همتی: پیگیر تسهیلات صندوق بین‌المللی پول هستیم
رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از روند پیگیری تسهیلات صندوق بین‌المللی پول را ارائه کرد.

به گزارش مهر، عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی نوشت: حدود یک ماه پیش، بعد از اعلام رسمی آمادگی صندوق بین المللی پول برای کمک سریع و بدون قید و شرط به کشورهایی که درگیر مقابله باویروس کرونا هستند، درخواست ایران را برای استفاده ازحق ایران از این حمایت صندوق اعلام کردم، اما افرادی درخارج درصدد وارونه جلوه دادن تلاش‌ها و انحراف درخواسته به حق ایران بوده‌اند.

وی افزوده است: لذا این مطلب را به همه اعلام می‌کنم که سازوکار اروپا اینستکس (INSTEX) و حتی کانال مالی سوئیس (SHTA) که به ادعای خود آمریکا از تحریم‌های یکجانبه آمریکا مستثنی هست، کانال هایی در دسترس برای انجام برخی از مبادلات کمک‌های انسان دوستانه و از جمله منابعی است که صندوق دراختیار ایران قرار خواهد داد.

کشورهای اروپایی و سایر کشورها در روند استفاده از این دو کانال قرار دارند و امیدوارم دراین برهه تاریخی، مخالفت آمریکا به وجهه تخصصی صندوق و همچنین کارکرد آن برای کمک به کشورهای عضو بویژه ایران آسیبی نرساند.

همتی تاکید کرده است: ما مصمم به پیگیری درخواست خود در قالب«تأمین مالی سریع»، RFI، هستیم و طی نامه‌ای به رئیس صندوق، این مطلب را تاکیدکردم و انتظار داریم که صندوق به سرعت به درخواست ایران که خود ازبنیانگذاران این صندوق بوده است، پاسخ مثبت دهد.

از سوی دیگر فارس به نقل از CNN گزارش داد: سه مقام دولتی آمریکایی اعلام کردند که کاخ سفید قصد دارد از پرداخت وام ۵ میلیارد دلاری صندوق بین‌ المللی پول به ایران برای کمک به کنترل شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مدعی است که ایران از این پول برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم خود استفاده نخواهد کرد.اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران و موانع موجود در تأمین نیازهای پزشکی و دارویی برای ایران از جمله مشکلاتی است که این کشور در مقابله با کرونا با آن دست و پنجه نرم می‌کند. این تصمیم آمریکا برای جلوگیری از کمک صندوق بین المللی پول به ایران، به تشدید تنش بین کاخ سفید و اتحادیه اروپا منجر خواهد شد.اروپایی‌ها چند روز پیش اعلام کردند که برای کمک به تلاش‌ها برای مقابله با کرونا ۲۰ میلیون یورو به ایران کمک می‌کنند و از طرف دیگر از وام صندوق بین المللی پول به ایران هم حمایت خواهند کرد.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: با پیگیری حقوقی بانک مرکزی، تلاش آمریکا برای توقیف و انتقال وجوه بانک مرکزی ایران در اروپا خنثی شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصرهمتی اظهار داشت: با رصد هوشمندانه تلاش‌های ایالات متحده آمریکا و پیش‌دستی در انجام اقدامات حقوقی و همچنین در نتیجه پیگیری‌های قضایی در کشور لوکزامبورگ، با شروع سال نو، دو پیروزی حاصل کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شد.

وی تاکید کرد: ابتدا از مبلغ ۶ر۱ میلیارد دلار متعلق به بانک مرکزی ایران نزد کلیر استریم لوکزامبورگ که از تاریخ ۲۵ر۱۰ر۹۴ در توقیف بود، رفع توقیف شد و سپس با صدور دستور موقت از شعبه دیگری از دادگاه‌های کشور یاد شده از انتقال همان وجوه به آمریکا و توزیع میان مدعیان دروغین انتساب حادثه یازده سپتامبر به ایران پیشگیری شد.

نسخه مناسب چاپ