افزایش تولید ۵ محصول استراتژیک کشاورزی با استفاده از آب باران
 

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی از برنامه افزایش تولید پنج محصول استراتژیک با بهره‌گیری از ظرفیت اراضی دیم و با استفاده از آب سبز (باران) خبر داد.

به گزارش تسنیم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز با اشاره به اینکه کشاورزی ایران در سطح دنیا ویژه و خاص است، گفت: ایران کشوری چهار فصل با تنوع مختلف آب و هوایی است و این تنوع آب و هوایی ظرفیت کشور را در بحث تولید، صادرات و اشتغال بسیار بالا می‌برد.

وی با اشاره به اینکه همچنین بخش کشاورزی کشور از ظرفیت و توان بسیار بالایی در تولید، صادرات و اشتغال برخوردار است،از وابستگی کشور به واردات ۹ محصول گندم، برنج، شکر، ذرت، دانه‌های روغنی (روغن و کنجاله)، پنبه، حبوب و تا حدودی گوشت قرمز خبر داد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دوره شش ساله گذشته دولت تدبیر و امید در بحث گندم به خودکفایی رسیده و دیگر نیازی به واردات نیست و خودکفایی گندم در کشور بیمه شده است. برای رفع وابستگی بقیه محصولات هم طرح‌های تولیدی در ابعاد جامع و کامل تهیه شده است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه به طور کلی تمامی این محصولات در بخش کشاورزی دارای برنامه جامع و کامل هستند، گفت: ایران در محصولات باغی در دنیا دارای برند است و در سبزی و صیفی در سطح کشورهای دنیا زبانزد عام و خاص است.همچنین ظرفیت تولید در بخش گلخانه‌ای کشور بسیار بالاست؛ از این‌رو با افزایش تولیدات گلخانه‌ای و به تبع صادرات این محصولات می‌توان ارزآوری خوبی برای کشور داشت.

وی ضمن اشاره به نامگذاری سال ۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید» اظهار داشت: تمامی تلاش‌ها در این سال باید معطوف به تقویت خودکفایی محصولات وارداتی و همینطور فراهم کردن زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، پروتکل‌های قرنطینه‌ای، ایجاد شخصیت‌های اقتصادی و بانکی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی باشد.

کشاورز با بیان اینکه اگر بخش صنعت دست بخش کشاورزی را بگیرد خودکفایی برخی از محصولات وابسته به واردات طی دو سال در داخل حاصل خواهد شد، افزود: برای مثال اگر سه کارخانه چغندرقند در خوزستان ایجاد شود، مشکل قند در کشور با یک پنجم آب موجود برطرف می‌شود.

کشاورز با بیان اینکه ظرفیت مغفول تاریخی کشور بی توجهی به آب سبز (آب باران) است، گفت: ۱۰ میلیون هکتار زمین دیم در ایران وجود دارد. بررسی‌هایی که طی چهار سال گذشته انجام گرفته نشان می‌دهد در این اراضی می‌توان پنج محصولات استراتژیک را تولید کرد.

وی افزود: به طور کلی در این اراضی می‌توان بیش از ۵ر۲ میلیون تن گندم اضافی، بیش از یک میلیون تن جو اضافی، بیش از ۵ر۲ میلیون تن محصولات علوفه‌ای و بیش از ۸۰۰ هزار تن دانه‌های روغنی تولید کرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به اینکه وابستگی حبوب در مدت دو سال برطرف خواهد شد، اظهار داشت: برای دانه‌های روغنی هم برنامه جامع ۱۰ ساله تهیه شده است.

وی تصریح کرد: بخش کشاورزی برای کمک به کاهش واردات غذا و افزایش صادرات مواد غذایی مشروط به کمک‌های دولت در حداقل ضرورت و مساعدت وزارتخانه‌های امور خارجه و صنعت، اتاق بازرگانی ایران و بانک مرکزی برای صادرات است.همچنین صادرکنندگان برای صادرات محصولات کشاورزی باید از ثبات و اطمینان لازم برخوردار باشند.

نسخه مناسب چاپ