نشست معاون اول رئیس جمهوری با وزیر، معاونان و مدیران وزارت صمت
وزیرصنعت: تلاش دشمن برای تعطیلی واحد‌های صنعتی شکست خورد
 

اوایل سال ۹۷ که دور جدید تحریم‌ها آغاز شد، پیش بینی دشمن تعطیلی کارخانه های ما بود اما این نقشه دشمن با شکست مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست روزگذشته معاون اول رئیس جمهوری با معاونان و مدیران وزارت صنعت اظهارداشت: با آغاز تحریم‌های جدید برخی وابستگی‌ها هم داشتیم، مثلا در حوزه الکترود گرافیتی؛ از این رو برنامه‌های خودکفایی را به سرعت شروع کردیم.چنانکه در نیمه دوم سال ۹۷ واحد‌های تولیدی ما از جمله واحد‌های خودروسازی در کمترین میزان تولید قرار داشتند و شرکت‌های خارجی لوازم خانگی هم کشور را ترک کرده بودند ضمن اینکه در بخش فولاد و آلومینیوم هم شرایط سختی حکمفرما بود.

وی گفت: با وجود همه مشکلات و تحریم‌ها با برنامه ریزی صورت گرفته و همت جهادی همه همکاران، با اعلام بانک مرکزی سال گذشته از رشد منفی به رشد ۷ درصدی در صنعت رسیدیم و این رشد در سه ماهه چهارم پارسال هم البته بیشتر شد.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه جواز تاسیس واحد‌های صنعتی در سال ۹۸ حدود ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش داشت که نشانگر روحیه و امید مردم به تولید است، ادامه داد: با صدور پروانه‌های بهره برداری برای این جواز‌ها بیش از ۱۰۷ هزار نفر شاغل شدند. علاوه بر این در صدور پروانه‌های کسب جدید ۴۴۲ هزار نفر افزایش اشتغال داشتیم.وی با بیان اینکه شاخص‌های مثبت در صدور جواز تاسیس و پروانه‌های بهره برداری، نشانگر روند مثبت تولید و تجارت، علیرغم همه مشکلات و تنگنا‌ها و تحریم‌ها بوده است، افزود در سال ۹۸، صادرات کشور به لحاظ وزنی ۳ر۱۴ درصد افزایش پیدا کرد. ضمن اینکه کاهش ارزشی صادرات به دلیل کاهش ۲۵ درصدی مبنای پایه ارزشی ارز وارداتی بوده است که در واقع می‌توان با معیار قبلی این را معادل ۱۵ تا ۱۶ درصد افزایش اعلام کرد.

رحمانی با بیان اینکه بیش از دو سوم کالا‌های منتخب صنعتی و معدنی دارای تولید افزایشی بوده است، افزود : با تامین منابع مالی برای نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، روند مثبت افزایشی در حوزه تولید این خودرو‌ها را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه در صنایع مادر، روند تولید افزایشی بوده است، گفت: در بخش مس، پارسال بیشترین تولید را داشتیم و رکورد زدیم و برای اولین بار صادرات مس دو برابر شده است.

وزیر صنعت با بیان اینکه تامین تقدینگی واحد‌های تولیدی از مهمترین مواردی است که باید به صورت ویژه در دستور کار قرارگیرد، ادامه داد: مجموعه تسهیلات پرداختی بانک‌ها درقالب تبصره ۱۸ به واحد‌های صنعتی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بوده در حالی که درخواست ما ۲۵۷۹ میلیارد تومان بوده است ضمن اینکه در مجموع ۳۳ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات رونق تولید تسهیلات به واحد‌ها پرداخت شده است.

وی گفت: در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۱ درصد منابع بانکی به بخش صنعت و معدن اختصاص پیدا کرد که این میزان باید افزایش یابد. ضمن اینکه برای امسال حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش لازم داریم و سرمایه ثابت مورد نیاز هم ۷۵ هزار میلیارد تومان است.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه نسبت تسهیلات پرداختی به بخش تولید از ۷۶ درصد به ۵۶ درصد رسیده است که کاهشی بوده و این میزان باید افزایش و ارتقا یابد، گفت: پارسال ۷ محور را در دستور کار داشتیم که امسال آن ۷ محور تداوم دارد و چند موضوع جدید هم به آن افزوده شده است. همچنین مدیریت واردات را امسال برجسته‌تر می‌کنیم. پارسال میانگین واردات ۲۲ درصد کاهش یافت و واردات کالا‌های مصرفی ۳۱ درصد کاهشی بوده است.

وی ادامه داد: توجه به بازار داخلی بنابر فرمایشات رهبری امسال پیشران اقتصادمان است. ضمن اینکه توجه به دانش بنیان‌ها و فناوری و توسعه صادرات با نگاه به ۱۵ کشور همسایه را در دستور کار داریم.رحمانی با بیان اینکه صادرات در این شرایط بر خلاف تصورات منفی نبوده است و مرز‌ها عمدتا فعال هستند، افزود: اقداماتی از جمله تفویض اختیارات به استان‌ها را در راستای بهبود فضای کسب و کار در دست اجرا داریم. برای تامین نقدینگی واحد‌های تولیدی هم به سمت روش‌های نوین رفتیم و گام‌های خوبی برداشته شد و از بازار سرمایه کمک‌های خوبی گرفتیم.

وی از نیاز منابع مالی و نقدینگی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی برای احیای ۲۲۰۰ واحد خبر داد و افزود: سال گذشته در حوزه ساخت داخل حدود ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داخلی سازی انجام دادیم ضمن اینکه داخلی سازی حدود ۳ میلیارد و ۸۰ میلیون دلار را امسال در برنامه داریم علاوه بر این باقیمانده داخلی‌سازی از ۱۰ میلیارد دلار داخلی‌سازی هدف‌گذاری شده تا سال بعد انجام می‌شود.

وزیر صنعت با اظهار اینکه در حوزه‌هایی مانند شیرینی و شکلات بیش از سه چهارم ظرفیت خالی داریم که در این حوزه با فعال سازی ظرفیت‌های خالی، صادرات هم باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: برای خودکفایی پارسال گام‌های خوبی برداشتیم. در حوزه الکترو گرافیتی که وابستگی وجود داشت اقدامات مهمی انجام دادیم و در گام اول به سمت تامین و در گام دوم به سمت داخلی سازی به کمک خود تولیدکنندگان رفتیم. ضمن اینکه در حوزه آلومینیوم با افتتاح آلومینیوم جنوب ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت آلومینیوم اضافه می‌شود. البته طرح آلومینای سراب در حال پیگیری جدی است که به خودکفایی در این صنعت کمک می‌کند. در حوزه لاستیک سنگین هم ۴ واحد در حال ساخت ۹ تا ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که یک واحد بزرگ را هم سال گذشته در اردبیل افتتاح کردیم.

وی با بیان اینکه یکی از وابستگی‌های ما انواع پارچه به ویژه پارچه چادر مشکی است که برنامه‌های خودکفایی در این حوزه داریم، افزود: ۹۰ میلیون متر مصرف پارچه مشکی کشور است که حدود ۱۰ میلیون متر هم اکنون تولید داریم یعنی ۸۰ درصد واردات در این حوزه انجام می‌شود.

رحمانی ادامه داد: یکی از واحد‌های این حوزه با سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان حدود ۳۰ میلیون متر مربع به ظرفیت این حوزه اضافه می‌کند.

نسخه مناسب چاپ