آمار تلخ باشگاه های فوتبال ایران در فیفا
 

دومین نشست بررسی بدهی و پرونده های بین‌المللی باشگاه ها با حضور دبیرکل فدراسیون فوتبال و نمایندگان باشگاه ها برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، در این نشست مهدی محمد نبی دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: حل موضوع بدهی‌های داخلی و بین المللی، یکی از شروط دریافت مجوز حرفه‌ای است که کمیته صدور مجوز طبق دستورالعمل و مقررات با دقت در این خصوص مستندات مربوطه را پیگیری می کند و در صورتی که اینگونه مشکلات حل نشود دیگر امکان صدور مجوز وجود نخواهد داشت. در اینصورت اگر باشگاهی موفق به دریافت مجوز نشود حتی با کسب عنوان قهرمانی لیگ هم امکان حضور در مسابقات لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا را نخواهد داشت.

وی اضافه کرد:در این جلسات می تواند نکاتی مطرح شود که به روند فعالیت باشگاه ها و کاهش مشکلات آنها کمک کند. از جمله موضوعات مهم دقت نظر در نحوه انتخاب و جذب بازیکن خصوصا استخدام بازیکنان خارجی و رعایت قانون در تنظیم قرارداد است. باشگاه‌ها باید به شکلی در این حوزه عمل کنند که کمترین آسیب و مشکلات را در پیش داشته باشند و بتوانند به تعهدات خودشان در قرارداد عمل کنند. از جمله توصیه های اثربخش انعقاد قرارداد ریالی است که می تواند بسیاری از این موارد اختلافات و شکایات به دلیل عدم انجام تعهد را رفع کند.

حمیرا اسدی مدیر دپارتمان بین المللی فدراسیون فوتبال هم در این جلسه با اشاره به تعداد قابل توجه پرونده شکایت ها از باشگاه های ایرانی در فیفا گفت: فوتبال ایران قطعا دارای برند و اعتبار قابل توجه و ارزشمندی در قاره آسیا است با این وجود متاسفانه تعدد پرونده شکایات در کمیته انضباطی فیفا به وجهه فوتبال ایران آسیب می زند. لازم است در هنگام عقد قرارداد از وجود کارشناسان حقوقی استفاده شود و با توجه به اقدامات پیشگیرانه مشکلات احتمالی موجود در هر قرارداد کاهش پیدا کند. همچنین در دعاوی و پرونده‌ها از وکلای باتجربه و توانمند همینطور مستندات و مدارک به خوبی استفاده شود تا شاهد موفقیت و پیروزی باشگاه‌های ایرانی در این دعاوی باشیم. بسیار تلخ است که بگوییم آمار خوبی در این بخش نداریم و لازم است به این موضوعات رسیدگی شود.

سهیل مهدی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ نیز در این جلسه اظهار داشت:باشگاه ها به منظور دریافت مجوز حرفه ای علاوه بر تعیین تکلیف وضعیت بدهی‌ها لازم است نسبت به تکمیل مدارک حقوقی خود نیز اقدام کنند. در واقع مستندات مربوط به شخصیت حقوقی باشگاه ها تکمیل نشده و نواقصی وجود دارد که باید این مسئله حل شود. باشگاه ها موظف هستند علاوه بر موضوع شکایاتی که از آنها مطرح می شود در خصوص مطالبات بازیکنان و مربیان خودشان تا نهم تیرماه هر سال اقدام کنند و قبل از این تاریخ در این خصوص تعیین تکلیف شود. جرایم انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به گذشته بیشتر شده و این در حالی است که باشگاه های ما سال گذشته حدود ۱۲۰ هزار دلار جریمه شدند که این مبلغ کمی نیست و ممکن است در سال جدید شرایط و جرایم از این بیشتر و سنگین تر باشد. برگزاری اینگونه جلسات با همین هدف صورت می گیرد که مانع از بروز مشکلات مشابه برای باشگاهها شویم.

نسخه مناسب چاپ