کوتاه از سراسر جهان
 

اردوغان: جهان پسا کرونا دیگر مانند قبل نمی‌شود

ایسنا:رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی درباره اقدامات این کشور برای مقابله با گسترش کرونا، گفت که جهان پس از کرونا دیگر مانند قبل نخواهد بود.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست اعضای دولت اظهار داشت: به لطف اقداماتی که در گذشته انجام داده‌ایم و همچنان انجام خواهیم داد، به موازات اروپا و جهان با این بیماری همه گیر مقابله خواهیم کرد.وی درباره اقدامات اتخاذ شده برای مقابله با کرونا در ترکیه افزود: حداکثر طی ۴۵ روز دو بیمارستان جدید در استانبول راه اندازی خواهیم کرد.وی در ادامه گفت: در مراکز تجاری ماسک رایگان توزیع می‌شود و ماسک کافی برای شهروندان‌مان تا زمان پایان این بیماری همه‌گیر وجود دارد.رئیس جمهوری ترکیه در ادامه عنوان کرد: حجم کمک‌های مالی در حساب‌های “کمپین همبستگی ملی” بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیر ترکیه است و ما کمک به دو میلیون و ۳۰۰ هزار خانواده زیان‌دیده از کرونا را آغاز کرده‌ایم.

درخواست برای محاکمه ترامپ در دادگاه لاهه به اتهام “جنایت بشری”

ایسنا :عضو کنگره آمریکا خواستار محاکمه رئیس جمهوری این کشور در دادگاه کیفری بین‌المللی که مقر آن در لاهه است به اتهام ارتکاب «جنایت‌هایی علیه بشریت» شد.یک دموکرات کنگره آمریکا از ایالت اوهایو آمریکا خاطرنشان کرد: دیگر نمی‌تواند این مسأله را تحمل کند و متعهد شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به اتهام ارتکاب جنایت‌هایی علیه بشریت به دادگاه کیفری بین‌المللی که مقر آن در لاهه است ارجاع دهد زیرا که ترامپ دارویی که به طور قطع برای مبارزه با ویروس کرونا ثابت نشده است را ترویج می‌دهد.

آمریکا یک گروه راست‌گرای روسیه را «تروریستی» اعلام کرد

فارس :مقام وزارت خارجه آمریکا می‌گوید دولت این کشور یک گروه راستگرای روسیه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.یک مقام وزارت خارجه آمریکا امروز دوشنبه گفت دولت این کشور یک گروه راست‌گرای روسی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داده است. این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن گروه موسوم به «جنبش امپراتوری روسیه» را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد. خبرگزاری رویترز نوشته اعضای این گروه خودشان را راست‌گرایان ارتودوکسی معرفی می‌کنند که طرفدار بازگرداندن امپراتوری به کشورشان هستند.

مرکل: اروپا به دلیل شیوع کرونا با بزرگترین آزمون خود مواجه است

فارس:صدر اعظم آلمان گفت : اتحادیه اروپا به دلیل شیوع ویروس کرونا با بزرگترین آزمون خود از ابتدای پیدایش این اتحادیه مواجه شده است.«آنگلا مرکل» در ادامه سخنانش تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید در تولید ماسک به خودکفایی برسد.مرکل اضافه کرد که هرگونه کاهش محدودیت‌هایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا اعمال شده به صورت تدریجی خواهد بود چون سلامتی در اولویت قرار دارد.

کشته شدن ۸ عضو الشباب در حمله هوایی آمریکا به موگادیشو

ایسنا:در ادامه حملات ارتش آمریکا به اهداف و مراکز وابسته به جنبش الشباب در موگادیشو هشت عضو این جنبش کشته شدند.فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا (آفریکام) در بیانیه‌ای اعلام کرد، در سه حمله، اعضای جنبش الشباب در شهرک «مبارک» واقع در منطقه «شابیل» هدف قرار گرفته شدند.در این بیانیه همچنین آمده است، در پی این حملات هشت تن از اعضای جنبش الشباب کشته شدند.در همین راستا، معاون رئیس این عملیات در آفریکام ادعا کرد: حملات هوایی ما، عامل اصلی مبارزه با تروریسم و حمایت از برقراری ثبات در سومالی است.

نخست وزیر ایرلند برای مقابله با کرونا ردای طبابت بر تن کرد

ایسنا:نخست وزیر ایرلند با شیوع ویروس کرونا در کشورش ردای طبابت برتن کرد تا به کمک همکاران خود در بیمارستان‌ها برود.لئو وارادکار، نخست‌وزیر ایرلند که یک پزشک عمومی است قرار است یک روز در هفته را به جز هدایت کابینه در جمهوری ایرلند، به کار طبابت اختصاص دهد.یکی از سخنگویان دولت ایرلند می‌گوید: اعضای خانواده شخص نخست وزیر و برخی از دوستان او به حرفه طبابت و درمان مشغول هستند. نخست وزیر جمهوری ایرلند، هرچند ناچیز اما قصد کمک دارد.

وزیر بهداشت نیوزیلند به دلیل نقض قوانین قرنطینه تنزل رتبه پیدا کرد

فارس:نخست‌وزیر نیوزیلند در اقدامی تنبیهی، وزیر بهداشت این کشور را به دلیل نقض قوانین مربوط به قرنطینه برای جلوگیری از شیوع کرونا، تنزل رتبه داد. «دیوید کلارک» وزیر بهداشت «نیوزیلند» به دلیل بی‌اعتنایی به قوانین ملی قرنطینه و بردن خانواده‌اش به ساحلی در ۲۰ کیلومتری خانه‌اش، تنزل رتبه پیدا کرد. کلارک در اظهاراتی اعتراف کرد که این اقدام وی در استفاده از خودرو برای رفتن به یک مکان تفریحی در زمان قرنطینه ملی در بحبوحه شیوع کرونا، اقدامی احمقانه بوده است.

چاد پاکسازی این کشور از بوکو حرام را اعلام کرد

فارس:دولت چاد از پاکسازی این کشور از تمامی عناصر گروه تروریستی «بوکو حرام» را اعلام کرد. «عمر یایا حسین» سخنگوی دولت چاد با اشاره به عملیات ارتش این کشور علیه بوکو حرام موسوم به «خشم پوما» گفت: حتی یک عنصر واحد از بوکو حرام در خاک چاد باقی نمانده است.او افزود که به زودی جزئیات و نتیجه این عملیات را منتشر خواهند کرد.

مشاجره لفظی مقام سابق قطری و شاهزاده سعودی

فارس:پس از آنکه وزیر سابق خارجه قطر در صفحه توئیتر خود درباره کمبود مواد غذایی در عربستان مطلبی منتشر کرد، میان او و یک شاهزاده تنش لفظی شکل گرفت.پس از پست «حمد بن جاسم» وزیر خارجه سابق قطر در صفحه شخصی خود در توئیتر در خصوص کمبود مواد غذایی در عربستان، میان وی و یک شاهزاده سعودی مشاجره لفظی رخ داد.بن جاسم در توئیتر نوشت: «گفته می‌شود که عربستان با کمبود برخی از اقلام مواد غذایی روبه روست؛ جای شماتت یا مسخره کردن ندارد و این تقدیر خداوند است».«عبدالرحمان بن مساعد» شاهزاده سعودی نیز در صفحه توئیتر خود در پاسخ به «حمد بن جاسم» نوشت که هیچ کمبود مواد غذایی در عربستان وجود ندارد.او به وزیر خارجه سابق قطر گفت که میزان شیوع کرونا در قطر به نسبت جمعیتش بیشترین در دنیا است و حمد بن جاسم به جای دخالت در امور عربستان به کشور خودش بپردازد.

نسخه مناسب چاپ