زمین‌های کشاورزی سند رسمی می گیرند
سرویس خبر: « نقشه های کاداستری نقش مهمی در پایان دادن به اختلافات کشاورزان و سازمان های مربوطه دارند.»

دکتر بیخ الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد املاک کشور با بیان این مطلب در جریان امضای تفاهم نامه با وزارت جهاد کشاورزی، افزود: با این تفاهم نامه مشکل نقشه‌های قدیمی اراضی کشاورزی رفع می‌شود و این نقشه‌های کاداستری نقش مهمی در پایان دادن به اختلافات کشاورزان و سازمان‌های مربوطه دارد.

مراسم امضای تفاهم نامه مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت جهاد کشاورزی با حضور معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و اورنگی رئیس سازمان امور اراضی در ساختمان مرکزی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد.

این تفاهم نامه با هدف ساماندهی و تعیین تکلیف اراضی و همچنین حفظ کاربری و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت جهاد کشاورزی امضا شد.

خدائیان ادامه داد: اراضی کشاورزی کشور نیاز به اقدامات مهم و جدی برای صدور سند رسمی دارد؛ چراکه بسیاری از اسنادی که در اختیار کشاورزان است، اسناد قدیمی است و این اسناد به شکل نسخ‌های زارعی هستند یا تعداد کمی از کشاورزان اسناد دفترچه‌ای دارند که آنان هم از معضلات فراوانی رنج می‌برند و در این اسناد نقشه زمین‌های زراعی مشخص نشده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: این نقشه‌های قدیمی نقشه‌های دقیقی نیستند و در بسیاری از موارد بخاطر اختلاف مرزی سبب اختلاف میان روستائیان شده است و پرونده‌های قضایی بسیاری در این موارد تشکیل شده است.

خدائیان با اشاره به مشکلات تداخلی اراضی کشاورزی و ملی اظهار داشت: در این باره هم پرونده‌های متعددی در دستگاه‌های قضایی تشکیل شده است و ماموران منابع طبیعی و زارعان دچار اختلافاتی هستند. لازم است که در این بخش اقدام جهادی و جدی انجام گیرد به ویژه که رهبر معظم انقلاب شعار امسال را جهش تولید اعلام کردند، رفع این مشکلات و ارایه نقشه‌های کاداستری می‌تواند نقش مهمی در این باره ایفا کند.

وی با اشاره به اهمیت کار فردی که در روستا می‌ماند و کشاورزی می‌کند، گفت: لازم است که آن فرد و آن کشاورز سندی در اختیار داشته باشد و از آن استفاده کند و مرز دقیق آن مشخص و نقشه آن در سند وجود داشته باشد. رفع این مشکل احتیاج به همکاری جهادی بخش‌های مختلف از جمله سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی کشاورزی دارد.

خدائیان تاکید کرد: بر اساس این تفاهم نامه اراضی کشاورزی ترسیم می‌شود و کشاورزان با داشتن تائیدیه امور اراضی به سازمان ثبت و اسناد معرفی می‌شوند و بر اساس نقشه‌های تائید شده تعویض نقشه صورت می‌گیرد و نقشه کاداستری ارائه می‌شود تا درگیری و اختلاف برای همیشه پایان یابد.

رئیس سازمان ثبت اسناد املاک کشور شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلا اعلام شده است را مورد توجه قرار داد و گفت: این اقدام هم می‌تواند بر مبنای شعار سال یعنی جهش تولید برای کشاورزان باشد و نقشه‌های کاداستری کشاورزان در اختیار آنان قرار گیرد و هم روند نقشه‌های کاداستری را تسهیل و تسریع می‌کند.

وی با بیان اینکه به دستگاه‌ها و ماهواره‌هایی مجهز هستیم که اراضی کشاورزی را کاملاً مشخص می‌کند، ادامه داد: این ماهواره‌ها و دستگاه‌ها حدود اراضی کشاورزی را مشخص می‌کند. خوشبختانه با این تفاهم نامه مشکل نقشه‌های قدیمی اراضی کشاورزی رفع می‌شود. این نقشه‌های کاداستری نقش مهمی در پایان دادن به اختلافات کشاورزان و سازمان‌های مربوطه دارد و یک اقدام مهم در جهت تحقق شعار سال هم هست.

نسخه مناسب چاپ