ایران با اتکا به درآمدهای صادراتی توانسته از شوک‌های نفتی نجات یابد
قائم مقام وزیر صنعت با بیان اینکه رفع وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی، یک سیاست هوشمندانه از سوی رهبری بود، گفت: صادرات، امروز توانسته اقتصاد ملی ایران را از نفت فاصله دهد و اثبات کند که اگر ضریب وابستگی بالایی به درآمدهای نفتی داشتیم، امروز به طور قطع با چالش‌های جدی مواجه می‌شدیم؛ به نحوی که اگر همچنان ایران قابلیت فروش ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت را با نرخ ۵۰ دلاری در بودجه داشت و روی منابع درآمدی آن به منظور اداره کشور حساب باز کرده بود، به طور قطع با رسیدن قیمت نفت به یک دلار وضعیت بسیار بدی را تجربه می‌کرد.

به گزارش شاتا، حسین مدرس خیابانی دیروز با حضور در مرکز ملی فرش ایران افزود: دو مفهوم در حوزه تجارت در حال حاضر شکل گرفته که دولت و بخش خصوصی بر روی ضرورت آن متفق القول هستند؛ به این معنا که تا پیش از این نیاز به اثبات و چکش کاری بسیاری بر روی پذیرش این مفهوم در بین اقشار مختلف، سیاست گذاران، تصمیم گیران و مجریان وجود داشت؛ اما اکنون برای همه ضرورت آن اثبات شده است.وی اظهارداشت: یکی از این مفاهیم در حوزه تجارت داخلی و دیگری در حوزه تجارت خارجی متمرکز است؛ به نحوی که ذخیره سازی کالاهای اساسی امروز یک ضرورت برای کشور به شمار می‌رود و همه به این جمع بندی رسیده اند که کالا باید ذخیره سازی شود تا با شوک‌های عرضه و تقاضا بتوان به موقع مقابله کرد.

قائم مقام وزیر صنعت ادامه داد: در مقاطعی پیش از شیوع کرونا یا برخی اتفاقات داخلی کشور که منجر به افزایش تقاضا برای خرید برخی کالاها شده است، برخی بر روی موضوع ذخیره سازی تشکیک می‌کردند، اما امروز با شیوع ویروس کرونا ثابت شد ذخیره سازی یک امر واجب و ضروری است.

به گفته وی، بررسی‌ها در دنیا نشان می‌دهد که ۸۸ کشور صادرات غذا را ممنوع کرده اند و اگرچه ایران به لحاظ تولید غذا مشکلی ندارد اما باید ذخایر خود را برای مواقع اضطراری حفظ کرده و در حالت آماده باش نگاه دارد.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا امروز غلات خود را حفظ کرده و برای مواقع ضروری ذخیره سازی استراتژیک انجام می‌دهند تا بتوانند از بحران‌ها عبور کنند؛ بنابراین کار ذخیره سازی کالاهای اساسی امروز یک اولویت و اهمیت بلامنازع است.

وی ادامه داد: وقوع اتفاقاتی همچون شیوع بیماری کرونا نشان داد دیگر نمی‌توان روی نفت حساب باز کرد؛ چرا که علاوه بر اینکه به دلیل محدودیت‌ها نمی‌توان طلای سیاه را در بازارهای جهانی فروخت و از درآمد آن استفاده کرد بلکه تمام بودجه جاری و عمرانی، حقوق، یارانه، تأمین کالا و مواد اولیه در صورت وابستگی به نفت در شرایط کنونی با مشکل مواجه می‌شدند.

قائم مقام وزیر صنعت گفت: اینکه کشور در سال‌های ۹۷ و ۹۸ با ارزش غیرنفتی اداره شده و علیرغم همه مشکلات توانسته ایم ۳ر۴۱میلیارد دلار کالا به وزن ۱۳۵ میلیون تن صادر کنیم یک رکورد را به ثبت رسانده ایم که البته برخی معتقدند این رقم بسیار بالاتر است چرا که به دلیل پیمان سپاری ارزی بسیاری از صادرکنندگان کم اظهاری می‌کنندو البته باید به رقم ۱۲ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و گاز را هم اضافه کرد که مجموع صادرات ایران را به حدود ۶۰ میلیارد دلار می‌رساندوی ادامه داد: اگر فاصله گرفتن از نفت و خودباوری ملی وجود نداشت، شوک‌های اقتصادی از قبل از کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای دنیا بروز می‌کرد و ضربه شدیدی بر اقتصادی ایران وارد می‌آورد بنابراین اکنون ایران توانسته با اتکا به درآمدهای صادراتی از چنین شوک‌هایی نجات یابد.

این مقام مسئول گفت: اصل صادرات را باید قبول کرد و بر روی افزایش آن کار جدی صورت داد به نحوی که اقلام دارای مزیت صادراتی از جمله فرش دستباف را باید تقویت کرد تا بتوان درآمدهای ارزی را از محل صادرات غیرنفتی افزایش داد و این در شرایطی است که در دهه ۸۰ صادرات فرش تا ۲ میلیارد دلار افزایش یافته و سهم این هنر صنعت اصیل ایرانی در صادرات غیرنفتی بسیار اثرگذار بود اما در سال ۹۷ صادرات به کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار و در سال ۹۸ به دلیل تحریم‌ها و تغییر برخی بازارها به کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار رسیده که باید برای آن به صورت جدی فکری کرد.

وی با تاکید بر ضرورت تشکیل منظم و مساله محور جلسات کارگروه توسعه صادرات فرش دستباف خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارگروه‌های منسجم با عملکرد مناسبی همچون کارگروه تنظیم بازار و کارگروه توسعه صادرات به خوبی نشان داده که این روش برای صادرات فرش هم می‌تواند الگو باشد و با حضور دستگاه‌های متولی و به صورت مساله محور مشکلات و چالش‌ها را طرح، بررسی و حل و فصل کرد.مدرس خیابانی افزود: امروز شورای فرش باید همچون ستاد تنظیم بازار با حضور پررنگ تمام دستگاه‌ها به صورت مرتب تشکیل جلسه دهد و در آن دستگاه‌های اثرگذاری همچون بانک مرکزی، گمرک، بیمه تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی حضور داشته باشند تا بتوان مشکلات را حل و فصل کرد. این در شرایطی است که شورای راهبردی تولید و صادرات کشور باید با دو رویکرد کشوری و استانی تلاش کند تا مسائل و مشکلات پیش روی فرش دستباف را حل کند؛ به این معنا که آمار دقیقی از تولید هر استان، نوع تولید فرش، میزان صادرات و مشکلات و چالش‌های پیش رو لحاظ شده و کار پیش رود.

وی تصریح کرد: فرش دستباف ایران باید همچنان یکی از کالاهای اثرگذار در صادرات غیرنفتی باشد چرا که همچنان دنیا اگرچه رقیب‌هایی برای فرش ایرانی به خود می بیند اما اصالت فرش ایرانی را با برند ایران می‌شناسد.

قائم مقام وزیر صنعت خاطرنشان کرد: فرش دستباف از جمله صنایعی است که می‌تواند به خوبی مشکل اشتغال کشور را حل کند چرا که سرمایه اولیه برای راه اندازی کارگاه‌های قالیبافی و اشتغال‌های مرتبط با آن در مقایسه با سایر صنایع بسیار ناچیز است؛ این در شرایطی است که دشمنان ایران به دنبال ضربه زدن به اشتغال و معیشت مردم هستند. بر این اساس فرش دستباف ایران با تمرکز بر تمامی روستاها و آن دسته از نقاطی که نه دامپروری و نه کشاورزی دارند می‌تواند اشتغال را حفظ و ارتقا داده و به معیشت مردم کمک کند؛ بنابراین باید به صورت ویژه روی حمایت از تولید و صادرات فرش دستباف کار کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مداخله دولت در تمامی کشورها در اقتصاد افزود: شیوع ویروس کرونا در دنیا سبب افزایش سطح مداخلات دولتی حتی در کشورهایی شود که ادعای آزادترین اقتصادهای جهان را دارد، در حالی که هم اکنون دولت‌ها وارد عمل شده و نقش حاکمیتی خود را انجام می‌دهند. در ایران هم برخی به دنبال این هستند که مداخلات را حذف کرده و اقتصاد بازار آزاد را دنبال کنند در حالی که ما باید تعریف دقیقی از مداخلات دولتی داشته باشیم.

مدرس خیابانی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: مداخله حاکمیت در اقتصاد صدردصد ضروری است ولی این به معنای افزایش تصدی گری دولت نیست و دولت باید از مداخلات غیرضروری جلوگیری کند؛ چرا که ما همچنان معتقدیم دولت تولیدکننده و تاجر خوبی نیست و حتی یک متر هم نمی‌تواند فرش دستباف تولید و صادر کند اما این مساله با مداخله حاکمیت در برخی بخش‌ها که مفهوم رگولاتوری و تنظیم گری را دارد، کاملاً متفاوت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت اوراسیا و تعرفه ترجیحی با کشورهای عضو این اتحادیه خاطرنشان کرد: با صفر کردن برخی تعرفه‌های واردات کالاهای ایرانی از سوی اتحادیه اوراسیا، صادرات ایران به این کشورها ۷۵ درصد افزایش یافته که فرش ایران می‌تواند از این مزیت بهره مند شود. قائم مقام وزیر صنعت ادامه داد: مشکلات پیش روی فرش در حوزه تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید فهرست شده و گام به گام برای رفع آنها حرکت کرد این در شرایطی است که از نظرات بخش خصوصی باید در این حوزه به خوبی بهره مند شد.

وی خاطرنشان کرد: باید مداخلات دولتی به صورت هدفمند و در جهت حمایت و تقویت بخش خصوصی سالم و اثرگذار در اقتصاد ایران باشد و وارد حوزه تصدی گری نشود.

نسخه مناسب چاپ