خط ارتباطی مردم با اطلاعات
قدردانی از کادر درمانی بیمارستان شهید ولیان الیگودرز

مدت ۱۰ روز در بیمارستان شهید ولیان الیگودرز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا بستری بودم و در تمامی این روزها فداکاری، ایثار، شجاعت و از خود گذشتگی پزشکان، پرستاران، بهیاران و نیروهای خدماتی این بیمارستان و مبارزه‌شان با ویروس کرونا را به چشم دیدم و از این رو با همه وجود بر خود لازم می‌دانم از زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی کنم و از خداوند متعال برایشان سلامت و عمر با برکت همراه با سربلندی مسألت دارم.

رحیم عباسیان ـ بیمار بهبود یافته کرونایی

ضرورت تقویت مدیریت بحران در کشور

قیمت بلیت‌ وسایل نقلیه عمومی بین شهری برای برخی از شهرهای درگیر بیماری کرونا به دلیل کمبود مسافر کاهش یافته است، اما ای کاش این ارزانی به اجناس ضروری و مایحتاج مردم هم تسری یابد. برخی سودجویان بازار مواد خوراکی از این آشفته بازار نهایت سوء‌استفاده را کرده‌اند و از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند. چرا باید در این فصل سال اقلامی مانند پیاز که از مواد خوراکی ضروری و دارای خاصیت ضدعفونی کننده بدن است، تا این اندازه گران شود؟ ای کاش دولتمردان بر روی ساماندهی مدیریت بحران‌ها بیشتر متمرکز شوند و با تقویت این مدیریت، با سودجویان و دلالان مایحتاج عمومی در شرایط بحرانی کشور مقابله کنند.

تلفن به خط ارتباطی

امیدوارم روزنامه اطلاعات بی‌وقفه کاغذی چاپ شود!

از مشترکین قدیمی روزنامه اطلاعات هستم. ضمن تبریک سال نو و آرزوی سلامت و شادکامی برای تمامی دست اندرکاران انتشار این روزنامه امیدوارم که در سال جدید هم مانند سال‌های گذشته چاپ روزنامه اطلاعات بی‌وقفه ادامه یابد، زیرا متأسفانه خوانندگان و علاقه مندانی امثال من که امکان دسترسی به اینترنت و خواندن دیجیتالی روزنامه را ندارند، به هیچ عنوان موافق چاپ دیجیتالی روزنامه نیستند. برای پرداخت هزینه اشتراک نیز از مسؤولان بخش آبونمان روزنامه درخواست داریم که با مشترکین تماس بگیرند و درباره نحوه تجدید اشتراک آنها توضیح دهند.

مشترک روزنامه اطلاعات

درخواست زندانیان مالی از قوه محترم قضائیه

قراردادن وثیقه‌های معادل ۳ برابر بدهی زندانیان در شرایطی که اکثریت آنان و خانواده‌هایشان با مشکلات مالی روبرو هستند، به صلاح نیست. برادرم با وجود ابتلا به بیماری تیروئید و مشکلاتی که در زمینه درمان برایش به وجود آمده است، به دلیل تعیین وثیقه سنگین میلیاردی از سوی شعبه ۵ اجرای احکام مجتمع قضایی بعثت، موفق به دریافت مرخصی برای مداوا و رسیدگی به اوضاع فرزندش نشده است. از قوه محترم قضائیه تقاضا داریم برای رفع مشکلات زندانیان مالی و کاهش مبالغ وثیقه‌های آنان اقدام کنند. متأسفانه زندانی شدن مددجویانی که پشتوانه مالی ندارند، تأثیری در پرداخت بدهی آنان ندارد و صرفاً باعث افزایش مشکلات مالی و از هم پاشیدن کانون خانوادگی آنان می‌شود.

برادر مددجوی مالی زندان تهران بزرگ

افزایش حق بیمه تکمیلی بازنشستگان بر چه اساسی است؟

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه حق بیمه تکمیلی بازنشستگان تأمین اجتماعی ۲ برابر می‌شود که در چنین شرایطی افزایش حقوق این افراد با وجود افزایش سهم درمان و کسر شدن مبلغی حدود ۱۴۰ هزار تومان از حقوق آنان، کمک چندانی به افزایش توان خرید بازنشستگانی که مستمری‌های اندکی دریافت می‌کنند، ندارد. علیرغم ۱۱ سال سابقه پرداخت حق بیمه و مستمری کمتر از ۱ میلیون تومان، آیا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در افزایش حقوق امثال من مؤثر است؟به دلیل این که قیمت اکثر داروها آزاد است و هزینه ویزیت تمامی پزشکان نیز توسط بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ به صورت کامل پرداخت نمی‌شود، از مسؤولان صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی تقاضا داریم که در مورد افزایش حق بیمه‌های تکمیلی درمان تجدیدنظر کنند یا حداقل تسهیلات و تعهدات بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان را افزایش دهند.

معینی ـ بازنشسته تأمین اجتماعی

کمک یک میلیون تومانی دولت به کارگران، دردی را دوا نمی‌کند

برخی از کارفرمایان از آب گل‌آلود کرونا ماهی گرفته‌اند و به بهانه‌های مختلف و بعضاً دورکاری، به صورت غیر رسمی کارگران خود را اخراج کرده‌اند، حال آن‌که حمایت ۱ میلیون تومانی دولت نمی‌تواند دردی از جامعه کارگری را در شرایط اقتصادی فعلی درمان کند. کارگران علاوه بر غصه خوردن برای تأمین معاش، باید به فکر چگونگی بازپرداخت یک میلیون تومان کمک دولت نیز باشند که بهتر است این حمایت به صورت قرض‌الحسنه انجام گیرد. در ضمن امید است مانند سنوات گذشته و مشکلاتی که در قطع یارانه برخی از افراد نیازمند رخ داده است، بخش عظیمی از کسانی که نیازمند این حمایت هستند، از دریافت آن محروم نشوند.

کارگر بیکار شده ـ رباط‌کریم (استان تهران)

تعطیلی پارک‌ها تصمیم درستی نیست

تعطیلی پارک‌ها و بوستان‌ها در شرایط وجود کرونا و ماندن اعضای خانواده‌ها و به ویژه کودکان در خانه، از سوی شهرداری‌ها به نظر من تصمیم درستی نیست. متأسفانه اکثریت کودکان و نوجوانان از قرنطینه‌های خانگی و بازی‌های کامپیوتری و زندانی شدن در آپارتمان‌ها کلافه و سردرگم شده‌اند و از این رو بهتر است شهرداری‌های محله‌ها طی روز چند بار وسایل بازی و نیمکت‌های برخی از بوستان‌های شهر را ضدعفونی کنند تا خانواده‌ها با خیال راحت و رعایت نکات بهداشتی بتوانند فرزندان خود را ساعاتی از روز به فضای باز ببرند. نگهداری و سرگرم کردن کودکان در آپارتمان‌های کوچک از معضلات اغلب خانواده‌ها شده است.

شهروندی از تهران

وزارت بهداشت و درمان اقلام بهداشتی را رایگان توزیع کند

عدم توزیع انواع ماسک، محلول‌های ضدعفونی استاندارد و دستکش‌های یک بار مصرف در برخی از داروخانه‌ها از معضلات بسیاری از مردم برای تهیه اقلام بهداشتی در روزهای کرونایی است. متأسفانه بیشتر داروخانه‌ها یا این اقلام را ندارند یا به قیمت‌های گزاف آن‌ها را می‌فروشند. با وجود اعلام تولید میلیون‌ها عدد ماسک و محلول‌های ضدعفونی از سوی صدا و سیما توسط ارتش جمهوری اسلامی و مراکز متعدد بهداشتی، بسیاری از مردم و به ویژه افرادی که توان مالی تهیه این اقلام را ندارند، با مشکل تهیه آن‌ها روبرو هستند، در صورتی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور بارها وزارت بهداشت و درمان خبر از توزیع رایگان این اقلام در مراکز بهداشتی و درمانی داده است، اما با گذشت حدود ۲ ماه از پدیدار شدن این معضل در کشور، هنوز اقدامی چشمگیر در این مورد صورت نگرفته است. با توجه به این که دیگر از احتکار اقلام بهداشتی کمتر خبری شنیده می‌شود، از مسؤولان وزارت بهداشت و درمان انتظار می‌رود که نظارت بیشتری بر عملکرد داروخانه‌ها داشته باشند، زیرا بسیاری از مردم توان مالی خرید ماسک‌های ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی یک بار مصرف را ندارند.

شهروندی از اصفهان

تشکر از شهرداری منطقه ۱۲ و یک پیشنهاد

ضدعفونی کردن تمامی خیابان‌ها و وسایل نقلیه عمومی و تاکسی‌ها به ویژه در مناطق شلوغ و پرتردد مانند بازار و خیابان‌های اطراف آن، از کارهای مهم و قابل توجه شهرداری منطقه ۱۲ تهران است که امیدواریم با شروع فعالیت بیشتر مراکز خرید از روزهای پایانی فروردین ماه، این برنامه بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در مدت تعطیلی نوروزی فقط برخی از معابر توسط نیروهای بسیج و ارتش ضدعفونی شده است و کمتر شاهد فعالیت نیروهای شهرداری در خیابان‌ها و کوچه‌ها بوده‌ایم، در صورتی که ضدعفونی کردن معابر عمومی اهمیت ویژه‌ای برای مبارزه با ویروس کرونا دارد، از مسؤولان شهرداری‌ها تقاضا داریم که به نظافت بیشتر شهر و ضدعفونی کردن نیمکت‌های میادین و خیابان‌ها بپردازند.

واحدی

مشکل عدم دسترسی به اینترنت برای اجرای طرح غربالگری

طرح غربالگری سامانه سلامت وزارت بهداشت و درمان در مورد ویروس کرونا، در شرایطی که تمامی مردم امکان دسترسی به اینترنت را ندارند؛ چگونه می‌تواند آمار دقیقی از افراد مبتلا به ویروس را مشخص کند؟ در ضمن بسیاری از مردم تا تب خود را اندازه‌گیری نکنند؛ نمی‌توانند اطلاعات دقیقی را به سامانه مزبور ارائه دهند، البته اغلب مشاوران این سامانه در صورت مشکوک بودن و داشتن علائم خفیف، بیماران را به استراحت و استفاده از دمنوش، عسل و آبلیموی تازه تشویق می‌کنند. حال آن‌که برخی از پزشکان این توصیه‌ها را مفید نمی‌دانند! از وزارت بهداشت و درمان درخواست می‌شود که با اعلام دقیق علائم بیماری کرونا و راه‌های درمان و پیشگیری از آن از طریق رسانه ملی و رعایت نکات بهداشتی فردی و اجتماعی، برای ریشه‌کن کردن اساسی و اصولی این ویروس در سطح کشور اقدام کنند.

تلفن به خط ارتباطی

نسخه مناسب چاپ