تصمیمات مهم درباره زمان و نحوه فعالیت ادارات وکسب وکارها
ستاد ملی مبارزه با کرونا صبح یکشنبه به ریاست رئیس‌جمهوری در ساختمان حافظیه سعدآباد تشکیل جلسه داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دراین جلسه اظهار داشت: در روندی که پیش‌رو داریم برای مساله مبارزه و مقابله با کرونا هیچ اختلاف نظری میان دستگاه های دولتی و قوای سه گانه وجود ندارد و همه ارکان کشور با هماهنگی در حال انجام امور هستیم و مقام معظم رهبری نیز همواره حمایت کردند.

وی با تاکید بر این که در مساله مقابله با کرونا کل نظام یکپارچه است، گفت: این که بدخواهان ما از این یکپارچگی عصبانی و ناراحت هستند، خودشان می‌دانند، اما کرونا با همه دشواری هایی که ایجاد کرده آثار خوبی هم داشته که وحدت بیشتر ارکان مختلف جامعه است؛ امروز شاهد وحدت و یکپارچگی در سراسر کشور هستیم. سالم بودن هوا به دلیل کاهش ترافیک نیز از دیگر آثار خوب کرونا در کشور است.

رئیس‌جمهوری افزود: در میان وزارتخانه های دولت اختلافی نیست. ممکن است چیزی را در جایی پیدا کنند و با شیطنت به رسانه های خارج از کشور منتقل کنند و آنها نیز این مساله را بزرگ کنند، اما هیچ اختلافی در این زمینه نداریم. برخلاف نظر بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می کند به این که بین سلامت و فعالیت اقتصادی یکی را باید انتخاب کرد ،این مردود و ناصواب است؛ چرا که هم فعالیت‌های اقتصادی و هم پروتکل های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا هستند. فعالیت‌های اداری و اقتصادی و تولیدی ما باید در جریان باشد، اما پروتکل‌های وزارت بهداشت باید مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.

روحانی با اشاره به بررسی جزئیات طرح فاصله گذاری هوشمند در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد گزارش‌های خود را ارائه داد؛ خواست این کمیته، وزارت صمت و فعالان اقتصادی و اصناف در قالب یک جمع‌بندی در جلسه مطرح و در نهایت تصمیماتی اتخاذ شد.

آغاز کسب و کارهای کم‌خطر از ۲۳فروردین

وی با بیان اینکه در تولید از ابتدا با هیچ مانعی مواجه نبودیم و این مراکز همچنان با رعایت پروتکل های بهداشتی فعالیت خود ادامه می‌دهند، اظهارنظر کرد: پیشنهادهایی درباره فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کارها مطرح شد که در نهایت به تصویب ستاد قرار گرفت؛ بر این اساس تصویب شد که در استان‌های کشور به جز تهران کسب و کارهای کم ریسک می‌توانند از ۲۳فروردین فعالیت های خود را آغاز کنند، اما کسب و کارهای پر ریسک از جمله مراکز ورزشی، استخرها و مراکزی که نیاز به حضور جمعیت دارند فعلا تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل باقی می مانند تا بعداها درباره آنها تصمیم گیری شود.

رئیس جمهوری ادامه داد: در بخش کسب و کارهای کم ریسک بنا شد در استان ها از شنبه ۲۳فروردین فعالیت ها با مراعات پروتکل های اعلامی از سوی بهداشت و درمان آغاز شود؛ حتماً باید بر این پروتکل ها نظارت شود و مسئولیت اصلی این نظارت بر عهده وزارت بهداشت است. همچنین تصویب شد در صورت نیاز نیروی بسیج نیز برای نظارت با دقت به وزارت بهداشت کمک کند.

روحانی با تاکید بر این که نمی‌خواهیم فعالیت‌های اقتصادی سلامت مردم را تحت تاثیر قرار دهند، گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی در فعالیت‌های اقتصادی باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی درباره وضع فعالیت کسب و کارها در استان تهران نیز خاطرنشان کرد: در جلسه تصویب شد که در استان تهران فعالیت های اقتصادی از شنبه ۳۰فروردین آغاز شود.

رئیس جمهوری گفت: از کمیته تبلیغات خواستیم در این زمینه طرح ها و اطلاعات مورد نیاز را آماده کند و در رسانه ها توضیح داده شود که فروشندگان چگونه باید مسائل را رعایت کنند؛ همچنین تاکید شد که وظایف و اصول بهداشتی که باید مورد توجه قرار بگیرد برای مردم توضیح داده شود.

روحانی با تاکید بر این که آغاز فعالیت کسب و کارها به معنای فراموش کردن اصل در خانه ماندن نیست، گفت: ترجیح بر این است که آنهایی که حضورشان در جامعه ضرورتی ندارد، همچنان در خانه بمانند.

حضور دو سوم کارمندان در محل کار

وی گفت: برای بازگشایی فعالیت‌های کسب و کارها بر اساس پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان تصمیم گرفتیم که به صورت پلکانی عمل کنیم. در زمینه فعالیت ادارات دولتی نیز مصوب شد از ۲۳فروردین فعالیت ادارات به این صورت باشد که دو سوم از کارمندان در محل کار خود حضور خواهند داشت و یک سوم دیگر مجاز هستند که در محل کار خود حضور پیدا نکنند؛ در این مصوبه تاکید شد که نسبت به افرادی که سن بالا دارند و همچنین به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند،اولویت ها لحاظ شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: هر کارمندی که به کرونا مبتلا شود، وظیفه دارد که به مدیر خود اعلام کند و درمحل کار خود حاضر نشود و اقدامات درمانی را انجام دهد. حضور او در محل کار تخلف و جرم است؛ در مجموع حضور افرادی که مبتلا به کرونا هستند در جامعه ممنوع است و این افراد باید خود را یا در خانه یا در نقاهتگاه ها یا در بیمارستان‌ها قرنطینه کنند.

روحانی در ادامه از وزیر بهداشت خواست که به آزمایشگاه ها ابلاغ کند در صورتی که آزمایش کرونای فردی مثبت شد موظف هستند علاوه بر اعلام به فرد بیمار موضوع را به اطلاع محل کار او و خانواده فرد بیمار برسانند.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: وقتی به کسی می‌گوییم آزمایش کرونای وی مثبت است نباید اضطراب و نگرانی شدید پیدا کند. بسیاری مردم با ایزوله و قرنطینه بعد از دو هفته خوب می‌شوند و این مورد فقط در ۱۵تا ۲۰درصد دیده نمی‌شود. از ۱۰۰نفر که مبتلا می‌شوند ۳یا ۴نفر خطر مرگ دارند و حتی ما باید از رقم ۳درصد هم که در جامعه هست پایین‌تر رویم و به ۲درصد برسیم .

وی اضافه کرد: اینکه افراد وقتی مبتلا می‌شوند این موضوع را مخفی می‌کنند لازم نیست، بلکه باید اصول بهداشتی را رعایت و این موضوع را هم مثل آنفولانزا اعلام کنیم وگرنه پنهان کردن آن نفعی ندارد و مهم نیست. البته هر کسی دوست دارد می‌تواند این کار را بکند، اما اصل مهم رعایت بهداشت و جلوگیری از ارتباط با دیگران است.

روحانی در ادامه اعلام کرد: قرار شد ساعت کار اداری از ۲۳فروردین ۷صبح تا ۱۴عصر باشد و این با توجه به نزدیک بودن ماه رمضان در نظر گرفته شده است که در این زمینه هم اگر تا ماه رمضان چنین وضعی داشته باشیم نه نماز جماعت خواهیم داشت و نه وقت ناهار در ادارات.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: همه کالاهایی که ضروری بوده که جابجا شوند چه از گمرک چه در درون کشور بدون هیچ خللی کار خود را انجام دادند و حتی یک درصد هم از سال پیش کمتر نبوده که ما از همه دست اندرکاران حمل و نقل کشور تشکر می‌کنم. در ماه‌هایی که مشکل کرونا داشتیم از افراد و کارگران بخش حمل و نقل هیچ کسی اخراج نشد و تعدیلی هم صورت نگرفت که خبر خوبی است و شامل امتیازهایی که ما برای کسب و کارها در نظر گرفتیم می‌شوند.

روحانی همچنین گفت: عبور و مرور خودرو‌ها در استان‌ها آزاد است، اما در میان استانها تا ۳۰فروردین ممنوع است .

وی بیان کرد: در بخش آموزش به جز آموزش تکمیلی و مقطع دکتری مخصوصا از ۳۰فروردین حضوری خواهد بود، اما در بخش کارشناسی و مدارس تا ۳۰فروردین آموزش از دور است؛ البته در استان‌هایی که وضع سفید است می‌توانند کار خود را شروع کنند و مشکلی ندارند؛ مثل بوشهر که مشکلی در این زمینه ندارد.

رئیس جمهوری گفت: وزارت بهداشت و درمان نمی‌تواند بگوید که شکل فعالیت این ویروس در ادامه و در زمانی که هوا گرم می‌شود چگونه است چون هنوز عملکرد این ویروس مشخص نیست.

روحانی خاطرنشان کرد: اماکن متبرکه تا ۳۰فروردین همچنان تعطیل می مانند و بعد از این تاریخ برای آنها تصمیم گیری می‌کنیم. جلسه بعدی ما ۲۴فروردین است، اما اگر اتفاقی بیفتد می توانیم زودتر این جلسه را برگزار کنیم.

نسخه مناسب چاپ