رکود اقتصاد شب عید اصناف با شیوع کرونا
شیوع ویروس کرونا در کشور علاوه بر تبعات منفی اجتماعی و بهداشتی، باعث رکود قابل ملاحظه در کسب و کارهای سنتی شده و اقتصاد شب عید اصناف مختلف را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش خبرنگارما همزمان با انتشار گسترده اخبار رسمی و شایعات پیرامون ویروس کرونا در کشور، مراجعه مردم به بازارها برای خرید برخی کالاها و خدمات کاهش یافته و موجب نگرانی جامعه اصناف شده است.

در فرهنگ ملی ما، روزهای پایانی سال مصادف با رشد خرید کالا و استقبال از تعطیلات نوروزی است، ولی امسال سایه ترس از ابتلا به ویروس کرونا موجب کاهش مراجعه مردم به بازار و در نتیجه رکود سنگین کسب و کار اصناف شده است.

این گزارش می افزاید: رسته های صنفی مرتبط با موادغذایی آماده، خدمات ورزشی، خدمات حمل و نقل درون شهری، پوشاک و تزئینات منزل ظرف دو هفته اخیر با افت قابل ملاحظه تقاضای مردم روبرو شده اند که ناشی از نگرانی جامعه از حضور در مراکز تجمع و رعایت بهداشت عمومی است.

خسرو ابراهیمی نیا رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی در این زمینه اظهار کرد: تقریبا ۲۰ درصد از مراسم تاریخ گذاری شده در تالارها ظرف چند روز اخیر لغو شده و مردم از حضور در رستوان ها و مراکزعمومی خودداری می کنند.

به گفته وی تالارها و رستوران ها مبلغ ودیعه متقاضیان رزرو سالن را در روز های اخیر بدون هیچ کم و کاستی به آنها عودت داده اند هر چند این امر ضرر و زیان هنگفتی به تالارها تحمیل کرده است.

محمدرضا باباخانی رئیس اتحادیه چلوکباب و چلوخورش هم گفت: در همین چند روز فروش اعضای صنف ما به کمتر از یک چهارم رسیده است.

وی گفت: مطابق توصیه‌های پزشکی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید حتی الامکان از حضور در مکان‌های شلوغ اجتناب کرد که رستوران‌ها هم از جمله این اماکن محسوب می‌شوند.

از طرفی چون این ویروس از طریق لمس و تنفس منتقل می‌شود مردم از خریدن غذای حاضری در بیرون از خانه اجتناب می‌کنند که البته احتیاط‌ شرط عقل است و نمی‌توان به آنها خرده گرفت.

گزارش خبرنگارما از سطح شهر هم نشان می دهد که مراجعه مردم به اغذیه فروشی ها، کترینگ ها، رستوران ها و سایر مراکز عرضه موادغذایی آماده به شدت کاهش یافته است.از سوی دیگر در فاصله ۲۰ روز مانده به شروع سال جدید، بازار پوشاک، منسوجات و تزئینات منزل با رکودی سنگین تر از ماههای قبل روبرو شده است، چرا که ترس از ابتلا به ویروس کرونا باعث شده تا مردم از حضور در پاساژها، بازارها و مراکز تجمع عمومی خودداری کنند، با این حال خریدهای اینترنتی هم چندان رونقی نداشته است.

آرایشگران و ارائه کنندگان خدمات زیبایی هم از لطمات انتشار ویروس کرونا در کشور بی بهره نمانده اند و و کار نوروزی آنها با افت سنگین روبرو شده و اغلب زمان های رزرو شده سالن های خدمات زیبایی از سوی مشتریان لغو شده و آرایشگران بدون مشتری شده اند.

مراکز فرهنگی و هنری هم در روزهای اخیر خالی از جمعیت شده اند و اقتصاد سینما و کنسرت های موسیقی رکود سنگینی را تجربه می کند.

این گزارش می افزاید: تبعات انتشار ویروس کرونا دیروز حتی مراکز خرید و فروش خودرو در شهرهای مختلف را خلوت کرد، اما در این بین شاید بیشترین لطمه به بازارهای محلی و بساط دستفروشان مایحتاج نوروزی وارد شده که تقریباً در تعطیلی کامل به سر می برند.

اخبار دریافتی از نقاط مختلف کشور نشان می دهد که مقامات محلی به دلیل مدیریت روند انتشار ویروس کرونا در اماکن عمومی ناچار به تعطیلی بازارچه های عرضه مستقیم کالا شده اند و شمار زیادی از فعالان اقتصادی که روی فروش محصولات خود در این دوره برنامه ریزی کرده بودند، با مشکل رکود مواجه شده اند.

پرهیز از مسافرت

توصیه ستاد مبارزه با انتشار کرونا به مردم مبنی بر پرهیز از سفرهای غیرضروری و احتمال ادامه این بحران تا پایان تعطیلات نوروزی هم، بازار خدمات گردشگری پایان سال را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

از سوی دیگر بسته شدن مرز کشورهای همسایه به روی مسافران ایرانی و ایجاد قرنطینه های طولانی برای اطمینان از عدم انتقال ویروس کرونا، تورهای نوروزی را بطور کامل تعطیل کرده است.

تاکنون اغلب تورهای نوروزی به مقصد ترکیه، گرجستان، ارمنستان، عراق و افغانستان و پروازهای رفت و برگشت مسافری به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس لغو شده اند.

شمار زیادی از افرادی که برای سفرهای نوروز اقدام به پیش خرید بلیت ناوگان عمومی کرده اند، بلیت خریداری شده را مسترد کرده و از سفر منصرف شده اند.

در روزهای اخیر، برخی از مسافران نوروزی بلیت رزرو شده هواپیما، قطار، اتوبوس و کشتی های تفریحی را به شرکت های فروشنده عودت داده اند و مطابق مصوبه دولت، وجوه پرداختی خود را بدون کسر جریمه دریافت کرده اند.هتل ها، مهمان پذیرها، اقامتگاه ها، موزه ها، مراکز تفریحی و سیاحتی و دیگر مشاغل مرتبط با سفر و گردشگری نیز طعم تلخ رکود ناشی از انتشار ویروس کرونا را تجربه می کنند و با مشکل روبرو شده اند.

مطابق پیش بینی غیر رسمی یکی از فروشگاه های مجازی عرضه بلیت، احتمالا تا پایان هفته آینده حجم بلیت استرداد شده مسافران نوروزی به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید که ضربه بزرگی به اقتصادی گردشگری ایران محسوب می شود.

این حجم زیان مالی فقط مربوط به حوزه حمل و نقل مسافران نوروزی است و تبعات آن در اقتصاد مراکز اقامتی و سیاحتی به مراتب بیشتر خواهد بود.

نامه به شهردار تهران

قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با ارسال نامه‌ای به شهردار تهران خواستار فروش فوق‌العاده انواع شوینده و مواد ضدعفونی‌کننده در غرف ویژه سازمان میوه وتره‌بار،‌ایستگاه‌های مترو و برخی از میادین اصلی شهر تهران شد.

به گزارش فارس، حسین مدرس خیابانی با ارسال نامه‌ای به حناچی شهردار تهران با موضوع فروش فوق‌العاده انواع شوینده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده‌ اعلام کرد: ضروری ست سریعا نسبت به فراهم کردن امکانات لازم جهت عرضه و فروش فوق‌العاده مواد شوینده و بهداشتی در غرف ویژه سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران، ایستگاه‌های مترو به صورت روی سطحی و زیر سطحی، برخی از میادین اصلی شهر تهران، اقدام شود.

تراکم پشت مرز عراق

رئیس کمیسیون تسهیل صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران با اشاره معطلی کامیون‌ها در مرزها اظهار کرد: تقریبا تمام مرزهای مشترک به دلیل ویروس کرونا متوقف شده‌اند، اما تراکم کامیون‌های صادراتی در مرزهای عراق بیشتر است.

جمشید نفر در گفت‌گو با ایرنا، افزود: باید جریان بهداشتی کرونا را رعایت کنیم تابه دنبال آن مرزها هم در زمان کوتاه بازگشایی شود.

وی با بیان اینکه صادرات در ایران سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده نیست، افزود: از قبل باید همه چیز را مدیریت کنیم؛ به این معنا که وقتی اعلام شد ۲۰۰ کامیون پشت مرزها متوقف شده‌اند، صادرکنندگان باید تا برطرف شدن ترافیک صبوری و سپس اقدام به ارسال محموله‌های صادراتی خود کنند.

به گفته رئیس کمیسیون تسهیل صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران، صادرکنندگان همچنان کامیون به مرزهای متوقف ارسال می‌کنند که این کار ترافیک پشت مرزها را بیشتر می‌کند.

نسخه مناسب چاپ