پیشنهاد هفته
در کش و قوس روزهای کرونایی و خانه نشینی اجباری آن، ما برای شما چند پیشنهاد سرگرم کننده داریم؛ کتاب خوانی در کنار اعضای خانواده. در عین حال توصیه اصلی ما این است که از خانه خارج نشوید و کتاب‌های مورد علاقه تان را به صورت تلفنی یا اینترنتی از طریق انتشارات آن سفارش دهید.

. . . کتاب تاریخی

حیات صدیقه

حیات صدیقه روایت زندگی صدیقه دولت آبادی از موسسان نظام آموزشی جدید برای دختران در ایران و از فعالان پیشگام حقوق زنان است که به قلم مهدخت صنعتی و همکارانش توسط نشر شیرازه منتشر شده است. دولت‌آبادی در سال ۱۲۶۱ در خانواده‌ای آگاه و هوشیار متولد شد.

پدرش گفته بود اگر مثل برادرانش در پی کسب سواد و دانش باشد با او مانند پسران برخورد خواهد کرد و صدیقه از همان کودکی دریافته بود که راه تظلم‌خواهی، تحصیل دانش است، آن هم نه تنها برای خود بلکه برای تمام زنان ایران. در سال ۱۲۹۶ در اصفهان دبستانی دخترانه تأسیس کرد و سال بعد انجمنی گشود که فعالیت‌های آن در چگونگی تعلیم و تربیت زنان تأثیری مثبت داشت. هم‌زمان با این فعالیت‌ها دبستانی برای دختران بی‌بضاعت باز کرد و در بهار ۱۲۹۸شمسی امتیاز نخستین نشریه‌ی خاص زنان در اصفهان را به نام «زبان زنان» از وزارت معارف گرفت. کتاب «حیات صدیقه» مجموعه آثاری است که از صدیقه دولت آبادی گردآوری شده. از مطالب چاپ نشده و یا قبلاً چاپ شده و نامه‌های او تا مطالبی که دیگران درباره‌ی او نوشته‌اند و خاطراتی که از بازماندگان او ثبت و ضبط شده است.

. . . کتاب کودک

لوسی عاشق علم است

پیشنهاد ما برای کتاب خوانی بچه ها، یکی از جلدهای مجموعه «آزمایشگاه لوسی» است؛ کتابی با عنوان «لوسی عاشق علم است» نوشته میشل هاوتس که با تصویرگری الیزابت زکل و ترجمه بهزاد باپیروند توسط نشر چشمه منتشر شده است.

این کتاب در قالب داستانی سرگرم‌کننده به موضوعات مربوط به محیط زیست، درختکاری، حیات وحش و… می‌پردازد و ماجرای لوسی دختری ۸ ساله ای را روایت می کند که در نخستین روز مدرسه متوجه می‌شود در این کلاس آزمایشگاه علوم وجود دارد.

لوسی که عاشق تحقیق و آزمایش است بسیار هیجان‌زده می‌شود اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود چون خیلی زود متوجه می‌شود درخت بلوط بزرگی که سال گذشته آن را از توی کلاس اول تماشا می‌کرد غیبش زده و حالا می‌خواهد بفهمد چه بر سر این درخت آمده و سنجاب‌هایی که روی درخت ورجه وورجه می‌کردند، حالا کجا باید زندگی کنند؟

این داستان در قالب ۱۴ فصل به هم پیوسته روایت می‌شود. کتاب «لوسی عاشق علم است» ۱۰۰ صفحه دارد و با قیمت ۱۶ هزار تومان به فروش می‌رسد.

. . . مجموعه داستان

چشم سگ

مجموعه داستان «چشم سگ» نوشته عالیه عطایی است که توسط نشر چشمه در ۱۴۹ صفحه منتشر شده و با قیمت ۲۷ هزار تومان به فروش می‌رسد. عالیه عطایی که پیش‌تر مجموعه داستان «مگر می‌شود قابیل، هابیل را کشته باشد» را منتشر کرده بود، با دومین کتاب خود یعنی رمان «کافورپوش» توانست نظر داوران جایزه مهرگان ادب را جلب کند و برگزیده شانزدهمین جایزه مهرگان ادب در بخش رمان بشود. عالیه عطایی اصالتا افغانستانی و اهل هرات است که در ایران بزرگ شده و در دانشگاه هنر تهران تئاتر خوانده است. او علاوه بر داستان نویسی در حوزه نمایشنامه و فیلم‌نامه هم فعالیت می‌کند.

در بخشی از کتاب «چشم سگ» آمده است: «شب سمرقند از هر شبی در هرات طولانی تر، از هر شبی در تهران خیلی طولانی تر بود. چراغ‌های گازی روسی دور میدان جوری سوسو می‌زدند که انگار دم مرگ بودند. آسمانی که ابوریحان و رازی در آن طالع علم را می‌دیدند، برای نوعروس فراری از مسجد نه ذره‌ای نیک روزی که فقط سیاهی گذشته‌ای کش دار را نشان می‌داد که نه تنها آبرو بلکه جانش را هم می‌گرفت…»

code

نسخه مناسب چاپ