگز نمی‌تواند چنین باشد. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز طرح آمریکایی-صهیونیستی موسوم به معامله قرن را «اهریمن معامله قرن» خواند و تأکید کرد که این طرح شیطانی بذر نفرت و خشونت را در منطقه غرب آسیا خواهد کاشت. سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح نیز با هشدار نسبت به پیامدهای هرگونه کوتاهی و سکوت در برابر طرح ظالمانه معامله قرن، بر ضرورت یکپارچگی و کنار گذاشتن اختلافات بر محور اسلام تأکید کرد. وی در پیام‌های جداگانه‌ای خطاب به وزرای دفاع و رؤسای ارتش‌ها و نیروهای مسلح کشورهای اسلامی، با محکومیت اقدام رئیس‌جمهور متوهم و تروریست آمریکا در عملیاتی کردن این توطئه بزرگ ضد آرمان و حقوق ملت فلسطین گفت: رونمایی از طرح صهیونیستی ــ آمریکایی موسوم به “معامله قرن”، بی‌شک خطای تاریخی و راهبردی است که اشغال فلسطین را به‌عنوان بخش اصلی پروژه شکست‌خورده ۷۰ساله صهیونیست‌ها در منطقه دنبال می‌کند.

مخالفت غرب

یک سناتور آمریکایی با انتقاد از معامله قرن گفت که این طرح تنش‌ها را بیش از پیش افزایش می‌دهد. کریس مورفی گفت: در این برنامه، جز با اسرائیلی‌ها، با هیچکس دیگری مذاکره نشد پس نمی‌توان هرگز آن را برنامه صلح خواند. نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به رونمایی از طرح سازش تحمیلی رئیس جمهور آمریکا، آن را یک دزدی و محو کردن فلسطین توصیف کرد. خانم «ایلهان عمر» در پیامی در توئیتر درباره معامله قرن نوشت: این یک طرح صلح نیست بلکه این دزدی و محو کردن فلسطین است. جیمی کارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا و معمار قرارداد «کمپ دیوید» هم طرح معامله قرن را بر خلاف قوانین جهانی دانست و خواستار مداخله سازمان ملل شد. از سویی ۱۳۳ نماینده مجلس عوام انگلیس در بیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف از محتوای «معامله قرن»، خواستار مخالفت دولت این کشور با این طرح شدند. این نمایندگان در بیانیه خود ضمن ابراز تأسف از محتوای معامله قرن، تأکید کردند: این طرح حقوق ملی مردم فلسطین و قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد و دلایل منطقی برای بازگشت به مذاکرات را از بین می‌برد و فرصت‌های صلح را کاهش داده و رکن اساسی قوانین بین‌المللی را تهدید می‌کند. همزمان رهبر حزب کارگر انگلیس هم ضمن محکوم کردن طرح آمریکایی-صهیونیستی معامله قرن، از دولت بریتانیا خواست فقط از طرح سازش واقعی و مورد تأیید جامعه بین‌ الملل حمایت کند. رئیس‌جمهور فرانسه هم در احتمال موفقیت طرح سازش دولت آمریکا، موسوم به معامله قرن ابراز تردید کرد. «امانوئل مکرون» گفت: من به طرح دو دولتی اعتقاد دارم. سخنگوی کاخ کرملین هم با ابراز نگرانی از حملات تروریست‌ها در ادلب، گفت مطالعه و تحلیل معامله قرن توسط مسکو زمان‌بر خواهد بود. سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که طرح آمریکایی معامله قرن در تضاد با قوانین بین‌المللی است و کمکی به صلح در غرب آسیا نمی‌کند.

تظاهرات منطقه ای

هزاران تن از مردم ساکن شهرهای مختلف کرانه باختری در رد «معامله قرن» دست به تظاهرات زدند که نظامیان صهیونیستی سعی کردند با گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور معترضان را متفرق کنند. فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری به دعوت نیروهای ملی و در اعتراض به «معامله قرن» دست به تظاهرات زدند. از سویی هزاران نفر از مردم یمن با برگزاری تظاهرات گسترده در شهر صعده در شمال این کشور، طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن را محکوم کردند. مردم بحرین هم در محکومیت طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» تظاهرات کردند. در این حال روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت که رئیس‌جمهور آمریکا از طرحی رونمایی کرد که به شدت از اسرائیل جانبداری کرده است. پایگاه خبری آمریکایی «بلومبرگ» هم نوشت که هم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و هم «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با رونمایی از این طرح به دنبال دستیابی به اهداف داخلی خود هستند. عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه نیز مرحله بعدی اجرای معامله قرن را اشغال عربستان، مصر، عراق و اردن توصیف کرد و خواستار مقاومت مسلحانه برای به شکست کشاندن این توطئه خطرناک شد. در چنین شرایطی روزنامه صهیونیستی “هاآرتص” در گزارشی اذعان کرد که طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن به جایی نمی‌رسد و صرفا رئیس جمهور آمریکا به‌دنبال نجات نخست وزیر اسرائیل از مشکلاتش است.

حمایت ۴ کشور عربی

وزارت خارجه عربستان سعودی بعد از رونمایی آمریکا از طرح سازش تحمیلی موسوم به معامله قرن با صدور بیانیه‌ای از دونالد ترامپ تشکر کرد. وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای از دونالد ترامپ بابت آنچه تلاش‌های او «برای ایجاد صلح بین فلسطین و اسرائیل» خواند حمایت کرد. وزارت خارجه بحرین هم ضمن اعلام حمایت از طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن»، مدعی شد که موضع ثابتی نسبت به مسئله فلسطین دارد. سفیر امارات در آمریکا نیز ضمن قدردانی از طرح موسوم به معامله قرن، مدعی شد که این طرح، نقطه آغاز مهمی برای بازگشت به مذاکرات تحت نظارت آمریکا و جامعه بین‌الملل است.

وزارت خارجه مصر هم در بیانیه‌ای به دنبال رونمایی از معامله قرن آمریکا، آن را طرح مهمی دانست و از فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها خواست این طرح را بررسی و بر سر آن گفت‌وگو کنند. در این حال دبیرکل سازمان ملل متحد هم در واکنش به طرح صلح ادعایی آمریکا موسوم به «معامله قرن» به صراحت اعلام کرد که این نهاد بین المللی به برقراری صلح بر مبنای راه حل دو دولتی و مرز‌های سال ۱۹۶۷ متعهد است. همزمان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم از طرح پیشنهادی رئیس‌جمهور آمریکا و خدماتی که ترامپ به رژیم صهیونیستی کرده، تمجید کرد. داماد ترامپ هم در گفت‌وگویی با شبکه «الجزیره» اعلام کرد، همانطور که در طرح «معامله قرن» آمده، قدس برای اسرائیل خواهد بود و ایجاد دو دولت فلسطینی و اسرائیلی بر اساس همین طرح شکل خواهد گرفت. «جرد کوشنر» مشاور ترامپ و داماد وی که گفته می‌شود معمار اصلی معامله قرن است در گفت‌وگویی با شبکه «الجزیره» اعلام کرد، ایجاد دو دولت فلسطینی و اسرائیلی بر اساس طرح صلح آمریکا و با استناد به نقشه‌ای است که رئیس‌جمهور آمریکا آن را ارائه داده است. همزمان سفیر ایالات متحده در فلسطین اشغالی هم به سران یهودی و مسیحی آمریکایی گفت دولت فلسطینی مستقل در آینده نزدیک عملی نخواهد شد. در این راستا وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هم مدعی شد که این رژیم به مردم فلسطین اجازه نخواهد داد تحت هیچ شرایطی کشور فلسطین را تشکیل دهند.

نسخه مناسب چاپ