سازمان ملل: اکنون بهترین زمان برای توقف جنگ در یمن است
سرویس خارجی:فرستاده سازمان ملل در یمن در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد:اکنون بهترین زمان برای توقف جنگ در یمن است.

«مارتین گریفیتس»، در گزارشی به شورای امنیت گفت: در طول دو هفته گذشته وارد مذاکراتی با طرف‌های یمنی درباره پیشنهادات سازمان ملل شدیم. درباره پیشنهاد آتش‌بس در سراسر یمن به پیشرفت خوبی رسیده‌ایم. اکنون برای رفع اختلافات میان دو طرف تلاش می‌کنیم. وی افزود: تمامی نگاه‌ها اکنون متوجه طرف‌های درگیر یمنی است اکنون زمان اتخاذ تصمیمات سخت است. تصمیماتی که دو طرف به اتخاذ آن نیاز دارند و اهمیت زیادی برای آینده یمن دارد. فرصتی برای تحقق صلح در یمن وجود دارد. اکنون بهترین زمان است که طرف‌ها سلاح‌هایشان را کنار گذاشته و به راهکار سیاسی دست یابند. نماینده سازمان در امور یمن ضمن درخواست برای توقف جنگ، همچنین از ائتلاف متجاوز سعودی خواست تا درباره یمن تصمیم قاطع برای آتش‌بس اتخاذ کند.

گریفیتس درباره کرونا در یمن گفت: ما باید به کرونا در یمن توجه داشته باشیم. یمن نمی‌تواند همزمان وارد دو جنگ شود؛ یکی جنگ نظامی و دیگری جنگ علیه کرونا. جنگ جدید علیه کرونا احتمالا موجب فرسایش توانایی‌ها و امکانات یمن می‌شود. کمترین کاری که می‌توانیم بکنیم توقف جنگ در یمن است تا با تهدید جدید مقابله کنیم.در این حال «محمدعلی الحوثی» عضو انصارالله و شورای عالی سیاسی یمن تأکید کرد: توقف تجاوز، لغو محاصره و اتخاذ تدابیر انسانی و اقتصادی از سوی ائتلاف سعودی، اولویت‌های مردم یمن برای برقراری صلح واقعی محسوب می‌شود.وی در توئیتی نوشت: ما پاسخ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد را در خصوص سند راه‌حل فراگیر دریافت کردیم و اکنون در حال مطالعه و بررسی آن هستیم.الحوثی افزود: آنچه در این جوابیه در قالب سند ارائه داده‌ایم، شامل شروط خاصی نمی‌شود و آنچه مطرح کرده‌ایم بیانگر خواسته‌های مردم برای تحقق صلح عادلانه است.« محمد عبدالسلام » سخنگوی جنبش انصارالله نیز تاکید کرد: نماینده سازمان ملل در امور یمن نه تنها هیچ پاسخی به دیدگاه ملی ما برای توقف تجاوزگری و پایان محاصره نداده است بلکه بحث و بررسی واقعی آن را نمی پذیرد.وی افزود: نماینده سازمان ملل پیام‌هایی به یمن می دهد که در پیشنهادهایش چیزی برای عرضه ندارد و محاصره را در پیشنهادهایش نادیده می گیرد، ما خواهان متن صریح برای توقف تجاوزگری و پایان کامل محاصره یمن هستیم، کشورهای متجاوز برای وقت کشی بیشتر با هدف ساماندهی اوضاع میدانی خود تلاش می کنند و تشدید تجاوزات آنها از زمان آنچه آتش بس اعلام کردند، این مساله را مورد تاکید قرار می دهد.

سخنگوی انصارالله یمن گفت: مذاکره تحت سایه محاصره و جنگ تنها یک اهرم فشار است که به نفع گزینه نظامی است. ما تأکید می‌کنیم که توقف جنگ و پایان محاصره قبل از هر مذاکره‌ای تنها گزینه صحیح است. صلح تنها با توقف جنگ و لغو محاصره به دست می‌آید و اکنون فرصت واقعی برای صلح وجود دارد چراکه حملات هنوز متوقف نشده است. عبدالسلام گفت:‌ صحبت‌های ائتلاف متجاوز درباره آتش‌بس صرفا ادعاهای دروغین و تبلیغات رسانه‌ای است. جنگ به شکل واقعی متوقف نشده است. مردم یمن به قطعنامه واضح و صریحی از سوی شورای امنیت برای توقف تجاوز به جای جلسات ماهانه نیاز دارند.

در چنین شرایطی،شورای عالی امور انسانی یمن از برنامه جهانی غذا به دلیل سیاسی کاری و رفتن زیر فشار ائتلاف سعودی برای کاهش کمک‌های بشردوستانه به ملت یمن به موازات حملات نظامی عربستان علیه این کشور انتقاد کرد.شورای عالی امور انسانی یمن؛ برنامه جهانی غذا و اعانه‌دهندگان را مسئول تبعات انسانی تصمیم آنها به کاهش کمک‌ها به یمن خواند و این شورا، برنامه جهانی غذا را مسئول منحرف شدن در مسیر اقدامات بشردوستانه در یمن به مسیر باج خواهی و تحریک سیاسی دانست. این در حالی است که برخی منابع محلی در جنوب یمن اعلام کردند: کار کمیته حل اختلاف نیروهای دولت مستعفی یمن با شورای انتقالی که به ترتیب متحدان ریاض و ابوظبی هستند، در «ابین» با شکست مواجه شده است.

درچنین شرایطی، «یحیی سریع» سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد: عربستان سعودی از زمان آغاز آتش‌بس، بیش از ۲۶۰ حمله هوایی و زمینی به مناطق مختلف یمن انجام داد و در عملیات‌های زمینی ناکام ماند.

نسخه مناسب چاپ