بهره برداری از ۲۵۰ طرح آب، برق و فاضلاب تا پایان سال
 

امسال در ادامه پویش هر هفته الف- ب- ایران ۲۵۰ طرح آب، برق و فاضلاب با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد.

دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو دیروز در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود: براساس این پویش امسال ۹ سد بزرگ افتتاح و ۹ سد دیگر آبگیری خواهد شد. همچنین ۵۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی با احداث شبکه اصلی آبیاری و زهکشی آماده کشت می‌شود.

وی گفت: ۹ تصفیه خانه آب و ۱۱ تصفیه خانه فاضلاب و آبرسانی پایدار به ۱۴۰۰ روستای کشور با جمعیتی بیش از ۷۰۰ هزار نفر از دیگر برنامه‌های پویش امسال خواهد بود.

وزیر نیرو افزود: در بخش برق هم ۱۲ نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ مگاوات به مدار خواهد آمد و چند صد نیروگاه خورشیدی، بادی و مقیاس کوچک به بهره برداری می‌رسد.

وی همچنین با اشاره به ایجاد بیش از هزار و ۹۰۰ کیلومتر خط انتقال برق متعلق به ساخت و ساز‌های طرح پویش الف- ب- ایران، افزود: کار مهمتر اصلاح در سازوکارهاست که موجب می‌شود مصرف منابع محدود بهتر شود؛ بنابر این ساز و کار‌ها و فرآیند‌ها و رویه کاری اصلاح می‌شود به نحوی که در آبرسانی و برق رسانی تلفات کمتری داشته باشیم و راندمان نیروگاه‌های حرارتی افزایش یابد و در جهت کوچک سازی و چابک سازی دولت قدم برداریم.

اردکانیان گفت: موضوع خاموشی تابستان امسال مانند سال گذشته خواهد بود که شامل مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف برق می‌شود. اردکانیان با بیان اینکه برای آب‌های مرزی کشور نظام پشتیبانی با عنوان مرکز ملی آب‌های مرزی امسال راه اندازی می‌شود، افزود: تبادل برق با کشور‌های همسایه و فعال شدن کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با فدراسیون روسیه، افغانستان، ارمنستان، تاجیکستان و قطر از دیگر برنامه‌های امسال این وزارتخانه است.

وی گفت: همچنین تلاش می‌کنیم امسال در بخش مصرف منابع آب و برق و منابع انسانی؛ عادات و آداب مناسب تری در بین همکاران و از طرفی با همکاری مردم در بخش مصرف در برنامه داشته باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پویش امسال هر هفته الف- ب- ایران از هفته آخر فروردین آغاز می‌شود و شروع آن از استان تهران خواهد بود، گفت:در این چارچوب علاوه برافتتاح واحد بخار نیروگاه پرند، سه تصفیه خانه مهم فاضلاب در اسلامشهر، ملارد و تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر در صفادشت به بهره برداری می‌رسد. برای این طرح‌ها ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وی افزود: پارسال ۲۲۷ طرح به ارزش حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان در سطح کشور افتتاح شد که شامل ۱۰ سد مخزنی، ۳ شبکه آبیاری و زهکشی در هفت استان به ارزش سرمایه گذاری هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان، ۲۴ طرح آبرسانی روستایی به ۸۵۹ روستا با جمعیت ۵۰۴ هزار نفر در ۱۶ استان به ارزش ۴۴۳ میلیارد تومان، ۱۷ طرح خطوط آبرسانی شهری در هفت استان به ارزش ۵۳۶ میلیارد تومان و ۱۳ طرح تصفیه خانه فاضلاب برای جمعیت ۶۹۱ هزار نفر در ۹ استان بوده است.

اردکانیان گفت: در پویش پارسال همچنین ۶ طرح تأسیسات بازچرخانی فاضلاب در شش استان به ارزش سرمایه گذاری هزار و ۱۵۱ میلیارد تومان، ۱۰ تصفیه خانه آب برای جمعیت ۳ میلیون و ۵۲۸ هزار نفر در هشت استان به ارزش سرمایه گذاری هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان افتتاح شد.

وی افزود: همچنین ۱۸ نیروگاه حرارتی، ۱۷ نیروگاه خورشیدی و بادی، ۶ نیروگاه مقیاس کوچک، ۱۰۳ طرح شبکه انتقال فوق توزیع و توزیع از دیگر طرح‌های افتتاح شده در سال گذشته است.

نسخه مناسب چاپ