چهل سال پیش در همین روز
روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۵۹ به خاطر اعلام ۳ روز عزای عمومی از سوی رهبر انقلاب، به مناسبت شهادت آیت‌الله سید محمد باقر صدر، توسط عمال رژیم بعث عراق، تعطیل بود و روزنامه اطلاعات منتشر نشد. اما به مناسبت شکست حمله نظامی آمریکا در طبس روز جمعه روزنامه اطلاعات به طور ویژه منتشر شد و در این ستوان اخبار مربوط به آن درج شد.
***
عملیات نظامی محرمانه آمریکا در ایران شکست خورد
واشنگتن ـ یونایتدپرس ـ آسوشیتدپرس ـ رویتر ـ طرح محرمانه جیمی کارتر و ارگان‌های اجرایی ایالات متحده آمریکا برای انجام عملیاتی نظیر آنچه که اسرائیل در فرودگاه انتبه اوگاندا برای نجات جان مسافران اسرائیلی انجام داد، با شکست کامل روبرو شد و کاخ سفید واشنگتن با انتشار بیانیه‌های متعدد به شکست مفتضحانه خود اعتراف کرد.
کاخ سفید واشنگتن در بیانیه‌های خود بی‌‌آنکه اشاره‌ای به زمان عملیات ناکام به عمل آورد، اعلام داشت در ماجرای نجات گروگان‌ها هیچگونه برخورد نظامی بوجود نیامد لیکن هشت تن از شرکت‌کنندگان در عملیات نجات، در این راه بی‌فرجام، جان خود را از دست دادند و کشته شدند. در بیانیه گفته می‌شود که باقیمانده شرکت‌کنندگان در عملیات مجروح گردیدند.
در بیانیه‌های کاخ سفید واشنگتن گفته می‌شود دو هواپیمای شرکت‌کننده در عملیات نجات در یکی از فرودگاه‌های دور‌افتاده ایران با هم تصادف کردند و همین برخورد باعث کشته‌شدن ۸ تن و زخمی‌شدن بقیه گردید در بیانیه ادعا شده است جیمی کارتر رئیس جموری آمریکا پس از آگاهی از ماجرا و به منظور جلوگیری از هر نوع برخورد نظامی دستور داد عملیات فورا متوقف شود.
در آخرین بیانیه کاخ سفید که توسط جودی پاول سخنگوی کاخ سفید برای انبوه خبرنگاران که جهت آگاهی از ماجرای عجیب در کاخ سفید اجتماع کرده بودند، خوانده شد. اعلام گردید که پرزیدنت کارتر که مبتکر و مباشر عملیات نافرجام بوده، مسئولیت کامل شکست را بر عهده می‌گیرد.

بنی‌‌صدر به طبس رفت
بعد‌ازظهر امروز آقای دکتر بنی‌صدر رئیس جمهوری کشورمان به هنگام بازگشت از اهواز به طبس رفته و از محل سقوط هواپیمای آمریکائی دیدن کرد رئیس جمهوری ساعت شانزده و سی دقیقه امروز به تهران بازگشت.
در آخرین دقایق انتشار فوق‌العاده اطلاعات، با دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تماس گرفته شد تا از نظر آنان در مورد نقشه نظامی آمریکا با خبر شویم. دانشجویان مسلمان پیرو خط امام مستقر در جاسوسخانه آمریکا اظهار داشتند در حلا حاضر تا اطلاع بعدی ما سکوت می‌کنیم و تا انتشار اطلاعیه نظری ابراز نمی‌‌کنیم.

جلسه شورای امنیت ملی
دقایقی بعد از ظهر جمعه،‌ خبرنگاران ما اطلاع یافتند که جلسه شورای امنیت ملی، در محل ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی، با شرکت فرماندهان نیرو‌های سه‌گانه ارتش، ژاندارمری، سپاه پاسداران تشکیل
شد.
هنوز از جزئیات مذاکرات این جلسه، اطلاعی در دست نیست. نتیجه این جلسه، به شورای انقلاب، گزارش خواهد شد.

تهران غرق شادی و نور
چراغ‌های روشن اتومبیل‌ها، خنده و بحث و گفتگو میان مردم و هیجان چهره مشخص امروز تهران بخصوص در خیابان‌های مرکزی شهر
بود.
هنگامی که از سوی ستاد برگزار کننده نماز جمعه، در میان نماز اول و دوم اعلام شد که دو هواپیمای آمریکایی سقوط کرده‌‌اند، نمازگزاران از این خبر با دست زدن و بانک تکبیر استقبال تکردند و پس از نماز راه‌پیمایی به سوی جاسوسخانه آمریکا آغاز شد.
میدان ۱۷ شهریور،‌ خیابان‌های انقلاب و آیت‌الله طالقانی محل عبور و مرور اتومبیل‌های شده بود که با چراغ‌های روشن و به صدا در‌ آوردن بوق اتومبیل خود دیگران را نیز بر شادی و تبعیت از خود دعوت می‌کردند.

code

نسخه مناسب چاپ