ثبت ۴۵ اثر تاریخی و منقول ایلام در فهرست آثار ملی
 

ایلام ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: سال گذشته ۳۹ اثر تاریخی و ۶ اثر منقول این استان در فهرست آثار ملی ثبت و ۶ بنا نیز مرمت و بازسازی شد‎.

‎عبدالمالک اظهار داشت: سال گذشته ۳ بنای تاریخی قلعه والی کهره، کنجانچم مهران و پوراشرف دره شهر با هدف تکمیل جهت واگذاری به بخش خصوصی مرمت و بازسازی شدند‎.

‎وی با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی میراث فرهنگی ثبت آثار طبیعی، تاریخی و معنوی در فهرست آثار ملی کشور است، افزود: برای رونق صنعت گردشگردی در استان و مرمت بناهای تاریخی در سال ۹۸ عملیات مرمت و بازسازی ۲ بنای تاریخی طاق شیرین و فرهاد در ایوان و بنای موسوم به شهر تاریخی سیمره در دره شهر خاتمه یافت و این بناها آماده بازدید گردشگران داخلی و خارجی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: برای اولین بار موزه سنگ و سنگواره در ایلام با حضور مدیرکل موزه‌ها در نیمه دوم اسفندماه آماده افتتاح بود، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا افتتاح آن به سال ۹۹ موکول شد‎.

‎شنبه زاده افزود: ایلام تنها استانی است که از داشتن موزه باستان شناسی محروم است، اما با مساعدت اداره راه و شهرسازی استان و اهدای ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع زمین کار طراحی و مطالعه این موزه پایان یافت و در اولین فرصت اولین موزه باستان شناسی در مرکز استان کلنگ زنی می‌شود‎.

وی به جایگاه موزه‌ها در استان ایلام برای جذب گردشگران و رونق این صنعت اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۲۷ هزار نفر از ۳ موزه مردم شناسی قلعه والی، موزه کاخ فلاحتی و موزه باستان شناسی دره شهر دیدن کردند‎.‎همچنین سال گذشته عملیات گچبری و نورپردازی مسجد شهر تاریخی سیمره به عنوان یک سایت موزه به پایان رسید که آماده دیدارهای عمومی است.

شنبه‌زاده اضافه کرد: سال گذشته ۶ اثر منقول در فهرست آثار ملی ثبت و عملیات ۴ کاوش باستان شناسی شامل مرورگرگلان در هلیلان، گنبد جهانگیر در ایوان، محوطه شهر تاریخی سیروان و بررسی دشت دهلران به پایان رسید‎.

‎وی با بیان اینکه حفاظت از آثار تاریخی در استان نیازمند سرکشی‌های مستمر و مداوم است، گفت: از ۵ هزار سرکشی یگان حفاظت میراث در سال گذشته ۴۴ حفار غیر مجاز دستگیر شدند و ۱۸ دستگاه فلزیاب نیز کشف شد‎.‎مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: برای افرادی که به صورت مستمر و مداوم در زمینه صنایع دستی فعالیت داشتند، ۲۶۶ کارت شناسایی صادر شد که این افراد اغلب دارای مدارک دانشگاهی مرتبط با تولیدات خود هستند‎.

‎شنبه زاده افزود: سال گذشته برای تجاری سازی و استانداردسازی تولیدات صنایع دستی ۱۶ دوره آموزشی برای افراد مبتدی و شاغلان در استان برگزار شد که سهم شاغلان ۵ دوره و سهم افراد مبتدی ۱۱ دوره آموزشی بود‎.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: سال گذشته دولت توانست ۴۳۰ صنعتگر را در سطح کشور بیمه کند که سهم استان ایلام از این تعداد ۲۴ نفر بود‎ که به این ترتیب تعداد صنعتگران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در استان به ۶۳۳ نفر افزایش یافت‎.

وی یادآور شد: به همت تولیدکنندگان صنایع دستی، ایلام توانست ۴ نشان ملی مرغوبیت کالا در کشور را به خود اختصاص دهد که از یک سو باعث ایجاد انگیزه مضاعف به تولید کنندگان و از سوی دیگر سبب ترغیب تولیدکنندگان به استانداردسازی تولیدات صنایع دستی در استان است‎.

‎وی برپایی نمایشگاه و کسب و کار مجازی را مهمترین اصل برای فروش تولیدات صنایع دستی در استان دانست و افزود: سال گذشته برای رونق فروش محصولات صنایع دستی در نقاط مختلف استان ۱۰ نمایشگاه صنایع دستی برپاشد و استان ایلام در ۱۹ نمایشگاه که در سطح کشور برگزار شد تولیدات خود را به فروش رسانده است‎. همچنین سال گذشته ۹۱ فقره تسهیلات به جوانان استان برای تولید صنایع دستی اعطا شد‎.

‎شنبه‌زاده ادامه داد: سال گذشته ۴۴ موافقت نامه اصولی با حجم سرمایه گذاری ۱۸۵ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال‌زایی ۶۲۲ صادر شد که عملیات همه این طرح‌ها در حال انجام است‎.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام با بیان اینکه سال گذشته ۱۰ واحد بوم گردی در استان به بهره برداری رسید، اضافه کرد: این واحد‌ها با حجم سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد تومان باعث اشتغال زایی ۳۰ نفر در استان شد‎.

‎همچنین برای رونق صنعت گردشگری در استان سال گذشته ۴ تفاهم نامه با ۴ استان نجف، دیوانیه، المثنی و واسط در کشور عراق جهت برگزاری تورهای گردشگری منعقد شد‎.

‎وی با اشاره به این نکته که حضور تورهای داخلی و خارجی در استان می‌تواند به رونق گردشگری استان کمک کند، اظهار داشت: سال گذشته ۶ گروه تورداخلی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استان دیدن کردند که ۴گروه آنها داخلی و ۲ گروه از کشور عراق بودند‎.

‎استان ایلام یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری دارد که ۷۷۴ اثر آن تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۷۳۷ اثر تاریخی، ۲۴ اثر معنوی، ۶ اثر طبیعی و ۷ اثر نیز مکان رویداد دفاع مقدس بوده است‎.

نسخه مناسب چاپ