سازمان ملل اتهام‌ حمله دمشق به بیمارستان‌ها را رد کرد
سرویس خارجی:یک کمیته تحقیقاتی سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که شواهد محکمی در زمینه حمله نیروهای سوری به بیمارستانها در ادلب وجود ندارد.

کمیته تحقیقاتی سازمان ملل که به بررسی موارد خاص از جمله حمله به تاسیسات غیرنظامی در سوریه می‌پردازد در گزارشی اعلام کرد که این کمیته شواهد و مدارک کافی در زمینه دست داشتن دولت سوریه در حمله به بیمارستانهای تحت حمایت سازمان ملل در ادلب پیدا نکرده است.

در این گزارش با اشاره به حمله به بیمارستانی در «کفر نابل» آمده است؛ با توجه به اطلاعات موجود، این کمیته به این نتیجه رسیده که ممکن است این حملات توسط نیروهای دولت سوریه یا متحدان آن انجام شده باشد. با این حال شواهد در دسترس برای انتساب آن به فرد یا گروه خاصی کافی نیست.

خبرگزاری تاس نوشت: این لحن در پنج گزارش قبلی سازمان ملل در حمله به تاسیسات این نهاد در سوریه نیز وجود داشته است. این کمیسیون درباره حمله به یک کمپ پناهجویان اما گفته است که با احتمال خیلی بالا این حمله توسط گروههای تروریستی انجام شده است.

این کمیته تحقیقاتی گزارش خود را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ارائه کرده است تا برای توصیه به نهادهای هماهنگ کننده بشردوستانه سازمان ملل در ارتباط با سوریه مورد ملاحظه قرار بگیرد.

در ماه جولای ۲۰۱۹، دبیرکل سازمان ملل کمیته ای را برای بررسی حملات انجام شده به تاسیسات زیرساختی غیرنظامی در ادلب سوریه تشکیل داد.

همچنین کمیته تحقیقات سازمان ملل پیرامون حملات به تأسیسات غیرنظامی سوریه از جمله بیمارستان‌ها، مسؤولیت مستقیم این حملات را متوجه روسیه ندانست.براساس چکیده گزارشی که کمیته تحقیقات سازمان ملل درخصوص حملات به تاسیسات غیرنظامی سوریه به ویژه بیمارستان‌ها‌‌ منتشر کرد، روسیه طرف مسؤول این حملات شناخته نشده است.

خبر دیگر اینکه،منابع خبری از کشته شدن یک افسر آمریکایی در حومه دیرالزور در شرق سوریه خبر دادند.یک افسر آمریکایی به همراه دو نفر از شبه نظامیان کُرد در شهر «الصور» حومه دیرالزور در شرق سوریه کشته شدند.بر اساس گزارش شبکه «السوریه»، این افسر آمریکایی در کمین افراد ناشناسی که خودروی آنها را هدف قرار داده بود کشته شد.

نسخه مناسب چاپ