دژپسند:بازار سرمایه، سکوی جهش اقتصادی است
 

مراسم تکریم و معارفه رئیس جدید و سابق سازمان بورس و اوراق بهادار، با حضور وزیر اقتصاد و روسای ارکان بازار سرمایه در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)،در این مراسم وزیر امور اقتصادی و دارایی، بازار سرمایه را با توجه به ظرفیت های فراوان، سکویی مناسب برای جهش اقتصادی توصیف کرد و گفت: با برنامه ریزی و تدبیر لازم می توان این بازار و ابزارهای آن را برای مردمی کردن اقتصاد و شکل گیری نگاه عدالت جویانه به کار گرفت.

فرهاد دژپسند اظهار داشت: بازار سرمایه امروز به مرتبتی رسیده که می توان به عنوان بال نخست در تامین مالی اقتصاد کشور به آن امید بست.

دژپسند ادامه داد: هم اکنون سهم بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد به یک چهارم افزایش یافته و البته هنوز امکان رشد دارد و با توجه به ظرفیت های بازار سرمایه و تدبیر لازم ، می توان این آمار را حداقل تا ۵۰ درصد افزایش داد به ویژه اینکه این بازار پتانسیل بسیار خوبی در مردمی کردن اقتصاد دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: در حال حاضر، بازار سرمایه شفاف ترین نهاد اقتصادی است؛ در دوران ریاست دکتر محمدی و همکاران وی اقدامات موثر و ارزشمندی به ویژه در راستای مردمی کردن اقتصاد انجام شد و در آینده هم بازار سرمایه هوشمند در دستور کار وزارت اقتصاد قرار دارد .

دژپسند ، در پایان این مراسم از رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار خواست به عنوان مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی به رسالت خود در اقتصاد کشور ادامه دهد .

دکتر شاپور محمدی رئیس سابق سازمان بورس هم با تشکر از وزیر امور اقتصادی و دارایی که همواره حامی بازار سرمایه بوده و از حقوق سهامداران صیانت کردند، اظهار داشت: بازار سرمایه به لطف این حمایت و تلاش های ارکان و نهادهای مالی، امروز مسیری پویا را طی می کند و فعالان بازار هم بازده مناسبی را در دوره ای ۴۵ ماهه کسب کردند.

دکتر محمدی افزود: بازار سرمایه در ۴۵ ماه گذشته و قبل از آن، گام های مناسبی در جهت توسعه برداشته که در نتیجه آن، ارزش بازار در ارقامی بالاتر از تولید ناخالص داخلی (GDP) قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه آماری که سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه می کند، آمار واقعی عملکرد شرکت هاست، افزود: مجموع شرکت های پذیرش شده، ثبت شده و درج شده در تاریخ پنج مرداد ۹۵ تعداد ۵۵۴ شرکت بود که امروز این رقم به ۶۲۹ شرکت رسیده است.

رییس سابق سازمان بورس همچنین ادامه داد: فقط در سه ماه پایانی پارسال ۱۰۸ هزار میلیارد تومان مجوز افزایش سرمایه صادر شده است.

دکتر محمدی با تاکید بر اینکه فرشته نجات سرمایه گذار، توجه به رابطه سودآوری و قیمت سهام است، اظهار داشت: این قانون به عنوان اصل اول فاینانس شناخته می شود.

وی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی و شفاف‌سازی سریع و به موقع، مهمترین رکن در تصمیم‌سازی صحیح برای سرمایه‌گذاران و سهامداران است و همواره به طور جدی از سوی نهاد ناظر بازار سرمایه کشور پیگیری شده، اظهار داشت: با توجه به اقدامات انجام شده در این حوزه، میانگین تعداد روزهای تاخیر در انتشار اطلاعات توسط شرکت‌ها از ۱۱ روز در ابتدای سال ۱۳۹۷ به یک روز در پایان سال ۹۸ کاهش یافت.

همچنین طی چهار سال گذشته شاخص ارایه به موقع اطلاعات از ۴۳ درصد به ۹۱ درصد و شاخص ممانعت از ارائه اطلاعات از ۳۴ درصد به دو درصد رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بعد ابزارهای مالی هم در حال حاضر، بورس ایران کاملترین جعبه ابزار مالی اسلامی را در جهان دارا است و امروزه سرمایه گذاران از ابزارهایی همچون صکوک استصناع، اوراق منفعت، اوراق رهنی، خرید دین، مرابحه و… استفاده می کند.

سپس دکتر حسن قالیباف اصل،رئیس جدید سازمان بورس ضمن تشکر از حمایت های وزیر امور اقتصادی و دارایی از بازار سرمایه، اظهار داشت: شرایط فعلی، فرصت خوبی برای توسعه بازار سرمایه است تا جایگاه بیشتری در اقتصاد ملی پیدا کند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است، اظهار داشت: امروز، افراد جدیدی وارد بازار شده اند و فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه تا دورترین نقاط کشور رسوخ کرده است.

رییس جدید سازمان بورس تامین مالی شرکت های سهامی عام را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: وظیفه ما این است که از شرکت های حاضر در بازار سرمایه حمایت کنیم تا بتوانند از طریق این بازار بتوانند تامین مالی مناسبی را انجام دهند.

وی همچنین با اشاره به لزوم برگزاری مجامع الکترونیک گفت: کرونا امروز درس های فراوانی را پیش روی ما گذاشته و نباید اجازه داد مجامع شرکت های بورسی به تنفس بخورد.

دکتر قالیباف اصل با تاکید بر اینکه نیاز فعالان بازار در اولویت توجه سازمان بورس قرار دارد، ادامه داد: تلاش می شود تا روند پذیرش شرکت ها در بازار سرمایه تسهیل شود و احترام به نیازهای مخاطبان بازار سرمایه و ارباب رجوع سرلوحه کار ما قرار خواهد داشت.

رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر جایگاه بازار بدهی در کشور گفت: بازار بدهی علیرغم رشد خوبی که داشته، هنوز در اقتصاد جای رشد دارد و با همکاری تمامی ارکان بازار سرمایه، دولت، مجلس و رسانه ها، این بازار و در کل، بازار سرمایه را با قدرت به پیش خواهیم برد.

نسخه مناسب چاپ